Sınıf annesi olmak

Yok. Başlıktan öyle anlaşılıyor da ben sınıf annesi değilim. Hatta kızımın gittiği okulda öyle bir sistem yok. Buna "çok şükür" demek istiyorum. Elbet sıra bana gelecekti ve yapamayacaktım. Çünkü bende öyle bir sabır, öyle bir tahammül yok son zamanlarda. Kendimi sınıf annesi olarak düşününce diğer velilere acıyorum. Gece uykusundan uyandırır, cevap vermediyse alırdım o cevabı. 

 

Sınıf annesi olmak, Okul Aile Birliği’ne üye olmak benim gibi biri için imkansıza yakın. Bu yüzden bu görevleri üstlenenlere sonsuz saygı duyuyorum. Hele ki onca iş güç arasında bunu başarıyorlar ya, sabırlarına hayranım.

 

Çocuklardan söz etmiyorum. Onlarla olmak şahane. Zaten sınıf annesi olmak, çocuklardan ziyade velilere danışmak demek değil mi? Sınıf annesi olup da tüm velilere bir şey sorduğunuzu düşünün. WhatsApp gruplarında olanları bir hatırlayın. Görüp de cevap vermeyenler, mutlaka karşı çıkmak isteyenler, mesajları hiç görmeyenler… Bizim sınıf az kişi olduğu için zorluk çıkmıyor da, kalabalık sınıfların WhatsApp gruplarını tahmin etmek istemiyorum. Yaptıklarınızın sürekli eleştirildiğini de düşünün. Yok. Kararım aynı.

 

Son dönemlerde sıkça paylaştığım gibi sabır ve tahammül konusunda sınıfta kalıyorum. Herkes gibi. 2018 hepimizi iyi salladı!

 

Bu durumda da kendimi öyle bir gruba bir şey sorarken düşünemiyorum. Zaten WhatsApp sevmem, bildirimlerim hep kapalıdır; bir şey sormak için herhangi bir gruba yazdığımda “görülüp de cevap verilmemesi bana gerçekten” kurdeşen döktürüyor. Sanki birine bir şey sormuşum, arkasını dönmüş yürümüş gibi geliyor. Teknolojiyi çok seviyorum da bu özellikleri bunaltıyor beni. O mesajı gördüğünü bilmesem belki gerilmeyeceğim. E, kapatsam o özelliği, bu kez gördü mü diye içim içimi yiyecek.

 

Bizim zamanımızda telefon zincirleri olurdu. Her veli 2-3 kişiyi arardı, hallederdi. Yalnız, o annemdeki kağıt sanki dün görmüşüm gibi gözümün önünde. Herkesin okul numarası da yazardı. 56 kişiydik; 28 kız, 28 erkek. Herkesin adını soyadını “eksiksiz” öyle net hatırlıyorum ki. Hatta bazılarının numaraları bile aklımda. Bunları biliyorum fakat dün ne yediğimi sorduklarında yarım saat düşünüyorum. Ay, neyse konudan çıkmayayım şimdi…

 

Şimdi, bu telefon zincirinin yerini alan WhatsApp meselesi çok sinir bozucu. Bir mesaj atıyorsun, sabaha kadar telefonun bipliyor. Konu konuyu açıyor, sorduğundan çıkılıyor ama o cevabı alana kadar hepsini okumak zorunda kalıyorsun.

 

Belki sınıf annesi sistemi olan okullarda hâlâ telefon zinciri vardır. (Lütfen beni bilgilendirir misiniz?) Uzak olduğum bir konu bu… Aslında umarım vardır ve kimse “bip” sesini beklemek durumunda kalmıyordur.

 

Anneme sordum “Ne yapıyordunuz?” diye; sonra hatırlattı, o da hiç sınıf annesi olmamış. Ama örtüler gelirdi eve, yıkanırdı, arada bir anneler tüm sınıfa kek, kurabiye yapardı. (Bence zeytinli yufka cipsimi yapacağım bu hafta yapacakları parti için; çocuklardan Irmak’a sipariş gelmiş.) Bizim zamanımızda okula muz da götürülmezdi, salamlı sandviç de… Okul çantama sinen elma kokusunu, Çokoprens’in dağılmasını unutmuyorum. Ne güzeldi…

 

Tamamen meraktan sordum. Öyle bir sistem olan bir okuldaysa çocuğunuz bana azıcık ipucu verir misiniz? Gerçekten merak ediyorum. Dertler de bunlar olsun. Onca şey varken buna takılmam, tamamen kendimi koruma mekanizmamın devreye girmesinden, tamamen terapistimin öğrettiği gibi sorunları konteynıra atmamdan.

 

Canım sınıf annesi. İyi ki varsın bak hem yaptıklarına hayranım hem de sana sığındım…

Facebook Yorumları
Yorumlar
4
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  29 Aralık 2018 Cumartesi 00:33

  Merhaba şebnem hn malesef halen var. Küçük oğlumun anaokulun da iken ben sınıf annesi olmak zorunda kaldım, birde o kadar ilgisiz anneler var dı ki sormayın. Sonra ögretmen imizin ısrarıyla ilkokulda da yapmak zorunda kaldım birde ayrıntılara takılan bir kişi olduğum için şu yazdıklarınız ne ki????????

  Cevapla
 •  
  29 Aralık 2018 Cumartesi 00:23

  Bizde de whatsap grubu yok. Öğretmenimiz Facebook’ta kapalı bir grup oluşturdu. 2 sınıf annemiz ve öğretmenimiz herşeyi orada paylaşıyorlar. Onun dışında özel günlerde çektiğimiz fotoğraf ve videoları da paylaşıyoruz. Bu sistemden gayet memnunum. Whatsaptaki gereksiz uzatma be yorumlar olmuyor.

  Cevapla
 •  
  28 Aralık 2018 Cuma 23:39

  Merhabalar kızım 1.sınıfa başladı bu yıl istanbul anadolu yakasında bir devlet okulunda. 33 kisi sınıf mevcudu. Öğretmenimiz tek kişinin sınıf annesi sorumluluğuyla zorlanmasını istemediği için 6 kişilik bir komisyon kurdu bende içlerindeym.Telefn zinciri yok ama sınıfa dair 5 adet whatsap grubu va

  Cevapla
 •  
  28 Aralık 2018 Cuma 18:53

  Ben bir sınıf annesyim 34 çocuklu 1.sınıf.. hislerimize tercüman oldunuz..

  Cevapla

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön