Senin etikette kaç para yazıyor?

“Nasıl biri” diyorum. “Avrupa Konseyi’nde çalışıyor” diyor. Sorduğum karakteri, neşeli mi sakin mi gibi. Onu sevip sevmediği, yanında iyi hissedip hissetmediği. “Biraz stresli işinden ötürü. Üst düzeyde kişilerle ilişkide tabii.” Üstelemiyorum, demek insan ellilerine gelse de, yalnızlıktan ölse de, hayatına girecek kişiyi değil de çalıştığı yeri çekici bulabiliyor. Diğer alternatifleri çoktan eledi. Doktora yapanla, bir şirkette orta kademe yönetici olanı.

 

Bir avuç şehirde aylarca aradığı kadını bulduğu için çok mutlu. A, mükemmelin de ötesinde. Haftada iki gün koşuyor, hafta sonları dağlara tırmanıyor, iki gün boks yapıyor, bu yüzden bir elinin kemiğinde deformasyon var. Üç dil konuşuyor. Havalı bir semtte oturuyor, çok kazanıyor ve isimleri dünya basınında anılan kişilerle arkadaşlık ediyor.

 

Bugüne kadar hiç evlenmeyi düşünmedim, ama onunla evlenebilirim” diyor. Ondan bahsederken o kadar çok konsey lafı ediyor ki, sormak zorunda hissediyorum. “Evlenmek istediğin A mı, Avrupa Konseyi mi?”

 

Yakın bir zamanda A gidecek. Özel yeteneklerim olduğundan değil, kadın olduğumdan değil, gerçekleri görmeyi reddetmediğimden bunu görebiliyorum. O, A’nın sahip olduklarını seviyor. Ama unutuyor, A da onun sahip olduklarını sevmek istiyor ve ne yazık ki sunabilecekleri A’yı etkileyemeyecek derecede sınırlı. Kendisi sadece anadilini konuşuyor, kentin kalbinde oturuyor ama ondan az kazanıyor. Ancak ev arkadaşından aldığı kiraları ev sahibine ödemezse A’ya yetişebiliyor. Arkadaşları iyi insanlar fakat ünlü değiller.

 

İki ayın sonunda A gidiyor. Nazik bir dille söylediği çok net: Entelektüel olarak bana yetmiyorsun, ama arkadaş kalabiliriz.

 

İşte böyle. Sen birine etiket yapıştırırken onun da sana etiket takabileceğini unutuyorsun. Bu yapışkanın özelliği, fiyatını belirlemesi. Bazen pahalı geliyorsun, bazen ucuz.

 

Etiketin, kartvizitin. Kısa kullanım kılavuzun, sadece üzerinde son kullanma tarihin yok. Ama bir son kullanma tarihin var. Biraz Nasreddin Hoca’nın kürküne benziyor. Gönderilen o hediyeler, çiçekler, davetler sana değil, hep kürküne. Herkese kürk biçtirmek pahalı olduğundan, şirketler çalışanlarına bu kâğıt parçalarını veriyor.

 

Kabul, kendini ifade etmeye ihtiyacın var. Bu okullar, diplomalar, işler, kâğıt parçaları filan hep bundan herhalde. Ama sadece bunlardan mı ibaretsin? Bir yağmur yağsa hepsi şeker gibi eriyip gitse hiç arkadaşın kalmaz, kimse seni sevmez mi?

 

A gidince dünyası karardı. Çünkü onunla beraber bir çevreden oldu. Haftalarca ayrılıkları üzerine akıl yürüttü. “Bütün sebepleri görüyorsun, sonucu neden kabul etmiyorsun?” dedim. “O zaman devrimci olamam” dedi. Sıradaki soru “Bugüne kadar ne devirdin?” Ama her sorunun bir vakti var.

 

Konusu açılana kadar nerede ne yaptığını söylemeyen, çok mecbur kalırsa elini vesikasına atan arkadaşları olsun insanın. Hatta mümkünse onsuz gezen, başkalarının vesikasını da çok gerekirse soran. Hayatını da kürk sevmeyenlerle paylaşsın.

Facebook Yorumları
Yorumlar
4
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  25 Kasım 2016 Cuma 20:22

  Bayıldım bütün yazılarınızı bir solukta okudum, okurken hakvererek, evet budur diyerek,,,,

  Cevapla
 •  
  28 Ekim 2016 Cuma 09:59

  50 yasina gelmis olmak hala etikete asik olmakta cok akillaca degil degil mi? arkadasiniz uyanmali!!!

  Cevapla
 •  
  24 Ekim 2016 Pazartesi 18:25

  Etiketi olmadığı halde varmış gibi davrananlar hakkında ne düşünüyor sunuz

  Cevapla
 •  
  24 Ekim 2016 Pazartesi 16:23

  Ne guzel ifade etmiyoruz;karsimizdakinin etiketine kapilirken kendi eksigimizi gormuyoruz;bitincede kendimize kondurmuyoruz .Bizim eksiklerimiz disinda bahanelere siginiyoruz kaleminize saglik..

  Cevapla

 • Bahçeci Tüp Bebek Cevaplıyor: Kısırlık Nedenleri Nelerdir?
  Bahçeci Tüp Bebek Cevaplıyor: Kısırlık...

  Süresi : 03:31 İzlenme : 383

 • Amerikan keratini her saça uygulanır mı?
  Amerikan keratini her saça uygulanır mı?

  Süresi : 01:33 İzlenme : 2899

 • Smear testi nedir?
  Smear testi nedir?

  Süresi : 01:56 İzlenme : 2408

 • Güle güle plastik
  Güle güle plastik

  Süresi : 00:36 İzlenme : 1531

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 4907

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön