Çocuklu hayata hazır mısınız?

Çocuk yapmak mı yapmamak mı diye düşünenlere ebeveynliğe hazır olup olmadıklarını anlamaları için bazı sorular...

Çocuklu hayata hazır mısınız?

Arkadaş çevremde en erken çocuklu hayata geçenlerden biri benim; 35’e 1 kala hâlâ birçok bekâr ya da evli ama çocuksuz arkadaşım var… Çocuklular, çocuksuzlar, bekârlar bir araya geldiğimizde konu genellikle çocuklu hayat; buna değer mi, zorlukları neler sorularına geliyor… İşte çocuk yapmak mı yapmamak mı diye düşünen arkadaşlara ebeveynliğe hazır olup olmadıklarını anlamaları için bazı sorular:

 

18 sene: Çocuklu hayata geçmek önemli bir karardır. Şimdiye kadar bildiğiniz, alıştığınız hayatınız yeni bir hale dönüşür. Oldukça masraflıdır, zamanınızın çoğunu alır ve en az 18 yıl ilgilenmek gerekecektir; bunu düşündünüz mü?

 

Yaşınız: İstatistiklere göre çocuk sahibi olmak için en uygun yaş aralığı 25 ile 35 arası. Eğer bu yaş aralığında değilseniz, öyleyse çoğu insanın çoktan çocuk sahibi olduğu yaştasınız demektir ve bu da kararınızı bir an önce verseniz iyi olur demektir.

 

Öncelikler: Paranızın nereye gittiğini biliyorsunuz. Faturalarınızı günü gününe ödüyorsunuz, bir eviniz var ve işiniz stabil. Sevdiğiniz insanla mutlu bir birlikteliğiniz var. Ofisten çıktığınızda yapacak çok da bir işiniz olmuyor çünkü çoğunu halletmiş oluyorsunuz. Demek ki bir insan yavrusuna ayıracak enerjiniz ve zamanınız var artık.

 

Eşiniz hazır mı?: İki kişiyle yapılan ve iki kişiyle sürdürülecek bir süreçte partnerinizin çocuklu hayata hazır olup olmadığını net olarak bilmeniz gerekir.

 

Başkalarının çocuklarının etrafınızda olmasından keyif alıyorsunuz: Biyolojik saatiniz çalışmaya başladığında, çocuklarla vakit geçirmek daha çok hoşunuza gider. Hatta kimi zaman arkadaşlarınızın çocuklarına bakıcılık yapmak için gönüllü oluyorsunuzdur.

 

Planlar: Etrafınızdaki insanlara çocuklarınızı nasıl yetiştirmek istediğinizden bahsetmeye, hangi okula göndermeyi düşündüğünüzü konuşmaya başlayacaksınız. Henüz yapmaya karar verdiğinizin bile farkında olmadığınız çocuklarınıza isimler seçeceksiniz.

 

Hayvanlar: Hayvan sahibi olmanın çocuk sahibi olmakla alakası yoktur ama kimi benzerlikleri vardır. İkisini de beslemeli ve arkasını toplamalısınız. Onları çoğu arkadaşınızdan daha fazla önemsersiniz. Hayvanlarınızdan çocuğunuz gibi bahsetmeye başladığınızda, gerçekten ne istediğinizi sorgulama vakti gelmiş olabilir. Yoksa 35 kiloluk köpeğinizin kucağınızda ne işi var?

 

Uykusuzluk: Yeni bir bebek diğer bütün değişimlerin yanı sıra ciddi bir uyku kıtlığı getirir hayatınıza... Eğer gece uykunuzun bölünmesi ya da sabahın köründe kalkmak size uzak geliyorsa, çocuk yapmayı tekrar düşünmelisiniz. Ama bir süredir bunun idare edilebilir bir durum olduğunu ve çok da can sıkmayacağını düşünüyorsanız, saat kaç olursa olsun ağlayan bebeğinizi pışpışlamaya hazırsınız demektir.

 

Gece hayatı: Bara gitmek, kulübe gitmek, ev partileri ya da dağıtmanın söz konusu olduğu herhangi bir plan size eskisiz kadar cazip gelmiyor olabilir. Eğer bu yaşam tarzı ile işinizin bittiğini düşünüyorsanız, bunun sebebi muhtemelen başka bir yaşam tarzına hazır olmanızdır.

 

Yazı: Damla Çeliktaban

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evlilik hazırlıkları - Söz ve nişan
  Evlilik hazırlıkları - Söz ve nişan

  Süresi : 23:19 İzlenme : 0

 • Evlilik hazırlıkları - Tanışma
  Evlilik hazırlıkları - Tanışma

  Süresi : 09:57 İzlenme : 0

 • Yumurta sarısını böyle ayırın!
  Yumurta sarısını böyle ayırın!

  Süresi : 01:46 İzlenme : 1084

 • 5 dakikada badem sütü yapımı!
  5 dakikada badem sütü yapımı!

  Süresi : 00:56 İzlenme : 2556

 • Akne neden olur ve tedavisi nedir?
  Akne neden olur ve tedavisi nedir?

  Süresi : 02:07 İzlenme : 1440

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön