Tatmin edemediğimiz çocuklar

Çocukların tatmin olmamasına katlanamıyoruz en çok. Onu düşünerek bir yere götürüyor, götürürken mutlu olacağını hayal ediyor, heyecanlanıyoruz. Onun için bir şey yaptığımızda o da heyecan duysun, o da sevinsin istiyoruz. Onu mutlu edebildiğimizde kendimizi yeterli ve başarılı hissediyoruz.

 

Sonra bir bakıyoruz olmuyor. Huysuz, mutsuz oturuyor bir kenarda. Eve gitmek istiyorum diyor, arıza çıkarıyor. Hem mutsuzluğuna, hem hayal kırıklığımıza yanıyoruz. Bir an önce mutlu olsun diye çözümlerimizi sıralıyoruz. Yine de tatmin olmuyor ya; öfkeleniyoruz.

 

Ya çocuklar "senin için bir şey yapıyorum ve mutlu olmak için mutlu olmanı bekliyorum" mesajımızdan etkileniyor ve direnç hissediyor. Ya da biz onların duygularının sorumluluğunu gereksiz yere alıyoruz. Bu durumda hepimiz ötekinin duygularıyla mücadele eder halde oluyoruz. Yoruluyor, kavgaya tutuşuyoruz.

 

Ne olurdu ki herkes kendi duygusunun sorumluluğunu kendi alabilse üzerine; ne sırtlansa ne de yıkıverse, sadece dinlese. Karşısındakinin yerine durumu çözmeye çalışmadan, onun duygusunu değiştirmeye zorlamadan hislerin varlığını kabul edebilse.

 

Çocuklar sürekli onları mutlu edecek şeyleri bizlerden beklemezlerdi belki o zaman. Tatmin edilmek değil, tatmin olmak olurdu arayışlarının merkezinde. Mutsuz olabileceklerini, hayal kırıklığı hissedebileceklerini bilselerdi ve öğrenebilseydik bunun normal olduğunu bizler de.

 

"Çocuğum şu an birşeyden mutsuz. Bu, benimle yetersizliğimle, çaresizliğimle ya da değersizliğimde ilgili değil, onun şu anki algısıyla, durumuyla ilgili. Evet; bunu onun yerine ben çözersem rahatlayabilir(iz) belki... Ama kendi kendine çözmesine eşlik edebilecek kadar sakin kalabilirsem, mutsuzluktan çok şey öğrenebilir(iz) sanki.."

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  07 Ekim 2016 Cuma 23:00

  Çocuğunuz yok sanırım Çocukların ağlamaları da gerekli diyen ben sizin yazınızı berrak bulamadım...mev no understand

  Cevapla
 •  
  06 Ekim 2016 Perşembe 15:10

  Yazilariniz ne kadar biz anneler dair, okudukca okuyasi geliyor insanin ve 'yalniz degilim' diyor...

  Cevapla

 • Mutluluk Kürleri 2 - Dr. Ümit Aktaş anlatıyor
  Mutluluk Kürleri 2 - Dr. Ümit Aktaş anlatıyor

  Süresi : 22:01 İzlenme : 0

 • Kadınlar için 5 savunma taktiği
  Kadınlar için 5 savunma taktiği

  Süresi : 04:19 İzlenme : 2992

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Doğum kontrol yöntemleri ve doğurganlık farkındalığı
  Doğum kontrol yöntemleri ve doğurganlık...

  Süresi : 05:18 İzlenme : 60

 • Kolesterolü etkileyen gıdalar
  Kolesterolü etkileyen gıdalar

  Süresi : 02:36 İzlenme : 816

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön