Şiddet görüyorum, utanıyorum, anlatamıyorum...

"Yeşim Hanım, ben 2011’de imam nikahıyla evlendim, ama resmi nikahımız çok sonra oldu. Eşimin sanal ilişkileri olduğunu fark ettim bu süreçte ve yazılarını okuduğum için kavga etmeye başlamıştık... O süreç zor geçti benim için, anksiyete tedavisi oldum. Eşim terapiyi kabul etmediği için ilişkimiz güvensizlik içinde devam etti. Bu benim ilk evliliğim ve nikahtan sonra dayak yedim, eşimin hala karmaşık ilişkileri var mı bilmiyorum. Eve geç gelir, çok sık seyahate çıkar ama gördüğüm bir şey olmadı. Dün eve geldim, her yer dağınık ve pisti. Ben de uzun zamandır toplantılar nedeniyle geç geliyordum. Bugün toplayamayacağımı, süpürgeyi oraya bıraktığımı yazdım. Bütün gün ateşim düşmemişti ve evi o halde görünce de bugün sen yap dedim, ama hakaret etmedim. Çok fena üzerime saldırdı. Gözlerimde, alnımda ve sırtımda morluklar var. İşe gidemedim. Annem, babam, bir ailem yok. Kredi çekmek için başvurdum ve henüz bir dönüş olmadı. Kredi çekmezsem ev tutamam. Daha önce de 183 sığınma evinde kalmayı denedim, ama koşullar orada hiç kolay değildi. Ailem olmadığı için evlilik benim için önemli, ancak sanırım sevilmiyorum ve gitmem gerekiyor. Geç mi kaldım? Bana yardım edecek birine ihtiyacım var, utandığım için kimseye anlatıp yardım isteyemiyorum. Eşimden bir beklentim yok maddi olarak. Darp raporu da almadım. Birinin şu zor günümde bana akıl vermesine ihtiyacım var. Yardımınızı bekliyorum..."

 

 

Yeşim Tijen'in cevabı:

 

Mevsim kış da olsa, güneş birazcık yüzünü gösterdiğinde içimizde tükenen ümitler güneşin verdiği enerjiyle yeniden alev alıyor. Onun gülümseyen sıcacık yüzüyle hayata karşı adeta şarj oluyoruz yeniden. Hayatlarımız bizleri yoruyor, bunaltıyor. Beton yığınlarının arasında nefes almaya,  yaşamaya çalışıyoruz. Bugünlerde değil umutlarımız, beklentilerimiz hep yarınlarda.  Bugün hayallerimizi sakladığımız, umut beslediğimiz yarınlarımız için çalışmak zorundayız hepimiz. Kimimiz biraz şanslı olabiliyor, kimimiz de zor bir hayata kafa tutmak zorunda kalıyor ne yazık ki. Ama hepimizin bir tek ortak noktası var, onda buluşuyoruz.

 

Bunaldığımızda, hak etmediklerimizi yaşadığımızda ellerimizi bir tek Allah’a kaldırır bize bir yol açmasını isteriz. Hepimizin sığındığı bir tek o vardır sevgili okurlarım, ailelerimiz de olsa, bu yaşamda hepimiz yalnız birer savaşçıyız. Hele biz kadınlar, ayaklarımızda prangalarla veririz savaşlarımızı. Her bir taraftan tutukluyuzdur ve alıp başını gitmek, gidebilmek hiç kolay değildir. Günümüzde bir şeyler bir nebze değişse de ruhlarımızda esaretimiz devam ediyor. Bu erkek egemen düzende yıpranan, sömürülen hep kadınlar oluyor. Aldatılıyor, dövülüyor, öldürülüyor, yalanları dinliyor, maddi özgürlüğü de olmayınca kader diyor, yaşadıklarının suçlusu da kader. Elinden bir şey gelmeyip çekmek zorunda kaldıklarını da kadere yükleyip teselli buluyor kadınlar. Bazılarınız yaşınızın gençliğinden yazdıklarımı anlamakta güçlük çekeceksiniz, ama bir gün herkes gibi sizlerde yaşanılanları algılayacaksınız. Bir kadını en iyi bir kadın anlayabilir sevgili okurlarım, yaşadıklarını, hissettiklerini bir kadından daha iyi kim anlayabilir ki?

 

Bazen dönüp arkana bile bakmadan gitmek gerekir. Bir kadını, yuvasından çok önemli nedenleri yoksa hiçbir şey koparamaz, kadın bahanelere sığınmaz, özverili ve fedakardır, yuvasında sevgi varsa, ilgi varsa o da sarıp sarmalar, bu sevgiyi büyütür içinde. Kadın gidiyorum diyorsa nedenleri güçlüdür, sizde olduğu gibi. Hiç durmayın sevgili okurum, ama önce gidişinizin alt yapısını hazırlayın. Çok şükür ki çalışıyorsunuz, bu yaşadığınız bu şansızlıkta bir şanstır sizin için. Bir şansınız da çocuğunuzun olmaması. Eşinizin sizi dövmesi affedilir bir hareket olamaz. Size daha büyük bir zarar getirmeden kurtulmalısınız bu adamdan. Öncelikle biraz daha zaman kazanmak ve kredi çekemezseniz para kenara koyabilmeniz için hiçbir şekilde eşinizi kızdıracak bir şey yapmamaya gayret edin. Bu zaman zarfında, en uygun, yalnız bir kadının rahatça oturabileceği evi aramaya koyulun, bulunduğunuz yeri yazmadığınız için bir yer öneremiyorum, ama 400 liraya kadar site içinde otoparklı, güvenlikli sitelerin de olduğunu söylemek istiyorum. Bu zaman zarfında size yine şiddet uygularsa mutlaka darp raporu alın, parayı ayarlayıp evi tuttuğunuzda da boşanma davasını açarsınız. Zamanla her şeyi tamamlarsınız, güven ve huzurla yaşayabileceğiniz yeri hazırlayın önce, gerisi sonradan da olsa olur. Kararlı olup, dönüşü olmayan bir yola çıktığınızı unutmayın. Kaderiniz değil bu evlilik. Aileniz olmasa, yalnız olsanız da aklınız var, kullanın. Kendi gücünüzü göreceksiniz ve bir daha yapmayacağımlara da kanmayın çocuk değilsiniz, çünkü yine yapacaktır ve siz bunu başarmak zorundasınız. Hepimiz gibi siz de yaşadıklarınızdan bir şeyler öğrendiniz. Temkinli, tedbirli olun lütfen. Kendinizi de hafife almayın. Bu hayatı yaşamayın. Yalnız başına mücadeleden korkan kadınlar da var, susan, söylemeye utanan,  aciz bir hayatı kabullenenler. Siz yürekli bir kadınsınız, kutluyorum cesaretinizi. Hayatınızın çözümü sizin kararlılığınızda. Bunu unutmayın olur mu?

 

Bugün korkup cesaret edemedikleriniz, yarınlarda keşkeler olarak sizi didikler durur. Bu nedameti yaşamak da çok acı verir. Keşkelerin geri dönüşü yoktur çünkü. Hayattan ufacık, masum bir beklenti içindesiniz, ama bütün nimetler bir emek karşılığındadır sevgili okurum. Beni yakın bulup derdinizi anlattınız, her zaman yanınızdayım, yalnız hissetmeyin kendinizi. Rahatlıkla paylaşın, bu zor yolda elinizden sıkı sıkı tutmaya hazırım. Engebeli yolları aştınız mı her şey daha güzel olacak sizin için, ama hiç unutmayacaksınız. Ne yazık ki böyle insanlar da var, yok sansak da. Ama çok iyiler de var tabi ki. Hadi sevgili okurum, kendinize yeni, daha huzurlu, güvenli hayatın kapsını açmak için kalkın ayağa, sıfırdan başlayın her şeye. Bazen hayatı sıfırlamak çok da iyi gelir insana. Hep iyiyle güzeli yaşamanız dileğiyle, sevgiler.

 

 

Sümsük Herif

Yürekleri yorgundur kadınların.

Taşımakta zorlandığı adamla yola çıkınca,

Uzun gelir o yol, bir de acı verir.

Oysa yollarda yolcular iner,

Son durağı beklemeye ne gerek var?

Çekinme, korkma yaşayacaklarından,

Daha gençsin, her şeyi halledersin,

Yeter ki bunu yürekten iste sen.

Eskidendi kadere yüklenmek,

İnmek için son durağı, ölümü beklemek,

Adları sümsük soyadları belki de herif,

Kaç kadın yanında taşır, bir bilsen sen.

Dillerinde, yüreklerinde sevgiyi kaybetmişler,

Elleri, bilekleri güçlü, sanırsın aslan pençesi,

At prangalarını kurtul, bak bana söylemediler deme

Bu sümsük herif senin kaderin değil,

Kaderini yalnız sen yaz, bir başkası değil.

Yeşim Tijen

 

***

Çözemediğiniz sorunlarınızı yazın, Yeşim Tijen size önerilerde bulunsun. Yeşim'le Hayat Bilgisi her zaman sizin yanınızda...

 

İşte sorularınızı gönderebileceğiniz adres: yesimilehayatbilgisi@gmail.com

 

Twitter: @yesimtijen

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  11 Mart 2015 Çarşamba 18:46

  bende aynı durumdayım

  Cevapla

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön