Ruha şifa veren çiçek özleri

Uzun yıllar önce keşfettiğim, 1930’lardan beri kullanılmakta olan ama herkes tarafından bilinmeyen Bach Flower Remedies yani Bach Çiçek Özlerinden bahsetmek istiyorum size bugün.

 

Zorlu bir dönemimde, çok bunaldığım bir günde, spiritüel konularda çok bilgili İtalyan bir arkadaşım çantasından ufak bir damla çıkarıp bir bardak suya 2-3 damla damlatıp beni Bach Flowers Rescue Remedy ile tanıştırmıştı. İtalya’da çok kişinin bildiği bu özler meğer Amerika’da da organik gıda ürünler satan süpermarketlerde ve vitamin satan bazı mağazalarda reçetesiz bir şekilde satılıyormuş. Whole Foods Supermarket’a gidip sayısı neredeyse 40’a varan Bach Çiçek Özü Koleksiyonu ile karşılaştığımda çok şaşırmıştım.

 

Temeli, bazı çiçeklerin enerjileriyle duygu dünyamızda bize olumlu etki sağladı inancına dayanan bu terapiyi İngiliz doktor, bakteriyolog Edward Bach geliştirmiş. Kökeni 1930’lara kadar uzanıyor. Dr. Bach bedensel rahatsızlıkların temelinde ruhsal denge bozukluklarının yattığını fark etmiş ve hastalıkların sebebinin ruhumuzda çözemediğimiz problemlerin bedenimizi etkilemesiyle oluştuğunu savunmuş. Bunun için de çiçeklerin şifalı enerjilerini kullanarak, hastalıklara neden olan negatif duyguların çözümlendiği bir terapi sistemini geliştirmiş. Çiçek özlerinden hazırlanan karışımlar bin derde deva.  

 

Tabii ki ciddi psikolojik sorunları olanlardan için yeterli olamaz ama ruhsal birçok karmaşayı çözümleyen geniş bir yelpazeden bahsedebiliriz.  Geçmişin etkilerinden kurtulamayandan,  hayır demeyi öğrenemeyenlere,  fobilerini yenmek isteyenlerden, suçluluk duygusundan kurtulamayanlara kadar  olumsuz duygularından arınmak isteyen herkese uygulanıyor. Aşamadığımız negatif duyguları azaltan  tamamen doğal bir sistem bu.

 

İngiltere,  Almanya ve Avusturya’da Bach çiçek esans ve karışımları doktorlar tarafından da önerilip eczanelerde satılıyor ve birçok evin ilaç dolabında bulunuyor.  İnsanlar duygu durumlarına göre hangi esansa ihtiyacı olduğunu ufak bir araştırma ile tespit edip kendilerini tedavi ediyorlar.

 

Karışımlar günde 3-4 defa dilin üzerine bir kaç damla damlatarak ya da suyun içine damlatılıp gün boyunca yavaşa yudumlanarak kullanılıyor. Alınan sonuç problemin boyutuna ve kaynağına göre değişiyor ve bazen birden çok damla tüketilmesi gerekebiliyor ama mesela Rescue (hayat kurtarıcı) formülü uygulandığında dakikalar hatta saniyeler içinde sonuç alınabiliyor. Acil durumlar için beş farklı çiçek özünün bir araya getirilerek hazırlandığı  bu karışım ölüm, ani korku, boşanma, işten çıkarılma gibi krizlerde ve iş görüşmesi, büyük bir topluluk önünde konuşma, sınav, yoğun tartışma  ortamları gibi gerginlik yaşadığımız durumlarda  iç dengemizi sağlamamıza yardım ediyor.

Diğerlerine de örnekler verecek olursak:

 

Misk otu: Çekingenlik, belli bir durum ya da olaydan aşırı korkma ( doktora gitmek, topluluk önünde konuşma yapmak gibi) durumlarında.

 

Dere menekşesi: Ruhsal anlamda kendinizi dışarıya kapatma durumu için. Kimseyle temas kurmak istemeyen ve insanlardan kaçanlar için.

 

Hanımeli: Geçmişi unutamıyor, özlem duyarak hüzünleniyor, acı çekiyorsanız.

 

Kantaron: Başkalarına iyi görünmek ve onaylanmak ihtiyacından dolayı “hayır” diyemiyorsanız.

 

Melez çam: Kendinizi değersiz hissediyorsanız, özgüven eksikliği yaşıyor, hata yapmaktan korkuyorsanız.

 

Çam: Suçluluk duygusu yaşıyor, başkalarının hatalarından bile kendinizi sorumlu tutuyorsanız.

 

Kasık otu: Mutluymuş gibi davranarak sorunlarınızı bastırıyorsanız.

 

Kızıl kestane: Sevdiğiniz insanlar için gereğinden fazla kaygılanıyor, başlarına kötü şeyler geleceğinden korkuyorsanız.

 

Ceviz: Bir geçiş dönemi yaşıyorsanız, yeni durum veya ortamlara alışırken değişimden ve olumsuz dış etkilerden korunmak istiyorsanız.

 

Ak kestane: Gece gündüz kafanızı kurcalayan şeyler varsa, bir an olsun bunlardan kurtulamıyor, iç sesinizi susturamıyorsanız.

 

Toplam 38 tane olduğu için hepsine yer veremiyorum burada ama karışımların listesine internette kolaylıkla ulaşabilirsiniz. O kadar tanıdık ve yaygın problemlere iyi geliyorlar ki listeye muhakkak göz atmalısınız diye düşünüyorum. Kendiniz ya da sevdikleriniz için çekinmeden kullanabileceğiniz bu terapiyi Türkiye’de uygulayan terapistler de var. Benim de enerji arınma seanslarında ortaya çıkan bazı problemler için bu damlaları önerdiğim durumlar oluyor ve bunları tavsiye ettiğim danışanların ufak bir araştırma sonucunda damlaları kolaylıkla tedarik edebildiğini gördüm, yani yurtdışından ısmarlamanız şart değil.

 

En azından Rescue Remedy damlasını satın alıp elinizin altında bulundurmanızı hararetle öneririm. Sıkıntının ne zaman geleceği belli olmuyor çünkü.

 

Güzel bir hafta diliyorum.

 

Sevgiyle kalın…

Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  07 Haziran 2018 Perşembe 14:15

  Bu damlayı nerede bulabilirim

  Cevapla
 •  
  26 Eylül 2015 Cumartesi 19:07

  ımkanınız varsa mutlaka bulun, mucızevı bır sey. zanax, prozac vs. gıbı ılaclar yanında sıfır kalıyor. ustelık kımyasal degıl tamamen dogal.

  Cevapla

 • Doğum korkusu nasıl yenilir?
  Doğum korkusu nasıl yenilir?

  Süresi : 02:20 İzlenme : 9829

 • 4 cilt tipine uygun kil maskesi tarifi
  4 cilt tipine uygun kil maskesi tarifi

  Süresi : 00:57 İzlenme : 4108

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 2806

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön