Çocuk menüsü satışları düştü!

İngiliz Time'da yer alan bu haber gündeme bomba gibi düştü! Çocuklar artık daha az çocuk menüsü yiyorlar!

Çocuk menüsü satışları düştü!

Geçtiğimiz 5 sene içerisinde fast food restoranlarının çocuk menü satışlarında ciddi bir azalma görülüyor. 2011'de çocuk menülerinin satışları %6 oranında, 1.3 milyar dolardan, 1.2 milyar dolara düştü.

Peki bu rakamlar çocukların daha sağlıklı beslendiklerini mi söylüyor? Ürünlerin satış oranlarına göre öyle.

Obezite, fast food ve sağlıksız yeme koşullarına karşı, fast food restoranlarının altı bezli çocukları etkileme çabası yeterli dikkati çekmeye başladı. Kaliforniya'da kanunlar McDonalds dahil tüm restoranları, çocukları pazarlama aracı gibi görmelerini engellemek için çocuk menülerinden çıkan oyuncak promosyonunu durdurma kararı aldı. Geçtiğimiz bahar, McDonalds'ın maskot ikonik palyaço Ronald McDonald'ın çocukları cezbettiğinden ve fast food yemeğe özendirdiğinden emekli olması için kampanya düzenlendi.

Bu hafta ise AdAge, Ronald McDonald'ın bir zamanların ünlü maskotu Joe Camel'a benzemeye başladığını içeren bir makale yayınladı. NPD Group tarafından yayınlanan raporların sonuçlarına göre, 2007'den beri çocuk menüsü satışları 2011'de dahil olmak üzere %5 oranında düştü.

Los Angeles ve Orlando Sentinel'da yer alan haberlere göre bu düşüşte iki faktör rol oynuyor. Bunlardan birincisi ekonomik. Aileler normal restoranlarla neredeyse aynı fiyatta olan çocuk menülerini tercih etmemeye başladılar. Los Angeles Times'da yer alan haberde NPD restoran endüstrisi analisti Bonnie Riggs "Aileler çocuk menüsünün normal restoranda yenen bir menüden daha pahalı olduğunu farketti" diyor.

Aileler hem zararlı fast food yedirmiyorlar hem de ucuz ve sağlıksız Çin malı oyuncaklardan almıyorlar.

Çocuk menülerindeki satışların azalmasının bir nedeni de, çocukların artık daha erken olgunlaştıklarını düşündüklerinden çocuk menülerini tercih etmemesi gösteriliyor. NPD’s analistçilerinin rapor sonuçlarına göre 5-6 yaşlarındaki çocuklar artık çocuk menüsü almıyorlar. Ailelerinin sipariş verdiklerine benzer ürünlerin daha küçüklerini tercih ettikleri bildirildi.

Buna rağmen fast food şirketleri her tür yaş grubuna hitap edebilmek için daha çok reklam pararsı harcıyor. Günde ortalama bir anaokulu öğrencisi 2.8 fast food reklamı görüyor ve çocukların eskisinden daha çok fast food reklamı izlediği bildirilmiş.Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön