İyileşme Günlükleri - 7

Ağustos '17

 

Bu sefer fena çuvalladım. Tam ben kendimi ve bu işin dinamiklerini anladım derken hoop hikaye değişti birden. 

 

Kendini anlamak ve sorularına cevaplar bulmak için çıkılan yol çok tuhaf; dümdüz değil, bir sarmal.

Başlangıç ve son arasında cetvele çizdiğin en kısa çizgide her daim ileriye doğru gittiğini sanırken sen; bazı dertleri tam olarak halletmedikçe kıvrıla kıvrıla aynı durağa uğruyorsun. Bazen tanıyorsun geldiğin yeri; "hep aynı şey geliyor başıma, hep böyle oluyor!" diyorsun. Bazen de fark etmiyor, yeniymiş gibi eskisinin tekrarını yaşıyorsun.

 

Önceleri kurbanı sanırdım da kendimi bu durakların, sonra sonra bana bir şey anlatmaya çalıştıklarını anladım. Dur diyordu bana, bir bak. Sana acı veren, seni aşağı çeken bir şey var burada. Bul onu, hallet.

 

Dinledim, aradım, fark ettim, hallettim. Sonra adım adım derinlerime doğru ilerledim. Sardım sarmaladım, geride bıraktım o durakları, tekrarları.

 

Ta ki kendimi aynı yerde buluncaya kadar yeniden. Tuhaf olanı tanıyamamıştım bu sefer bunca senedir en çok takıldığım yeri. Değişmişim, her şeyi yepyeni bir bakışla görmeyi öğrenmişim de bu defa başka yerdeyim zannetmişim meğer.

 

Şaşkınım şimdi biraz. Nasıl oldu bu diye etrafıma bakınıyorum mel mel. Bu defa burada bulduğum şey öyle sarstı, öyle değiştirdi ki hikâyemi derin bir üzüntü var içimde. Bir de yas tutuyorum elimde değil, onca yüklendiğim için yıllarca kendime. Fark edemediğim için kendimdekini.

 

Yine de yol almamış sayılmam. Her tekrarda başka bir farkındalık katmışım kendime. Her tekrarda daha bir anlamışım. Bir daha beni oraya getiren yoldan gitmemişim, göze almışım değişmeyi ve daha erken olamazmış, ancak şimdi hazırmışım görmeye bilmem gerekeni. Zamanı gelmeden açılmıyor hiç bir göz işte. Tekrar tekrar yaşıyor da bir türlü uyanamıyorsun haline.

 

Defaatle yaşadığımdan bu sancılı uyanışları biliyorum ki geçecek bu yas dönemi de. Daha önce hiç yürümediğim bir yol çıkacak önüme yine. Yorgunum demeyeceğim ve yine anlamaya, sormaya ve değişime niyet edeceğim. Çünkü içimde şifacı bir yan var. Çünkü yaralarım benden önce de vardı ve ben dünyaya onları iyileştirmek için geldim.

 

*Fransız şair Joe Bousquet'in "Yaralarım benden önce de vardı, ben onları bedenimde taşımak için doğmuşum" sözünden ilhamla.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  29 Ağustos 2017 Salı 00:00

  Şifacı olduğunu belkide senden önce farketmiş olabiliriz Şule Seda Ay. Bundandır yazdığın her kelimeyi yudum yudum içişimiz...Allah razı olsun senden.

  Cevapla

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön