Hangi değerler sizi iyi bir insan yapar?

İyi bir insan olmanın ahlaki standartları malum. Bu 6 madde, dünyayı daha iyi bir yer haline getirmenizi kolaylaştıracak.

6 maddede çocuğunuza iyi örnek olun

Temel görgü kurallarının unutulduğu, insanların kazandığı paraya göre değerlendirildiği, çocukların sokaklarda dilendirildiği, kadına şiddettin hızla arttığı ve bunun gibi pek çok diğer sosyal çöküşün yaşandığı bir hayatta, iyi bir insan olduğunuzu nereden bilebilirsiniz? Kıstas kabul edilebilecek ahlaki standartlar nelerdir?

 

İnsan hayatına değer vermek

İnsan hayatına değer vermemek terörizm ve soykırıma yol açar. Dünya çapındaki rejimler, hem modern hem tarihi, insan hayatına değer vermediği için binlerce ölüye sebep olmuştur. Birey olarak siz neredesiniz? Din, dil, ırk, cinsiyet ayrımı yapmadan her insanın hayatına saygı gösteriyor musunuz? Doğru bir seçim olduğuna inandığınız şeyi yapmak için güçlü olmanız gerekir.

 

HAMİLELİĞİN HANGİ HAFTASINDA NELER OLUR? 40 hafta boyunca rahim içindeki ... ANNE-BABA-ÇOCUK İLETİŞİMİNİ GELİŞTİRMENİN YOLLARI NELERDİR? Çocuğuyla kaliteli ve doyurucu b...

 

Öz saygı

Öz saygı sahibi olmak, bencil ya da kibirli olmak anlamına gelmez. Kendine değer vermek ve bu dünyada sadece bir süre daha bulunacağının farkında olmak demektir. Kötü zamanlar geçirebileceğiniz, hatta bozgunlara uğrayabileceğiniz ama yeniden dimdik ayağa kalkmaya hazır olmanız gerektiği anlamına gelir. Bir başkası için kendi tercih ve değerlerinizden vazgeçmemeniz gerektiği anlamına gelir.

 

Çocukların geleceğine değer vermek

Bu değere sahip bir insan hamileyken sigara içmeyen bir anne kadar, çocukların önünde kötü konuşmayan bir yabancı da olabilir. Bu insan çocukların dünyayı anlamasına yardımcı olmaya çalışır; onları her türlü zihinsel, fiziksel ve duygusal zarardan korumaya özen gösterir.

 

Yeryüzüne saygı duymak

Yeryüzü hepimizin evi ve ona iyi bakmak da herkesin görevi. İyi bir insan doğaya saygı duymalı ve onu korumalıdır. Basit mıntıka temizliğinden doğal kaynaklara zarar veren şirketleri boykot etmeye uzanan geniş yelpazede her daim aktif olunmalıdır.

 

ÇOCUKLA İLETİŞİM KURARKEN YAPILMAMASI GEREKENLER NELERDİR? Çocuğunuzla iletişim kurarken di... ANNE-BABAYI AFFETMENİN 6 ADIMI Anne-babayı affetme kararı üzeri...

 

Fikirlere saygı duymak

Her insanın kendine has, karakterine özel fikirleri vardır ve iyi insanlar karşısındaki aynı görüşü paylaşmadığında buna saygı duymak zorundadır. Kimseyi sizinle aynı şekilde düşünmesi için zorlayamazsınız. Doğru ve yanlış görecelidir.

 

Karşınızdakine size davranılmasını istediğiniz gibi davranmak

İnsanlar birbirlerinin sınırlarına saygı duymalıdır. Birinin sınırının başladığı yerde diğerininki biter. Bu gerçeğin bilincinde olmak kötüye giden pek çok şeyi değiştirme gücüne sahiptir.

 

Mutlu çocuk yetiştirmenin 10 yolu
+10
1. Çocuğunuza güvenin, onu olduğu şekilde kabul edin ve her türlü seçimine saygı duyun. Ona güvenir ve saygı duyarsanız o da kendisine ve çevresine karşı güven, saygı ve duyarlılık hissedecektir. Sadece yaşı küçük olduğu için sizin düşüncelerinizden farklı seçimleri olması, her koşulda bunların yanlış olduğunu göstermeyecektir.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön