Anksiyete için doğal çözümler

Kaygı ve endişe atakları, modern yaşam koşturmacası ile birlikte artıyor. Bazı doğal yöntemler kullanarak anksiyete ile mücadele etmek mümkün.

Anksiyete için doğal çözümler

Kaygı bozukluğu için doğal tedavi önerileri

Arada sırada herkesin yaşayabildiği bir duygu olan kaygı, sıkça yaşandığında günlük hayatı olumsuz etkileyecek hale geliyor ve bu durumda kaygı bozukluğu (anksiyete) ortaya çıkıyor. Huzursuzluk, ani endişe atakları, uyku bozuklukları, tahammülsüzlük gibi belirtilerle ortaya çıkan anksiyete, son yıllarda üzerinde en çok konuşulan psikolojik rahatsızlıklardan biri. Baş ağrısı, kaslarda gerginlik ve tutulmalar, sindirim bozuklukları gibi fiziksel etkilere de neden olabilen kaygı bozuklukları tedavi edilmediğinde panik atak ve depresyon gibi hastalıklara da eşlik edebiliyor. Günlük yaşam stresi ve şehir hayatı koşturmacası, anskiyetenin gün geçtikçe daha yaygın bir hastalık haline gelmesinin en büyük sebepleri. Bir terapist eşliğinde kişiye özel tedavi uygulanması en doğru yöntemdir ancak tedaviye ek olarak uygulanabilecek doğal yöntemler, düzenli olarak uygulandıklarında kısa sürede anksiyete belirtilerinin azaltılmasına yardımcı olabilir.

 

İşte kaygı bozukluğu için tercih edilebilecek doğal tedavi yöntemleri:

 

Masaj

Güzelce rahatlamak ve bedendeki gerginlikleri atmak için en iyi yöntemlerden biri, masaj yaptırmaktır. Anskiyete bozukluğu ile mücadele etmek için de düzenli olarak masaj terapi yardımı alınabilir. Bir uzman tarafından düzenli olarak uygulanan masaj, vücuttaki gerginliği azaltarak stres sinyallerini yok eder ve kan dolaşımını arttırarak da fayda sağlar.

 

Yoga ve meditasyon

Düzenli olarak uygulanan yoga ve meditasyon pratikleri, kaygı bozukluğu da dahil pek çok psikolojik ve fiziksel rahatsızlıkla baş etmek için çok etkilidir. Nefes alışverişini düzenlemesinin yanı sıra yoga ve meditasyon, anlık farkındalık yeteneğini de arttırarak kaygılı anlarda sakinleşmeyi kolaylaştırmayı öğretir. Sinir sistemine “ben iyiyim” mesajı vermek için en iyi yol, doğru ve derin nefesler alarak vücudu gevşetmektir ve bunu yapmayı en iyi şekilde yoga/meditasyon pratiği ile öğrenebilirsiniz.

 

Uyku çayları

İyi bir uyku, genel psikolojik sağlığımız için en önemli faktörlerden biri. Kaygı bozukluğu, genellikle her zaman uyku sorunlarına da yol açar. Zihinde dönüp duran düşünceler ve fiziksel gerginlik, geceleri uykuya geçişi zorlaştırır ve bu yüzden yeterli ve sağlıklı uyumamak, anskiyete belirtilerinin daha yoğun bir şekilde ortaya çıkmasına neden olabilir. Yatmadan önce içeceğiniz bir fincan melisa, adaçayı, papatya, kedi otu benzeri rahatlatıcı özelliği olan bitki çayı, uykuya geçişinizi kolaylaştırarak anksiyete belirtilerini azaltmanıza yardımcı olacaktır. Ancak tüm bitkisel ürünleri kullanırken olduğu gibi, uykuya yardımcı bitki çaylarını da kullanırken doktorunuza danışmanız gerekecektir. Özellikle psikiyatrik ilaçlar kullanıyorsanız, bazı bitkileri kullanmamanız gerekiyor olabilir.

 

Aromaterapi

Bitki esaslı kokular kullanılarak uygulanan aromaterapi, kaygı bozukluğu için de kullanılabilecek doğal şifa yöntemlerinden biri. Uygun bir aromaterapik yağı düzenli olarak koklayarak, odanızı veya çalışma alanınızı bu yağlarla kokutarak aromaterapinin gücünden faydalanabilirsiniz. Stres durumları için en yaygın olarak kullanılan ürün, lavanta yağıdır. Eğer aromaterapi kullanarak kaygı bozukluğu tedavinizi desteklemek istiyorsanız, kaliteli bir lavanta yağı bulundurmanız iyi bir fikir olabilir.

 

KAFEİN VE ANKSİYETE İLİŞKİSİ Depresyon ya da anksiyete şikâye... ANKSİYETE BOZUKLUĞU NEDİR? Anksiyete nedir? Anksiyete çeşit...

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön