Biraz da ciddiyet, dersimiz sağlık

Bundan bir sene öncesine kadar genetiğine çok güvenen bir kadındım.

 

Özellikle de anne tarafıma. Çünkü anneannemin annesi 95 yaşında öldüğü güne kadar dimdik ayaktaydı. Cildi bembeyaz ve inanır mısınız kırışıksızdı. Güzel olmanın yanı sıra sağlıklıydı.

 

Anneannem 84’ü devirmişti, 4 senedir teşhis edilen ama ilaçla idare edilen meme kanseri olmuştu ama çok iyi götürüyordu. Ne var ki birden işler değişti ve genetik kodumdan endişe duymaya başlamamı gerektiren değişiklikler oldu.

 

Doğrusunu isterseniz hayatım boyunca sağlığıma hiç dikkat etmedim. 22 yaşında 16’ya 10 tansiyonum olduğunu görmüştük ve bomba bir trigliserit rakamı. Tabi ki biraz kilo verildi falan. Sigara içtim, içki içtim hep. Spor yapmadım, düzenli beslenmedim. Tabi ki çocuk sahibi olduktan sonra biraz aklım başıma geldi.

 

Ve biraz düzene girdim. İçki haftada 2 gece maksimum, ama miktar biraz yüksek olabiliyor tabi. Sigara, sadece içki ile. Yemek az ve genelde sağlıklı şeyler. Spor senede 3 ay!

 

Gördüğünüz gibi bir gayret var.

 

Nitekim şunu da söylemeliyim ki yaklaşık 5 senedir düzenli check-up yaptırırım. Sonuçlarım da 20’li yaşlarımdan çok daha iyi. Fakat bu sene gideceğim  check-uptan gerçekten tırsmaya başladım.

 

6 ay içinde hem anne hem anneanne ölünce tetkik yaptırmak biraz ürkütücü oluyor.

 

Yine de kaçmak yok. Sonuna kadar devam…

 

Kendi stresimi sizinle paylaşmak ve sizi de strese sokmak için yaşınız gereği yapmanız baktırmanız gerekenleri de toparlayıverdim arada bir takım doktorlara danışarak.

 

Kaçmayacaksınız, kaçamayacaksınız. Hastalık hastası da olmayacaksınız ama belli bir takım kontrolleri de atlamayacaksınız.


Amerikan Hastanesi doktorlarından Durmuş Sevinç’e göre, ilk görüşmede doktor tarafından kişinin detaylı bilgi alınır. Şikâyeti, hikâyesi, detaylı özgeçmişi (geçirdiği ve mevcut hastalıkları, ameliyatlar, doğumları), soy geçmişi (ailesinde ve yakın akrabalarındaki hastalıklar), uyku, iştah, idrar ve dışkılama sorgusu, 5 duyusu, alışkanlıkları (alkol, sigara, madde kullanımı), kullandığı ilaçlar, alerjisi olup olmadığı, spor yapıp yapmadığı, mesleği, maruz kaldığı çevresel etkenler, adet düzeni sorgulanır. Ve devam edelim madde madde ki kafanız karışmasın.

 

 • Yaşam bulguları (kan basıncı, nabız sayısı, vücut ısısı, boy, kilo) ölçülür. Varsa eski tetkikleri incelenir.  
 • Sonra detaylı bir fizik muayene yapılır. Saç ve deri, göz ve göz dibi, kulak burun boğaz muayenesi, boyun ve tiroid kontrolü, solunum sistemi, dolaşım sistemi, meme muayenesi, karın organlarının muayenesi, ekstremitelerin kontrolü, periferik damarların kontrolü ve nörolojik muayene gerçekleştirilir.  
 • Ayrıca, jinekoloji uzmanınca jinekolojik muayene ve PAP smear testi uygulanır.
 • Laboratuar tetkikleri yapılır. Kan sayımı, sedimentasyon, glukoz, kreatinin, kolesterol, HDL, LDL ve VLDL kolesterol, trigliserid, ALT, AST, Gamma GT, alkalen fosfataz, LDH, elektrolitler, ürik asit, kalsiyum, D vitamini, B12 vitamini, FT4, TSH tam idrar tahlili ve gaitada gizli kan tetkikleri yanında anamnez, risk faktörleri veya fizik muayene bulgularına göre gerek duyulan ilave kan testleri yapılır. Bunların ne olduğunu bilmeseniz bile listenizde olup olmadığını kontrol etmeniz için önemli.
 • EKG ve Akciğer grafisi çekilir. Tüm batın sonografisi yapılır. Gerek görülürse tiroid sonografisi istenir.
 • Meme kanseri taraması amacıyla yılda bir Mamografi ve gerekirse beraberinde meme sonografisi yapılır.
 • Aile anamnezinde erken yaşta osteoporoz hikayesi veya kişinin sigara kullanımı, bazı ilaçların sürekli kullanımı,  erken menopoz gibi durumlar varsa kemik yoğunluğu ölçümü önerilir.

 

Evet, sonuç beklemek çok zor değil mi? Benim şimdi randevu almam lazım.

 

Konuşmama beklerim

Bu cumartesi günü saat 14.00–16.00 arasında WhiteandSoft By Fatih Kıral’ın Cemil Topuzlu Caddesi’nde açtığı mağazasının bahçesinde tatlı bir sohbet edeceğiz.

 

Anne ve anne adaylarını bekliyorum.

 

Minderlere yayılacağız ve güzel bir muhabbet edeceğiz.

 

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Gizem Onay'la kadınlık organları ve döngüleri üzerine
  Gizem Onay'la kadınlık organları ve...

  Süresi : 34:57 İzlenme : 261

 • Kadınlar ve organlarıyla olan ilişkileri
  Kadınlar ve organlarıyla olan ilişkileri

  Süresi : 02:46 İzlenme : 455

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Doğum kontrol yöntemleri ve doğurganlık farkındalığı
  Doğum kontrol yöntemleri ve doğurganlık...

  Süresi : 05:18 İzlenme : 60

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön