Dolunaya dikkat!

4 Nisan’daki Dolunaya bir de tam Ay tutulması eklenince odak noktam yine Ay oluverdi. Ayın manyetik gücünün kat be kat arttığı bu dönemde vücudumuzdaki sıvı seviyesinin de değişmesiyle dengeler bozuluyor malum. Birkaç gün öncesinde başlayıp Dolunay'dan sonraki 3.5 gün boyunca da etkisini sürdürecek olan bu etki beni “gece kuşu” haline getiriyor. Üstelik uyku tutmayınca pek hamaratlaşıyorum. Düzenlenmedik çekmece, dolap, toparlanmamış kağıt yığını kalmadı evde. Yine de enerjim fıldır fıldır. Uykusuzluk yarattığını bilirdim ama ay bu sefer beni bir başka etkiledi. Hayretler içersinde bunu fark ederken ayın etkileriyle ilgili bazı ilginç gerçekleri sizlerle paylaşmak istedim:

 

Dolunayın etkisiyle uykusuzluğun artış gösterdiği bilimsel araştırmalarla da kanıtlanmış. İsviçre’deki University of Basel’de gönüllülerin katılımıyla gerçekleştirilen bir deneyin sonuçları, uykusuzluğun en çok yaşandığı gecelerin dolunay esnasında olduğunu göstermiş.

 

Durum böyle olunca, bu uykusuzluk hali farklı karakterler üstünde farklı etkiler yaratabiliyor malum. Huysuz insan daha da huysuzlaşıyor, öfke nöbetleri, vesveseler, kavgalar çoğalıyor. Hepimizin içinde var olan o meşhur “kurt adam/kadın” hayatın getirdiği zorluklarla tetiklenince Dolunay'da boy gösteriveriyor. Markette müşterilere kötü davranan kasiyerden, trafikte diğer şoförlere yaka paça saldıran sürücülerden, aile dramlarından birçok kişi nasibini alıyor. Siz siz olun şu sıralar kimselere ilişmeyin. Hiç ummadığınız abartılı tepkiler, çarpan kapılar, son bulan ilişkiler istemiyorsanız tabii. Unutmayın ki bu hafta sonu sadece Dolunay değil bir de tam Ay tutulması var! Evlere şenlik bir durum.

 

Kendinizi de şu dönemde pek ciddiye almayın. Karamsarlaşırsanız, içiniz daralırsa, bezgin, bıkkın hissederseniz üstünde durmayın. Yani abartma eğiliminizin fazlalaştığı bir dönemde olaylara reaksiyon göstermeden önce birkaç derin nefes alıp verin, kendinizi sakinleştirin. “Geçecek” deyin çünkü geçecek bu halleriniz. İngizlizce bir kelime olan “lunatic” deli,kaçık manasına gelir... Kökeni nerden geliyor biliyor musunuz? Ayın İngilizce karşılığı “lunar” dır, gerisini siz düşünün…

 

 

1998 yılında Leeds’de bulunan Armley Hapishanesi'nde 1200 suçlu üstünde bir araştırma yapılmış. Üç ay boyunca süren bu çalışmada dolunay esnasında şiddet içeren suçların ciddi boyutta arttığı saptanmış. Aman ne güzel, değil mi?

 

Üstelik vücutta sıvı seviyesinin artışıyla kanamaların de abartılı yaşandığı bir dönem olarak bilinir Dolunay. Başınıza bir şey gelmeye görsün, kanamayı durdurmak daha zorlaşırmış Dolunay esnasında. Tabii yapılan ameliyatlarda da daha büyük risk yaşanırmış. Florida Medical Association tarafından yapılan bir araştırma bunu bilimsel olarak kanıtlıyor. Bademcik ameliyatı geçiren 1000 hasta üzerinde yapılan araştırmada Dolunay'da yapılan ameliyatlardan sonra gerçekleşen kanama vakalarının, yeni Ay'da yapılanlara kıyasla % 82 daha fazla olduğu görülmüş.

 

Bilmenizde yarar var diye düşündüm. Alın kitabınızı elinize, kıvrılın köşenize, keyifli bir hafta sonu geçirin. Geldik, gidiyoruz. Dolunay dönemine mutlu ve huzurlu duygularla girin ki hayatınızda çoğalttığınız da güzellikler olsun.

 

Sevgiyle kalın...

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön