Nötr olabilmek

“Kafana takma” derler, ”Dert etme, bir şekilde hallolur.” Vardır bir hayır, iyi düşün, iyi olsun... Ama öyle kolay olmaz iyi düşünmek... İnsanın morali bozulmayagörsün, dünyası başına yıkılır, her şey üstüne üstüne gelir. Böyle zamanlarda eksiden artıya geçmek, pozitif bakış açısına kavuşmak epey uzak bir olasılıktır. Niyet edilir edilmesine de gerçekleştirilmesi zordur, pek gerçekçi değildir bunu beklemek. Karmaşık zamanları, zorlu günleri atlatmak için  eksiden artıya geçmeye değil  de sıfır noktasına ulaşabilmeye çalışmalı insan o yüzden. İşin sırrı yani nötr olmayı başarabilmekte ve herkese ve her şeye rağmen çılgınca sürüklenişleri durdurmakta kanımca. Ben bugünlerde bunu daha sıklıkla başarabilmeye çabalıyorum ve sanki ben direnci kestikçe, enerjik anlamda “debelenme” modundan çıktıkça hayat daha bir kolaylaşıyor. Ben hayatın “olmasına” izin verdikçe, o beni ödüllendiriyor.

 

Nötr olmak demek “bu beni aşıyor, akışa teslim oluyorum artık” demek. ”Bilinmez olan belki de en güzel olana gebedir” ihtimaline zihni açmak ve olanla yüzleşmek... ”Belki de büyük resme bakınca, ilerde anlayacağım bütün bunları niye yaşadığımı” diye düşünebilmek. Derin bir nefes alıp, boşluğa, sessizliğe, iç dinginliğine ruhu bırakmak ve hep bir şeyleri oldurmaya çalışmaktan vazgeçmek.  Hayatımızın gelgitlerini, olduğu gibi, sunabildikleriyle iyisiyle kötüsüyle gerçek anlamda kabul edebilmek. Ermiş bir üstadın bilgeliğiyle sessiz sakin kalabilmek, her şeye rağmen gülümseyebilmek... Mucizeler bilinmezden doğuyor ve hayat bir anda değişivermiyor mu zaten? Nedir bu panik hallerimiz? Neden bu kadar kontrol?

 

Hani araba yolda kaldığında çekebilmek için vitesi boşa alırız ya, ruhumuz yolda kaldığında da vitesimizi boşa almamız gerekiyor belki de. Nötr hal pes ediş değil, sadece kabulleniş ve olana direnmeyi bırakış. Biraz daha anlayışlı,biraz daha çocuksu,biraz daha esnek olarak anın getirdiklerini bütünüyle yaşayabilmek. OSHO ne güzel söylemiş:

 

Hayattaki en büyük cesaret hayatın sana sunduğu her şeyi kabul etmektir.”  Ve demiş ki:

“Hayatın karanlık koridorlarında dolaşarak kişinin gözleri alışkanlık kazanır ve kişi karanlıkta bile ışığı görmeye başlar. Gündüz vakti ışığı görmek güzeldir. Ama en karanlık gecede de gözlerin alışkınsa, oradaki saklı gündüzü görebilirsin, güzellik oradadır. En karanlık gecede sabahı görebilirsen, o zaman güzellik vardır, o zaman başarmışsındır. Eğer en alçakta, en yükseği görebiliyorsan, eğer cehennemde bile bir cennet yaratabiliyorsan, hayatın sanatçısı haline gelmişsindir…”

 

Velhasıl, hayat güzel. İyisiyle,kötüsüyle...

 

Sevgiyle kalın…

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  21 Eylül 2017 Perşembe 02:25

  Bu muazzam yazınız için teşekkür ederim..

  Cevapla

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön