Hiperaktif çocuğu olan ailelere tavsiyeler!

Çocuklar çoğu zaman hareketlidirler ve yerlerinde duramazlar. Aileler bu durumu genellikle sadece yaramazlık olarak düşünerek, çözümü olmadığına inanırlar. Uzmanlar ise bu durumun haylazlık olarak düşünülmemesi gerektiğini belirterek çocukta hiperaktivite sorunu olabileceğine dikkat çekiyor.

Hiperaktif çocuğu olan ailelere tavsiyeler!

Davranış sorunu

Psikolog Ayşe Yanık Knudsen, çocuklarda görülen hiperaktivite sorununun, sadece çocuğun hareketli olması olarak düşünülmemesi gerektiğini ifade ediyor ve ekliyor: “Hiperaktivite, bir davranış sorunudur ve diğer davranış sorunlarına da neden olabilir.” Başlangıç yaşı 3-4 olarak kabul edilse de belirtiler, daha küçük yaşlarda da kendini belli ediyor. Bu dönemlerde bebeklerde uykusuzluk, huzursuzluk sorunu baş gösteriyor.

 

Hiperaktif çocuklar çok hareketli oluyor ve genellikle yaptıkları davranışın sonunu düşünmeden davranıyor. Dikkatlerini herhangi bir noktada toplamada güçlük çekiyor ya da birkaç dakikadan fazla yoğunlaşmada sorun yaşıyorlar. Bu sebeple eğitim ve sosyal ilişkiler anlamında başarısızlık kaçınılmaz oluyor. Hiperaktivite sorununa okul çağındaki çocukların yüzde 3-5’inde rastlanıyor. Erkek çocuklarda daha fazla rastlanan bir davranış bozukluğu olarak ortaya çıkıyor.

 

Hiperaktif çocuğun büyüdüğünde sorunun kendiliğinden ortadan kalkacağı düşünülüyor ancak bu gerçek bilgi değil. Hiperaktif olan çocuğun tedavi olması gerekiyor. Aksi durumda yapılan araştırmalara göre bu çocuklarda, madde bağımlılığı, şiddete ve suça eğilim, kişilik bozuklukları, anti sosyal kişilikler gelişebiliyor.

 

Aileye çok iş düşüyor!

Bu süreçte bir uzmana danışmak gerekiyor. Erken tedaviyle daha olumlu sonuçlar alınabiliyor. Hiperaktif bir çocuğunuz varsa bunlar sizlere yardımcı olabilir:

 

 • Öncelikle sorunu bir davranış bozukluğu olarak kabul edin ve çözümü olduğunu bilin.

 

 • Hiperaktivite, aile için sorun olduğu kadar çocuk için de stres kaynağıdır. Hiperaktif çocuklar genellikle davranışlarının rahatsız edici olduğunu bilirler fakat engellemekte güçlük çekerler. Bu nedenle ebeveyn olarak çocuğunuza sevgi göstermeli ve destek olmalısınız.

 

 • Çocuğunuzun yaptığı olumlu davranışları ödüllendirerek, bu davranışları destekleyin.

 

 • Anne ve baba olarak davranışlarınızda tutarlı ve sabırlı olun.

 

 • Hiperaktif çocuğunuz için öğretmeninden de yardım talep edebilirsiniz. Öğretmenden, çocuğunuz için sınıf içinde etkin olabileceği bir görev vermesini rica edin. Öğretmeninden, yakın ve samimi bir arkadaşıyla beraber kendisinin göz kontağında bulunabileceği bir yerde oturtmasını isteyebilirsiniz.
Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön