Bayram

"Yeşim Hanım, bir ilişkimi daha bitirdim. Ben mi safım erkekler mi yalancı, bunu düşünüp kendime kızıyorum. Şimdiye kadar iki ilişkim oldu. İkisi de aynı önceleri vaat, sonrası hayal kırıklığı. İkisiyle de ciddi başladım ama her ne hikmetse evliliğe götüremedik. Güzel miyim? Evet. Kültürlü, aklı başında, hani sizin tabirinizle hanım hanımcık kızlardanım. 26 yaşındayım, arkadaşlarım evleniyor tek tek. Sanki bir ben kaldım gibi geliyor, bir de Facebook’ta paylaşıyorlar, üzülüyorum. Her ikisini de sevmiştim oysa. Neden benden ayrılıyorlar? Neden ben evliliğe götüremiyorum ilişkilerimi? Siz belki beni aydınlatırsınız diye düşündüm ve size yazdım. Cevabınızı bekliyorum."

 

Yeşim Tijen'in cevabı:

O olmadı, unut. O yalancıydı, bunu dene. Kendi kendinizi yüreklendirirsiniz, hepsi de yalancı. Olmayacak ya hem artık kolay kolay aldanmam dersiniz kendinize. Öküzün altında buzağıyı arar durursunuz. Tam bu sefer tamam dersiniz, ta-taa! Bu da fos çıkar. Bunu da unut. Unuta unuta yaşayan gençler oldu günümüz gençleri, kalpler yoruldu, hevesler, inançlar kayboldu. Kime dokunsanız yaralı, hüzünlü, kendine sakladığı gözyaşları var gizli gizli akıttığı. Unutulmazdı önceleri yaşanan aşklar. Bir kez görebilmek için sevdiğinin yollarını beklerdi sevgililer. Bir bakış bir gülüşün ömre bedel geldiği günler yaşanırdı bir zamanlar, sevgiliden faydalanmak için yaşanmazdı sevgiler, alından öperdi erkekler. Verilen sevgi sözlerinin asla dönülmediği günlerden bu günlere gelindi. Sizce de kutsal değil miydi hem sevgiler hem sevgililer? Nasıl, neden bunca yalan, bunca ihanet? Bunlar herkesin kendi yüreğinde gizli, ama şu bir gerçek ki. Birçok insan sırtında yalan torbasını yüklemiş dağıta dağıta geziyor kızı, erkeği. Torbasından özenle çıkarıyor yalanlarını, bunlar senin yalanların, bunlar öbürüne, kim inanırsa. Dürüst insanların herkesi kendi gibi yüreğiyle konuşuyor sanmasından olabiliyor bu aldanışlar. Herkes yüreğiyle konuşmuyor, elde ederek egosunu tatmin de edebiliyor. Gençler kendine ve çevresine bak ben buyum dercesine sevilmenin açlığını doldurup doldurup yüreklerine, pırrr uçup gidiyorlar başka başka yüreklere.  

 

Bir ilişkiye ta en başından vaatle başlamak sonrasında gerçekleştirmeyip ben yapamıyorum, olmuyor diyerek o vaatleri hiç sunmamış gibi bir genç kızın hayatından çıkıp gitmek o kişinin ya yalancının biri olduğunu ya da sizi yeterince sevemediğini gösterir. İyi niyetli olmanın, siz saf demişsiniz,  bir bedeli var günümüzde, o da kandırılmak. Bu ağır bir bedeldir. İyi niyetli olmak bir insan için gereksiz bir lüks oluyor. Git gide daha mantıkla yaklaşmalı, ilişkilerde her canım diyenin canı olmadığınızı, senin için ölürüm deseler de kimsenin kimse için ölmeyeceğini bilmeli insan. Günümüzde severken yüreğinde değil sözlerinde abartıyor insanlar. İnandırıcı böyle mi olunuyor, ne dersiniz? Ruhunda yer i olmayan duyguları sözleriyle niye savurgan bir şekilde harcar insan?

 

Size dönersek tekrar, akıl evliliğe şartlanmışsa doğal davranmamış olabilir misiniz acaba? Bu da bir olasılıktır. Kalıp gibi bir kız uzaklaştırır erkeği, bunu bir düşünün derim. İki ilişkiniz de yalancı erkeklerle yaşanmış olsa da dürüst erkeklere kıran girmedi ya! Mutlaka sizi hak eden biri girecektir yaşamınıza. Daha açık yazsaydınız ben de daha net cevap verebilirdim size, ama ne yazık ki açıklamalarınız yetersiz kalmış benim için. Bana ne kadar açık yazılırsa o denli rahat cevap veriyorum takdir edersiniz. Güzel, akıllı, hanım hanımcık olan bir genç kızın etrafında da mutlaka onu fark eden gençler vardır. Görücü usulünün yok denecek kadar az yaşandığı günümüzde tabii ki arkadaşlıklar yaşayacaksınız. Sözlerine kapılmadan arkadaşlığınızı sürdürüp, evlilik yoluna giriyor mu buna bakacaksınız.

 

Zor bir zamandayız sevgili gençler, yalanların gerçek kadar inandırıcı söylendiği bu günlerde işiniz zor olsa da bir gün layık olduğunuz güzel sevgiyi yaşayacağınıza ben inanıyorum. Bu kadar soruna rağmen hala inanabiliyorsam sizler de inanabilirsiniz. Hayat gençler için ümitlidir, sürprizleri vardır sevinçten havalara uçacağınız. Sabırlı olun. Unutun demeyeceğim size, hatırlayın ki kolay aldanmayın. İki gençle yaşadıklarınızla erkekler hakkında bir fikir sahibi oldunuz. Ne kadar az özveri o kadar az acı, adamına göre muamele. Bunu yaşadıkça öğretiyor hayat, size de öğretecek. Ve sevgili okurum şayet iyi niyetinizi dozunda kullanmazsanız hayat elinde salladığı sopasıyla sizi üzecek, yoracak eli sopalı bir öğretmen olacak. Siz de öğrencilikten kurtulamayan bir öğrenci olacaksınız. Bunu istemezsiniz sanırım, sevgiler, tüm okuyucularıma iyi bayramlar…  

 

 

Sevgili Sevgilim

Belki de sebebi vardır

Çektiğim bunca acının.

Kim bilebilir ki,

Allahtan başka.

Bu yaslı günlerim,

Bir ümidin yolculuğudur.

Onun için sevgili sevgilim,

Sen bakmadan git ardına.

Ben de bakmıyorum giderken sana.

Bakma ağladığıma,

Ben değil gözyaşlarım taarruzda.

Sürünerek de olsa geçeceğim günlerin içinden,

Karanlık bir tüneldeyim şimdi,

Ama inanıyorum ışık var o karanlığın sonunda,

Umut küçük bile olsa yürek büyük olunca,

Ölse de her acıda,

Biraz kırık biraz buruk

Yabancılaştığı bir hayata çaresizce doğuyor insan.

Hadi şimdi nereye gidiyorsan git sevgili sevgilim,

Sakın ardına bakma, ben de bakmıyorum sana.

 

***


Çözemediğiniz sorunlarınızı rumuzunuzla yazın, Yeşim Tijen size önerilerde bulunsun. Yeşim'le Hayat Bilgisi her zaman sizin yanınızda...


İşte sorularınızı gönderebileceğiniz adres: yesimilehayatbilgisi@gmail.com


Twitter: @yesimtijen

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön