Peki siz hiç konuşmayacak mısınız?

Sessizlik bazen karanlığa benziyor. Önünü göremiyorsun, olacakları kestiremiyorsun, güvende hissetmiyorsun, kendini kollaman gerekiyor.

 

Bir kadın şort giydiği için otobüste tekmelendi. Onu tekmeleyen kişi, “kıyafeti ortama uygun değildi” dedi ve sizden hiç ses çıkmadı. Oysa siz de onlarla aynı okullara gidebilin, diploma alabilin, o diplomayla dilediğiniz işte çalışabilin diye azımsanamayacak sayıda şortlu kadın seferber olmuştu. Sokaklarda yürümüş, imza kampanyaları düzenlemiş, sosyal medya hesaplarında “kapalı kadınlara karşı olanlara” karşı durmuşlardı. “Kadın isterse örtünür, bu onun bileceği iştir. Ona ne erkek ne devlet karışabilir” demişlerdi. İmza atanlardan biriyim, kenarda durup olanları seyretmedim, oradan biliyorum.

 

Şimdi o şortlu kadınlardan biri darp edildi ve siz susuyorsunuz. Bu sessizlik üzerine konuşmamız gerekiyor. Bu sessizliğin ne anlama geldiğini bilmeye ihtiyaç duyuyorum, çünkü kuvvetle muhtemel peşinden yeni tekmeler gelecek ve kırk derece sıcakta hafif giysiler giyinmeyi tercih eden bir kadın olarak, yarın hiçbir şeyden değilse, giydiğimden başıma bir hal gelirse, sizden destek görür müyüm, gerçekten bunu bilmek istiyorum. Bu hadise çerçevesinde size neler düşündüğünüzü sormak istiyorum. Cevaplar, yaşadığımız yerde kadının özgür olup olmadığını gösterecek.

 

Sizce kadın ne giyeceğine, nasıl giyeceğine kendi karar verebilir mi veremez mi?

Bir kadının şortla otobüse binmesi, kamuya açık alanda bulunması yanlış mı?

Bunu şahsen yanlış bulan biri, sizce o kadını tekmeleyebilir mi?

Kıyafeti ortama uygun değildi” bir savunma olabilir mi?

 

Bugün erkeğin teki, kadının giydiği şortu ortama uygun bulmaz bir tekme atar, yarın öteki çıkar kadının başka bir tür giysisini başka bir ortama aykırı bulur bir tekme indirir. Sonra tekmeleme nedeni giysi olmaktan çıkar, o giysinin içindeki kadın haline gelir. Oturması kalkması, gülmesi, tek başına sokakta yürümesi, çalışması erkeklerin tartışıp karara bağladığı bir konu olur çıkar. Biz önümüzdeki engelleri aşıp bu okullara niye gittik? Bu diplomaları niye aldık? Biz bu tekmelere sessiz kalınca, bir gün çalışan kadını, “açık” ya da “kapalı”, ortama uygun bulmayıp tekmeyi bastıkları zaman ne yapacağız?

 

Bir kadını giydiği giysiyi sebep gösterip tekmelediler, siz susuyorsunuz ve bu sessizlik normal değil.

 

İnsan genellikle iki nedenden susar. Bir, korktuğundan. İki, olanı onayladığından. Kimse kimsenin yerine düşünüp cevap vermesin. Sizin nedeniniz hangisi? Düşünemediğim başka sebepler varsa söyler misiniz?

 

Bütün samimiyetimle sebepleri bilmeye ihtiyaç duyuyorum. Hep diyoruz ya, erkekler sussun, bize ne yapacağımızı söylemesin. Şortla ya da tepeden tırnağa örtünüp hayata istediğimiz gibi karışma konusunu konuşabilecek miyiz?

Facebook Yorumları
Yorumlar
5
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  19 Ocak 2017 Perşembe 14:32

  bence umurlarında değil ve tehlikenin farkında değiller.

  Cevapla
 •  
  24 Eylül 2016 Cumartesi 09:28

  Bence devlet çok suçlu kadına yönelik çok söz var bazı devlet büyüklerinden bundan güç alarak yapılan kadına şiddet hep yetersiz kalmakta bugün şartlu kızımıza yarın hangimizin başına başka bir olaymiyeceginin garantisi varmı yok kadını koruyan bir yasa çıkarmadıkları sürece bu tür olaylar hep olcak

  Cevapla
 •  
  24 Eylül 2016 Cumartesi 01:04

  Yilginliktan.Konusmanin,bu ve benzeri durumlarin olmasina mani olmiyacagina dair inancimizdan... :(

  Cevapla
 •  
  23 Eylül 2016 Cuma 22:16

  bu sessizlik fırtına öncesi sessizliği olabilirmi acaba

  Cevapla
 •  
  23 Eylül 2016 Cuma 13:27

  Soyleyecek soz bulamadim.cok haklisiniz

  Cevapla
 •  
  23 Eylül 2016 Cuma 10:39

  çok haklısinız gencler uyuyor uyandiklarinda şimdi bile cok geç dahada gec olacak aydinligi göremiyorum

  Cevapla

 • Bebek nasıl uyutulur?
  Bebek nasıl uyutulur?

  Süresi : 07:29 İzlenme : 10734

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Rahim ağrısına yoga pozları
  Rahim ağrısına yoga pozları

  Süresi : 07:00 İzlenme : 3995

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?
  Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?

  Süresi : İzlenme : 1526

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön