Bebeğinizin ilk adımı, ilk ayakkabısı...

Yürümeye çabaladığını görünce, aklınızda hemen bir soru belirecektir; “Nasıl bir ayakkabı alsak?” Hadi gelin, benim adımlarımı takip edin!

Bebeğinizin ilk adımı, ilk ayakkabısı...

Her şeyden önce ne zaman ayakkabıya ihtiyaç duymayacağını size anlatmak isterim. Evdeyken veya temiz düz zeminlerde ayakkabıya ihtiyaç duymayacaktır. Bu tür durumlarda yalın ayak veya çorapla rahatlıkla yürüyebilir. Merak etmeyin hastalanmasına neden olmaz.

Ayakkabı bebeğinizin ayağını taşlı, düzensiz, yani cildine zarar verebilecek ortamlardan korur. Aynı zamanda soğuk havalarda ayaklarını sıcak tutar. Yani ayakkabı, ayaklarını zorlayabilecek dış etkenlerden korur. Giydirirken de amacınız bu olmalı.Ayakkabının özellikleri ne olmalı?


Bebeğinize ayakkabı alırken en önemli şey ayaklarının rahat etmesidir. Mutlaka ayak bileklerini sarmalı diye bir şart yoktur. Hatta bu özellik yürüme hareketlerini kısıtlayabilir. Malzemesi yumuşak ve esnek olmalı. Tabanı ne hantallık yaratacak derecede kalın, ne de taş, cam gibi ayağına zarar verebilecek nesneleri hissedilebileceği kadar ince olmalı.“Ayakkabılarını büyük almayın. Bu, yürümesini güçleştirir. Ayakkabılarının, özellikle de ilk ayakkabılarının tam ayağına göre olmasına dikkat edin.”


Malzemesinin yanı sıra hangi boy ayakkabı alacağınızı da nasıl belirleyeceğiniz önemli. Ayakkabısını alırken mutlaka giydirip deneyerek alın. Almayı düşündüğünüz ayakkabıyı giydirdikten sonra en fazla küçük parmağınızın ucu, ayakkabının arka üst kısmıyla ayak topuğunun üst kısmı arasına girebilmeli. Ayakkabının ön ucuyla ayak parmaklarının uçları arasında başparmağınızın genişliği kadar bir mesafe kalmalı.Keyifli bir deneyim olsun


Bu denemeleri yaparken yavrucağın sabır sınırını zorlayabileceğinizi unutmayın. İlk ayakkabı alma hevesiniz, hatırlayacağınız güzel bir anıdan çıkıp ağlama krizi geçirdiği, onun da üzüldüğü, kötü bir hatıra olarak kalmasın. Benim tavsiyem, mağazaya gitmeden önce uykusunu iyice almış ve karnı doymuş olsun. Bir de her çocuğun gün içinde keyifli olduğu saatleri vardır: Bunları belirleyin ve o saatlerde bu güzel anı gerçekleştirin.Hataya düşmeyin


Ayakkabı alırken dikkat edilmesi gereken bir konu da 3 yaşına kadar çocuğunuza hemen hemen üç ayda bir yeni bir ayakkabı almak. Çünkü o dolmalar hızlıca büyümektedir. Bu durumdan dolayı bazı anne ve babaların, çocuklarının ihtiyacından birazcık daha büyük ayakkabılar almak isteyebileceklerinin farkındayım ancak bunu tavsiye etmem. Kullanabileceğinden daha büyük ayakkabının, onun hareket kabiliyetini kısıtlayacağını dolayısıyla daha sık düşmesine sebebiyet vereceğini söyleyebilirim. Yani, sürücü ehliyetini yeni almış birine tır kullandırmak gibi bir durum söz konusu olacaktır.

Maalesef bu konuyu çok iyi bilmeyen bazı mağaza elemanları size “şöyle özellikli, böyle özellikli” diyerek, gereksiz bir ayakkabıya yönlendirerek gereğinden çok daha fazla para harcamanıza neden olabilir. İyi bir anne ve baba olmak, çocuğu için çok para harcaması gerektiği anlamına gelmez. Bu vicdan hatasına lütfen düşmeyin. Yukarıda belirttiğim özellikleri taşıyan ayakkabı, fiyatı her ne olursa olsun (mümkünse düşük olsun), aradığınız ayakkabı olsun. Büyümesinin en önemli simgesi


İlk gülümseme, ilk diş çıkarma, ek gıdalara başlama, bebeğinizin büyüdüğünü gösteren mutluluk verici evrelerdir. Ancak yürümeye başlamak bence bir bebeğin çocukluğa geçişini simgeleyen en önemli gelişmedir. Bu dönemi ayakkabı alarak süslemek çok keyifli bir andır. O kadar ki, birçok aile, o ilk ayakkabıyı bir ömür boyu saklarlar.

Kendimden örnek vereyim. Yedi sene önce (yolu yarıladığımda), 35. yaş günümde, teyze kızı Mukaddem Ablam benim bebeklik ayakkabımı bu kadar yıl saklamış ve o gün bana armağan etmişti. Buradan kendisine çok teşekkür ederim, bu özeni gösterip beni çok mutlu ettiği için. Gördüğünüz gibi ilk ayakkabının yalnızca bebeklik çağında değil, daha sonra da önemi olabiliyor. Bütün bebeklerimizin her zaman güle oynaya, hoplaya zıplaya büyümeleri dileğiyle, gelecek aya kadar hoşça kalın.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
Dr. Gökhan Mamur

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Adet dönemiyle ilgili ilginç gerçekler
  Adet dönemiyle ilgili ilginç gerçekler

  Süresi : 01:41 İzlenme : 5785

 • Kendin yap köşesi: Otantik duvar süsü yapımı
  Kendin yap köşesi: Otantik duvar süsü yapımı

  Süresi : 05:02 İzlenme : 3980

 • Muzun bilinmeyen 10 faydası
  Muzun bilinmeyen 10 faydası

  Süresi : 01:29 İzlenme : 3936

 • Bebek nasıl uyutulur?
  Bebek nasıl uyutulur?

  Süresi : 07:29 İzlenme : 10734

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön