Sevdiğim başkasıyla evlendi...

“Merhaba Yeşim Hanım. Size uzun uzun içimi dökmek isterdim, buna çok ihtiyacım var ama vaktinizi almak istemiyorum. Kısaca anlatmam gerekirse altı buçuk yıllık bir ilişkim vardı. Başladığımızdan beri hep ciddiydik. Öyle yaşıtlarımız gibi laylaylom takılmıyorduk anlayacağınız. Birbirimizin gözünün içine bakardık. Kavgalarımız da oldu ama teselli hep birbirimizdik. Panzehir gibiydik. Üniversiteyi bitirdik, askere gitti, döndü, işe girdi. Çalışalım öyle hayatımızı kuralım dedik hep, ilerde biraz rahat etmek adına. Bunca yıl beraberdik sonuçta. Anne- babamız kadar iyi tanırdık birbirimizi. Tek sığınağıydık birbirimizin, yani güvenirdik. Sonra bir süre fazlaca tartışmaya başladık. Zor bir zamandı ikimiz için de. Ayrıldık, ama hani her çift böyle ayrılıp barışır ya ciddi bir şey gibi değildi. Sonuçta ikimizde sinirliydik ve o ara çok kavga ediyorduk. Ağzımızdan öyle çıkmıştı, barışmak üzere ayrılmak gibi bir şeydi yani benim için. Ama öyle olmadı. Barışamadık. 6,5 yıl emek verdiğimiz ilişkimiz bittikten 10 ay sonra başka biriyle evlendi bu yaz. Yaşadığım acının tarifi imkansız. Ne kadar uğraşsam da unutamıyorum onu. Hayatımın o kadar büyük bir parçasını kaybettim ki kolum kanadım kırıldı. Söyler misiniz Yeşim Hanım, ben böyle delicesine sevdiğim bir insanı unutup nasıl hayatıma devam ederim? Nasıl bir başkasını severim? Nasıl ondan başkasıyla evlenirim? Aklım, mantığım en önemlisi kalbim kaldırmıyor bu olanları. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.”


Sevgili okurum,

Gözlerinizde akacak yaş kaldı mı? Kalmadı değil mi? Ağlayın, atın içinizdeki öfkeyi. İyi ki gözyaşlarımız var, ağlayabiliyoruz. Biz kadınlara nasıl da iyi geliyor ağlamak, hepimiz rahatlıyoruz. Bazen günler geçmek bilmez, yaşadığımız acılara takılı kalır sanki. O elem dolu günlerden hiç çıkamayacaksınızdır gibi gelir o günlerde size, ama çıkarsınız. Zor da olsa, bu da bir imtihandır, bizim imtihanımız. Bir gün bir bakarız, bir hafiflik var içimizde. Gülüyoruz, hem de kendimizi zorlamadan. İşte o an şükrederiz Allah’a, yeniden dünyaya gelmek, bir kabustan uyanmak gibidir o zamana kadar yaşadığınız.


Siz acıları içinizde sindirip, hayata yepyeni bir sayfa açmak için gülümserken, o kişinin hesabı vicdanıyla hiç bitmez. Bu bir vebaldir vicdanı olan için. Sözünün eri biri değilmiş. Size şunu söyleyebilirim, o bu yaptığını içine sindirebiliyorsa siz daha rahat sindirin, kabullenin. Ama şunu bilin ki bu yeni aşkın heyecanı bittiğinde siz hep aklının bir köşesinde olacaksınız. Pişman olacak yaptıklarına, belki bu pişmanlığını size bile söylemeye çalışacak, ama siz bütün kapılarınızı ona kapatmış olacaksınız. Bu durum sizin kanadınızı kıracak, artık ruhunuz özgür bir kuş gibi uçamayacak, hep tedbir, hep tedbir olacak hayatınızda, zırhlara bürüneceksiniz, bütün insanların söylediklerine karşı güvensizlik yaşayacaksınız.


Onca seneyi bir çırpıda çöpe atabilen bir insanı ve ardından hemen evlenmesini anlamlandıramamanız doğal. Nedeni ne olabilir? Sizden daha mı çok sevdi onu? Sanmıyorum, sebebi bu değildir. Belki de yeni bir insanla olan ilişkisinin heyecanıyla, tekrardan yıllarca bir ilişkiye zaman harcamayıp bir an önce evlenmek istedi. Bunun cevabını zaman verecek size. Duyacaksınız bir şekilde. Ama biliyor musunuz, güçlü insanlar yenilmezler yaşadıklarına. Siz de yenilmeyeceksiniz değil mi? Biliyorum, yenilmeyeceksiniz. Yenilmek yok. İzi, tecrübe olarak kalacak yaşadıklarınızın, bir karartı gibi beyninizin bir köşesinde saklayacaksınız. Sonra, diğer iyi insanlar, ruhunuzdaki bu izi daha silik hale getirecekler. Zaman her şeye muktedirdir. O, bütün acıları örtüyor, ilaç gibi geliyor insanın ruhuna. Biraz ağır ağır tedavi etse de en iyi ilaç unutmak için. İnsan hayal kırıklığına uğradığında herkesten uzaklaşıp yalnızlığa sokuluyor, bir daha nasıl güvenebilirim korkusuyla ister istemez en güvenli sığınak yalnızlık oluyor.


“Bir kez kaçar uçurtması,

Sonra, gökyüzüne küser insan"Siz de küseceksiniz aşka. Bir daha sevmek mi? Nasıl severim diyerek, içinizden ettiğiniz tövbelerle yatıp, yine tövbelerle kalkarken, bir gün gelecek unutacaksınız. Tövbeler dökülmeyecek dudaklarınızdan. Neden mi? Hayat o kadar da kötü değildir çünkü. Bir gün, o doğru erkek sizin karşınıza çıkacak. Çıkmayacak mı sanıyorsunuz yoksa? Tabii ki çıkacak. Sözüne, sevgisine güvenilir erkekler de var çok şükür. O aslan yürekli erkeklerden biri, sizi hayatla, aşkla yeniden barıştıracak. Buna inanın. Yeniden bir kıpırtı olacak yüreğinizde. Bir daha yaşayamam sandığınız duygular sizi sarmaya başlayacak. Ama, o kişiyi bugünlere taşır, dünde bırakmayı becermezsek, yarınlarımızı da ziyan ederiz. Oysa yarınlar da güzel günler olacak. Olmalı, istemeli, çaba sarf etmeli, emek vermeli, sonra da beklemeliyiz o ümit dolu yarınları. Akıllı olmak gerekiyor, fazla hissiyata takılmadan, mantığı elden bırakmadan yaşamalı. Yoksa ziyan olur gider hayatımız. Yıllar sonra bir bakarsınız, dilinizde Sezen’in Kaybolan Yıllar’ı, ruhunuzda pişmanlıklar. Bunları yaşamak istemiyorsanız kendinize bir iyilik yapın, toparlanın en yakın zamanda.


Yaşadıklarınızı geçmişte bırakmayıp, hayata sarılmaz, dünlere takılı kalırsanız yarınlardan hiçbir şey umut etmeyin. Hayat Noel baba değil. Emek istiyor, azim istiyor, iştirak istiyor, hep istiyor, sonrasında veriyor, unutmayın! Şimdi toparlanın, giden gitmiş, güle güle deyin ona. Kendi hayatınıza sımsıkı sarılın. Yapacak çok işiniz var. Yeni, güzel şeyler olacak, kaybedecek vakit yok. Çıkın, hava alın, soğuk da olsa iyi gelir. Soğuğu teninde hissetmek kendine getirir insanı. Dışarda hayat devam ediyor. Her şeye rağmen yaşamak güzel. Onunla savaşıp “Yenemedin ki!” demek güzel. Sizi de yenemeyecek değil mi? Sevgiler, güzel kalpli okurum..


***Çözemediğiniz sorunlarınızı yazın, Yeşim Tijen size önerilerde bulunsun. Yeşim'le Hayat Bilgisi her zaman sizin yanınızda...

İşte sorularınızı gönderebileceğiniz adres: yesimilehayatbilgisi@gmail.com

Twitter: @yesimtijen


Facebook Yorumları

YORUMLAR

Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!
 • Misafir 1.5 yıldır tanıştığım sürekli görüştüğüm konuştuğum adam ailesinin istediği kızla nişanlandı şu an evlilik nazırlığı yapıyor 3 ay sonra evlenecek Ama biz hâla görüşüyoruz Onu bırakamadım engelledim sildim olmadı Onsuz hayat cehennem gibi geliyor bana Şu an kalbim çok acıyor hergün aglıyorum Sürekli dua ediyorum evlenmesin diye Ben nasıl dayanabilirim Uyuyamıyorum yemek yiyemiyorum Ne yapacağımı bilemiyorum çok üzgünüm ????????
  CEVAPLA
 • Misafir Benimde durumum aynı ne yapabilirim
  CEVAPLA
 • Misafir O hala beni seviyor ailesini bir türlü ikna edemedi
  CEVAPLA
 • Misafir Ben onu seviyorum o da beni seviyor ama ailesi akraba evliliği istiyor şuan ne yapacağımı bilmiyorum
  CEVAPLA
 • Misafir Ne yaparsan yap olmayacağı varsa bir şekilde olmuyor. Artık istemediğini ilişkiden soğuyup kafasinda bitirdiğini söylüyor. 1 yıl sonrada evlilik fotoğraflarını görüyorsun köz olmuş yara yeniden alev alıyor çok tuhaf unuttum zannederken uykular tekrar kaçıyor
  CEVAPLA
 • Misafir Salam
  CEVAPLA
 • Misafir E
  CEVAPLA
 • Misafir Yeşim hanm
  CEVAPLA
 • Misafir Sevdigim kiz ile 6 senelik iliskim vardi cok sikinti yasadik ama bir sekilde hallettik sonrasinda bos seyler icin kavga etmeye basladi ayrildi bir kac ay sonra evlenmis bende elim bos gozum yas kaldim
  CEVAPLA
 • Misafir Yorumlar da parça parça gidiyor umarım hepsini okuyabilirsiniz. :( sabahlara kadr şiir yazıyorum arabesk türküler rap ler dinliyorum ağlıyorum. Çok yoruldum artık her şey onu hatirlatiyor özellikle geceleri :'( ne ypmalıym nasıl unutmaliym ne olur yardmci olun Allah rzası için :'( ölmek istemiyorum
  CEVAPLA
 • Misafir Allah yardımcın olsun seni çok iyi anlıyabiliyorum sabır sadece zaman bu yaranı iyleştiricek
  CEVAPLA
 • Misafir Hatta şimdi geçmiştir belki 2 yıl olmuş
  CEVAPLA
 • Misafir Milletin ağzını kapatmak için evlendigine eminim. Baskilardan sıkıldı bence. Babamda tehdit etti korkuttu. Benden de 1 sene haber alamayınca evlenmek istedi sanırım :'( ama ne olursa olsun birakmamaliydi beni değilmi?
  CEVAPLA
 • Misafir Çünki kendimi hırsız gbi hissediyorum o bana ait değil çünki. Yuva yıkan evli adamlara ilgi duyan iğrenç kadinlardanmisim gbi hissediyorum. Keşke pat diye ogrenebildigim gbi unutabilseydim unutmuyorum 8 yıllık bi parcamdi o benim cigerimdi :'( şimdi başkasının oldu. Ve bence mutlu değil :(
  CEVAPLA
 • Misafir Ben 24 o 30 yaşında. Acaba 30 yaşına geldiği için ailesi murvet görme sevdasindan sevgilimi çok mu sikistirdilar baskı altında kaldığı için mi istemeden evlendirildi acaba? Büyük ihtimalle öyle :( ben ne ypmalıyım? babm yüzünden ayrıldık severken birbrimizi şmdi o evli bense onu untmaya çalışıyom.
  CEVAPLA
 • Misafir Neden evlendi neden beni beklemedi çok seviyodu bence hala seviyor. Düğün fotoğraflarında hiç yüzü gulmuyor abisinin facesinde gördüm. Evlendiği kız da gulmuyor peki neden evlendiler bilmiyorum :( seven insan "beni bekle" kelimesini duymadan kendiliğinden beklemesi gerekmez mi?
  CEVAPLA
 • Misafir Hala bana bakıyor uzunca. Arkamı dönüp defalarca baktığımda her seferinde hep onu bana bakarken buluyorum gözden kaybolana kdar bna bakıyor sanki evli biri değilmiş gbi :( sanki hala sevgiliyiz. Evlendigini duyunca mahalleye çıkamadım onu görürsem bakmam tabiki ama içim çok yanıyor. :'( neden evlend
  CEVAPLA
 • Misafir Ben ona "beni bekle meslegimi elime alınca kavuşcaz" bile diyemedim bu cümleyi yazacak bi telefon bulamadım balkona bile yalnız cikartmadi babam beni hep takip etti. :( sonunda kardeşime tel aldılar bende onun hesabından telinden yazıyorum size. Annemle çarşıya giderken yolda sevgilimi görüyorum.
  CEVAPLA
 • Misafir B
  CEVAPLA
 • Misafir bunlar sadece boş laflar boş teslililer sevdiğni alamadıktan sonra insan bu hayatta mutlu olamaz dünya servetin olsa ne yazar sevdiğin yanında olmayınca huzurun olmayınca yaşamak bu değil sevdiklerinizle olmaktır yaşamak
  CEVAPLA
 • Misafir Merhaba yeşim hanım
  CEVAPLA
 • Misafir Merhabalar. Bu konu bu ayın 21 inde başıma geliyor.birbirimızı deliler gibi sevdiğimiz kız arkadaşım evleniyir dugunune gitmelimiyim. Ve gidersem kendimi iyi hissetmeyecagime inanıyorum amacım sadece tebrik etmek olacak
  CEVAPLA
 • Misafir SEVDIGIM ERKEK BANA COK UMUT VERDI. SONRA HIC BIR SEY OLMAMIS GIBI DEVAM ETTI. VE EVLENME ICIN HAZIRLANIYOR
  CEVAPLA
 • Misafir Tam 8 yiilik sevgilimi evlencegim kadini taniyamadim
  CEVAPLA
 • Misafir 4 yıl bit birlikteliğimiz vardı fakat ayrıldık 2 yıl oldu ve ben hala onu seviyorum aklımın hep bir köşesinde ve dün öğrendim ki 6 aydır tanıdığı adamla nışanlanmış nışan resmini görünce yüreğim acıdı ve insanın elinden hiç birşey gelmiyor 2 yıldır hayatıma kimse almadım oysa..
  CEVAPLA
 • Misafir Aynı şeyleri yaşadım kendime gelemiyorum .Sanki sırtıma saplanmış hançerlere yaşıyorum .Kimseye güvenmeyin insanoğlu Vicdansızdır .Dersimi aldım ama yıllar geçti her saniye bu acıyı yaşıyorum .Bunu bana nasıl yaptı kaç bin defa kendime sormakdan kurtulamıyorum .
  CEVAPLA
 • Misafir Bu büyük travmalar aklamak zor
  CEVAPLA
 • Misafir Merhaba yeşim hanım benim 9yıllık bir ilişkim vardı onu öyle çok sevdim ki o oda beni çok severdi çok güzel anılarımız oldu kıskanç biriydi bana sen başkasını sevmiyorsun diye tartıştık ayrıldık başkalarının lafı yüzünden ayrıldı benden evliyim kaç yıl geçti aradan onu halan unutamıyorum seviyorum
  CEVAPLA
 • Misafir Ben çok yoruldum hep iyi olup kaybetmekten elimden geleni yapıp kaybetmekten. Hiç birşeyi hak etmiyorum sanirim sevilmek adina
  CEVAPLA
 • Misafir Ne güzel anlatmışsınız Yeşim hanım
  CEVAPLA
 • Misafir Bir benzerini bende yaşadım hayatım karardı artık kimseye bir sergide besleyemiyorum Bunun gibi erkeklerin canı cehenneme..
  CEVAPLA
 • Misafir Slm yesim hanim benimde. Adim yesim neyse iribi sevdim 3yil falan oldu onu sevdigimi soleyecdktim ama nisanlandiginj duydum sanki dunyam basima yikilmis hep icimde aci universte sinavina hazirlanamiyorun hep aklimda. Sadece sevdim on hayalerim vardi onunla wvlenicektim sizcd n yapmaliyim bir turrli.
  CEVAPLA
 • Misafir Merhaba yeşim hanım ben bir çare arıyorum bana bir câre var mi ben yaklaşık 7 yıl dir benim kız arkadaşım var ama bu sene söz Kestiler başkasına bende onu çok seviyorum hala konuşuyoruz bana seni seviyorum diyor sensiz yapmam diyor ama ben diyorum sozlekendigi kişiden ayrıl yok diyor ne yapmam laz
  CEVAPLA
 • Misafir Merhaba yeşim hanım ne yapsam olmuyor canım yanıyor çok seviyorum ama o beni arkadaş olarak görüyor eski kız arkadaşıyla bittiğini bir daha olamayacağını söylüyor ama resimlerini silemiyor aynı yerde çalışıyoruz onun için bir sürü fedakarlık yapmama rağmen bana sevgisi yok iyi bir insan iyi bir arkadaşsın diyor ama beraber zaman geçirmeye bir şeyler yaşamaya hayır demiyor göremeyince insan belki unuturum ama aynı odada çalışıyorum herkes bizi yakıştırıyor bize takılıyorlar benimle sevgili gibi yaşıyor ama arkadaşız diyor arkadaştan öteymişiz arkadaşlar arasında böyle ilişkiler olabilirmi...
  CEVAPLA
 • Misafir Benimde soruların var ama bursa söylemek imkansız keskin sizinle kunusabilsem telefunda
  CEVAPLA
 • Misafir 4 senedir birlikte yaşadığım adam ben kendisini seviyorken kendisi bana acidigini ve babam yok diye birakmak istemedigini ve zamani gelince kendisi de birini bulursam en kisa zamanda evlenecegini söyledi bana benm yanımda sadece acidigi için duruyormuş birgün birini bulunca mutlaka evlenecegini söy
  CEVAPLA
 • Misafir Ne yapsam olmuyor çok sevdim çok canım yanıyor
  CEVAPLA
 • Misafir Benimkiyle ayniymis
  CEVAPLA
 • Misafir Sevgilim beni atib gederse cok uzulurum o evlenerse kiminlese ben yawaya bilmem olurum ne yapim o beni atib gedmemiw ben ondan ayrilanimmi bana yardim edin
  CEVAPLA
 • Misafir Yesim Hanim aynı şey benimde başıma geldi ilk lise aşkım vardı çok güzel giden bir ilişkimiz vardı ve ben onu okadar çok sevmiştim ki anlatamam ve oda beni çok seviyordu snra o askere gitti biz ayriydik birini bulmuş ve askerden dönünce evlendi ve şuan 3 senelik evli ve okadar pişman ki evlendiğine
  CEVAPLA
 • Misafir Bende 2sene geçirdim çok sevdik birbirimizi askere gitti gelince evlenicektik ne olduysa oldu ben evlendi 7sene oldu evleneli ama unitamiyorum oda ayni ep aklında npcm bilmiyorum çare
  CEVAPLA
 • Misafir Çok kötüyüm.2 yıl boyunca çok güzel bi o kadar da kötü günlerim geçti ama seviyordum onu bende de hata var bunalıyordu beni ve bende uzaklaştm ondan iyi gelir özleriz diye düşündüm gördümki 2 ay içinde yeni sevgili yapmış ailesiyle tanıştırmis çok seviyorMuş. Her şey bitti benim için hersey
  CEVAPLA
 • Misafir Benım de 2.5 senelik bir ilişkim vardı , herşey yolundaydı iyiydik bu 2,5 senenin içerisinde hiç ayrılmadık . 3 gün önce seni seviyorum demişti 3 gün sonra da benden ayrıldı ve öğrendim ki eski sevgilisine dönmüş ve şimdi 1 haftalık evliler
  CEVAPLA
 • Misafir Yeşim hanım ağzınıza yüreğinize sağlık
  CEVAPLA
 • Misafir 1 yıl boyunca birlikteydik simdi ailesi onu zorla akrabasıyla ewlndryr bn onu nasıl unutcm
  CEVAPLA
 • Misafir 2.5 yil suren iliskim bitti tabi cok kotu sekilde bitti cok kotu durumdayim ne yapacagimi bilmiyorum
  CEVAPLA
 • Misafir Biz birbirimizi cok sevdim kiz beni delisenie sevdi bende sevdim ama anesi baskasina verdiiii
  CEVAPLA
 • Misafir Biz birbirimizi cok sevdim kiz beni delisenie sevdi bende sevdim ama anesi baskasina verdiiii
  CEVAPLA
 • Misafir Yeşim abla yüreğine sğlık
  CEVAPLA
 • Misafir :(
  CEVAPLA
 • Misafir Yeşim hanım ben cok kotuyum 8 sene birini sevdin cok sevdim canimi istese verecek kadar çok sevdim ailem istemedi bn tek basina arkasinda durdum onume engeller çıktı bn tek basima atlattım ama duydum ki bu 1 senedir baskasiyla çıkmış ve o kizi hamile bırakmış ve su an onla evlenmek zorunda kaldi y
  CEVAPLA
 • Misafir herzaman erkekler bırakmıyor 4 yılımı verdiğim hayatım dediğim kişi ortada hiç birşey yokken başkasına kaçtı az önce de baktığımda profiline bir sürü düğün fotoğrafı gördüm kasımda askere gidecem napmalıyım bana bir akıl verin intihar etme durumuna kadar geldim lütfen
  CEVAPLA
 • Misafir eger insan sevdi adamı kaybetse herşey çok anlamsız ben kaybet medim benim için öldü
  CEVAPLA
 • Misafir yesim hanım nasıl bi sakinlestiricisiniz oyle agzınza saglk
  CEVAPLA
 • Misafir eğer bana da cevap verebileniz cook sevinirim
  CEVAPLA
 • Misafir A
  CEVAPLA
 • Misafir Merhaba Yeşim hanım bundan 4 yıl önce birini sevdim ama artık bir umudum bile kalmadı birleşmemiz imkansız ama ben onu hiç ama hiç unutamıyorum bir an bile aklımdan çıkmıyor Yanlış anlama sonucu bana olan güvenini yitirdi seviyodu beni biliyordum ama o olaydan sonra bir daha hiç konuşmadı benimle yüzüme dahi bakmadı suçum olmadığını anlatmaya çalıştım ama inanmak istemedi bunun sonucu ben ona çok kızdım çok kırıldım beni anlamadığı için sonra o yılın yazında beni istemeye geldiler ve görücü usulü evlendim eşimde çok iyi bir insan ama eşime de haksızlık yaptığımı düşünüyorum çünkü o kişiyi...
  CEVAPLA
 • Misafir Sevdiğim adam 2 ay sonra başka birisiyle evlenecek 3 yıllık bi birlikteliğimiz oldu su an nişanlı ve hala görüşüyoruz unutamıyorum
  CEVAPLA
 • Misafir Sevdigim ailesi istediği için bu baskasiyla evleniyoo napmliyim
  CEVAPLA
 • Misafir Yesim hanim ayni seyi ben yasamakdayim. Azeriyim . Sizin yazinizdan ben de bir teselli buldum birazcik. Cok kotuyum. Tesekkurler
  CEVAPLA
 • Misafir Peki ya onun yeşil gözlerini unutmak istemiyorsam
  CEVAPLA
 • Misafir Benzer durum benimde başıma geldi:( 6 yıl birlikte olduğum kişi ayrıldıktan 8 ay sonra başkası ile evlendi. Nişanından bir ay önce arkadaşına beni soruyodu askerde idi kendisi sürekli Nasıl özlüyorum çok sevmiştim gidicem görücem diyo du ama 1 ay sonra bir baktım niişanlanmış ...
  CEVAPLA
 • Misafir Gerçekten boş verin bırakp giden erkkler
  CEVAPLA

Sizlere daha iyi bir hizmet sunabilmek için sitemizde çerezlerden faydalanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerezleri kullanmamıza izin vermiş oluyorsunuz.

Detaylı bilgi almak için 'Çerez Politikasını' ve 'Gizlilik Politikasını' inceleyebilirsiniz.