Boşanmak istiyorum ama...

“Yeşim Hanım iyi günler, ben 8 yıllık evliyim ve artık bıktım, eşimin tutarsızlığından, kayınvalidem, görümcemin sürekli ellerinin üzerimizde oluşundan dolayı evliliğimiz aşırı derecede yıprandı. Eşim sürekli boşanma konusu açıyor, kabul ettiğimde ise tepki gösteriyor. Boşanmak istediği için değil sorunları çözemediğimiz için, iletişim kurmadığımız için bu konuyu açıyor. Eşim sürekli ailesinin yanında kalmamı istiyor, ben de doğal olarak bunu kabul etmiyorum. Kabul etmeyince hepsi birden üstüme geliyorlar. Gitmem demiyorum, gidiyorum, iki hafta, üç hafta falan kalıyorum yetmiyor,  sürekli kalmamı istiyorlar. Şimdi kavgalarımız bitti ama iletişim de kuramıyoruz, çok kırıldım. Yıllardır onun ilgisini çekmeye çalışıyorum. İlgisizliği de beni çok yıprattı, arayıp sormuyor bile. Kendine güvensiz, hep aile baskısı altında, bunu yenemedi bir türlü. Aslında boşanmak istiyorum ama Türkiye şartları malum, boşanamıyorum.  Öyleyse bari düzgün bir evlilik yaşayalım derdindeyim ama ne yapsam olmuyor. Tavsiyenizi bekliyorum.”

 

Yeşim Tijen’in cevabı:

Evinize heves edip güzel bir çiçek aldınız. Çiçekçi, bu çiçek bir şey istemez, evde güzel ışıklı bir köşeye koy, suyunu ver, tamam dedi. Siz de uygun bulduğunuz bir köşeye koydunuz. Çiçek gün gün bozulmaya başladı. Başka bir köşeye aldınız, çiçekte hala çiçek yok, yaprakları boyun bükmüş, yüzü gülmüyor. Gelip geçerken gördükçe bakıp rahatsız oluyorsunuz. Sizin de yüzünüz onu gördükçe soluyor. Son bir ümit daha fazla güneşi görebileceği bir köşede yer ayarladınız ve onunla konuşmaya başladınız farkında olmadan, “Hadi ama niye canlanmıyorsun? Seni seviyorum” diyerek gülümsediniz, sararmış yapraklarını temizlediniz, toprağını biraz havalandırdınız, şimdi görelim bakalım dediniz kendi kendinize ve çiçeğiniz can suyunu almışçasına canlandı, hayat buldu ilginizle. Sevginizle, dokunuşlarınızla, vermiş olduğunuz değerle en sonunda beklediğiniz çiçekler açtı. İnsanlar da böyledir gördükleri ilgiyle içlerinde ve dışlarında çiçekler açar.

 

Yaşamınıza bakarsanız bende aradığınız cevapların hepsinin aslında sizin yaşamınızdan size ses verdiğini duyarsınız. Bu cevapları görüyor ama görmemiş gibi yapıyorsunuz. Ne yaparsa yapsın, mutsuz da olsanız susup katlanmaya niyet etmişsiniz. Niyetiniz güzel ama ya yıllar sonra önünüze dikilecek olan keşkeyi ne yapacaksınız? Kendinize o ileriki yıllarda ne cevap vereceksiniz? Sustum, çözümü hep benden başkasında mı aradım diyeceksiniz? Keşkeden kaçabilecek misiniz? İçinizde bu korkuyu hissedip bir kıpırtı duymuyor musunuz? Hadi demiyor musunuz kendinize? Diyemiyorsunuz. Siz de haklısınız. Çünkü ailenizden, büyüklerinizden bu şekilde öğrendiniz. Düşündünüz mü kaç kadın keşkelerle yaşlanmıştır? Bilebilseniz çare sizsiniz ve bu evlilik sizin için son çare değil. Nesilden nesile geçen kanun haline gelmiş kalıplaşmış inançlar ve düşünceler çelme takar ayağınıza. Size adım attırmayan, engelleyen onlardır. İnsanların hareket etmemesini sağlayan ve insanı tutan inanç ve düşüncelerimiz, işte oradan tutukludur insan. Oysa kendi iç sesiniz, duygularınız, onlar size gerçekleri söylüyor. Ne diyorsunuz bana? Eşimle iletişim kuramıyorum, beni konuşturmuyor. Kendinizi duymamazlıktan gelerek duygusal zekanızı ötelere itiyorsunuz. Yaşadıklarımız bize her şeyi anlatır, anlatır da algıladığımız cevaplar işimize gelmez.

 

Yazdıklarınızda bir de yıllardır ben onun ilgisini çekmeye çalışıyorum demişsiniz. Yıllardır bunun böyle olması çok acı da olsa aslında algılamışsınız ama hala direniyorsunuz. Kendinizi bir ümide bağlamışsınız; eşim değişecek, değişmeli yoksa evliliğim bitecek. Biterse ne olur ne kaybedersiniz? Daha mı mutsuz olursunuz? Hayır, sadece yalnız kalırsınız, o da zamanla doldurulabilir ama onun ötesinde bir şey var ki rahatınız bozulur. Şimdi kim uğraşacak bir yığın şeyle? En iyisi biraz daha direneyim. Şimdi ayrılacaksın, yeni bir yaşam kuracaksın, belki aile, destek olmazsa çalışmam gerekecek diyerek duruyorsunuz. Durduğunuz yerde ne de olsa mutfağınız var, dünyanız orası. Yetiyor mu? Yetmese de kocanızı düzeltmek, ayrılıp yeni bir yaşama başlangıç yapmaktan daha kolay geliyor. Yıllardır size eş olmayı başaramamış bir adamın hala koca olabilme ümidini yüreğinizde taşıyorsunuz. Bir gün bu ümidi hepten kaybedebilme ihtimaliniz çok yüksek.

 

Evet bazen bu ilgi eksilebilir ama hep böyleyse sorun vardır. Sorun belki de ona göre sizdedir. Siz iyi bir eş olduğunuzu düşünebilirsiniz, yemek yaparak, çocuklarınızla ilgilenerek ama evlilik bunlardan ibaret değil. Sizin de hatalarınız olabilir. Ben her şeyi yapıyorum, onu mutlu ediyorum derseniz mutlu bir adam bu şekilde davranmaz. Bunların daha açıkça irdelenmesi lazım.

 

Belki de sorun ailesiyle olan iletişiminizdedir. Kanayan yara belki de burası. Bunlar ikişer satırla anlaşılamaz. Seneleri bana birkaç satıra ilgisiz diyerek özetleseniz de o ilgisizliğin nedeni ne? O nedeni bulmak karşılıklı konuşmalarla anlaşılacak bir durumdur. Bir sorun yaşanıyorsa siz ancak size düşen kısmı düzeltebilirsiniz kendinizi fark ederek. Karşınızdakini değiştiremezsiniz. O, kendinde, evliliğinde ve hayatındaki sorunları fark edecek ve bu değişimi istiyorsa değişecektir. Birine ilgi göstermek, onun için bir şeyler yapmak, bunlar hep onu değerli bulmaktan geçer, sevmekten geçer. Beni seviyor diyebilirsiniz. Evet, kendince seviyordur, eşisiniz ama bu şekilde sevmek ve sevmemek ikisi birbirine karışmış. Sevmeseydi nasıl bir eş olacaktı? Sadece eşinizin yaptıklarını değil kendinizi de sorgulamalısınız. Ondan sonra benim pek suçum yok diyebiliyorsanız o zaman bu evlilikle ilgili gönül rahatlığıyla yapacak bir şey yok diyebiliriz sevgili okurum. Yeni evli sayılacağınız yıllardasınız. Yıllardır ilgi için, paylaşım için uğraşıyorsunuz. Her yolu denediniz. Peki ona saygı duydunuz mu? Bir eşe verilmesi gereken en önemli şeylerden biridir saygı. Bu konuda da kendinizi yeterli buluyor musunuz? Yoksa ailesine olan bağlılığından dolayı ona içinizden, dışınızdan kızdınız, kızdınız, sözle demeseniz de vücut dilinizle söylediniz, onu ittiniz. Belki sözcükleri kullanmadınız ama beden dilinizle söylediniz. Bütün bunlara da hayır ben böyle davranmadım diyorsanız o zaman içiniz rahat bir şekilde kendi yolunuza bakabilirsiniz sevgili okurum.  Malum Türkiye şartları demişsin, o malum Türkiye şartları eskidendi. Şimdi şartlar değiştirildi. Yürümeyen evliliği ille de yürüteceğim diyerek inatlaşmıyor insanlar. Çözüm yoksa çözüm boşanmaktır. Bu kadar erken mi diyeceksiniz, geç olmadan evet, keşkeleri yaşamamak için evet, yeniden bir yaşam kurabilmek için evet!

 

“Kıyıyı gözden kaybetmeye cesaret edemeyen insan yeni okyanuslar keşfedemez.”

 

Yaşadıklarınıza kulak verin sevgili okurum. Sorunlarınızı yük etmeyin vücudunuza, ruhunuza. Siz onları öteledikçe onların içinde kendinizi yok edersiniz. Kendi önünüzden çekilecek cesaretiniz yok mu? O zaman yaşadıklarınızı ya kabul edeceksiniz ya kabul edeceksiniz. Unutmayın, değişim ancak kendinizde olur, bir başkasını değiştiremezsiniz. Bunun bilinciyle yol haritanızı çizin. İyi yolculuklar, sevgilerimle…

 

***

 

Çözemediğiniz sorunlarınızı rumuzunuzla yazın, Yeşim Tijen size önerilerde bulunsun.

 

Yeşim'le Hayat Bilgisi her zaman sizin yanınızda...

 

İşte sorularınızı gönderebileceğiniz adres: yesimilehayatbilgisi@gmail.com

 

Twitter: @yesimtijen

Facebook Yorumları
Yorumlar
3
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  04 Eylül 2016 Pazar 21:37

  3. Kişilerin dahil olduğu evlilikler yürümez yürümez yürümez! Eşinin seni dinlememesi Bosanma konusunu dillendirmesi Bunlar hep sen ve o olamamanizdan... Çok iddalı söylüyorum bu gibi problemleri yaşayıp kaynağını görebilen insanlar evliliklerini kurtarmak için kendilerine özel bi alan olustu

  Cevapla
 •  
  04 Eylül 2016 Pazar 16:45
 •  
  04 Eylül 2016 Pazar 15:35

  Hayatım alt üst olur diyorsun. Nerden biliyorsun hayatın altının üstünden güzel olmadığını. Aynı şeyleri yaşadım. 1senedir boşanmaya çalışıyorum. Ama 2cocugumla huzuru bulduk.

  Cevapla

 • Bebek nasıl uyutulur?
  Bebek nasıl uyutulur?

  Süresi : 07:29 İzlenme : 10734

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Rahim ağrısına yoga pozları
  Rahim ağrısına yoga pozları

  Süresi : 07:00 İzlenme : 3995

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?
  Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?

  Süresi : İzlenme : 1526

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön