Kendini yenilemek için THYMUS’a tık tık!

Vücudunuzda bir nokta var ki, yaşam enerjinizi, bağışıklık sisteminizi, canlılığınızı,neşenizi,dengenizi,metabolizmanızı ve vücudunuzun doğal ritminde çalışmasını yönetiyor desem… Onunla tanışmak ister miydiniz? Ruhsal dengenizi bu noktada bulacaksınız.

 

Adı Timüs (Thymus). Bağışıklık sisteminin merkezi. Tiroid bezinin altında, göğüs boşluğunda soluk borusunun üstünde bulunuyor. T-hücre üretiminden sorumlu bakan, ki T hücreleri bedene hasar verebilecek zararlı hücreleri yok etmeye yarayan lenfolistler.

 

Dr. John Diamond “Yaşam Enerjisi” (Life Energy) adlı kitabında timüsün vücutta  yaşam enerjisini kontrol ettiğini vurguluyor. Timüs bezi sıklıkla titreşen kişiler uzun ve sağlıklı yaşıyor. Üstelik alerji seviyeleri azalıyor, enerjileri yükseliyor ve hayata daha olumlu bakıyorlar.

 

Şen şakrak, neşeli arkadaşlarınızın hiç yaşlanmaması nedendir diye düşündünüz mü? Seneler sonra karşılaşırsınız ve bir bakarsınız ki hiç değişmemiş. E tabii, siz görüşmeyeli onun timüsü kim bilir kaç kez titreşmiştir! Bu bez, kahkaha atıldığında göğüs kafesinde oluşan titreşimlerle aktif hale geliyor. Ama onu harekete geçirmenin başka yolları da var. Üstelik çok basit.

 

Üç parmakla timüsün üzerine gelen noktaya vurularak uyarılması ve dilin üst dişlerin arkasında damağa ve ağzın tavanına değdirilmesi timüsün uyarılmasını sağlıyor. Parmaklarınızla ya da elinizi yumruk yaparak bu noktaya 15-20 saniye hafifçe vurmanız ve bu esnada derin nefes almanız yeterli.

 

Fazla stresli durumlara maruz kalındığında timüs görevini yapamaz hale geliyor. Üzüntülü olaylarda çoğumuz bir anda elimizi göğsümüze götürmez miyiz zaten? Anadolu’da ağıt yakanların göğüslerine vurması da bir tesadüf değil. Bu beyin tarafından refleks kaynaklı oluşan bir hareket. Üzüntünün yarattığı direnç kaybını timüsü harekete geçirerek giderme çabası.

 

Yoga çalışmalarında bir çok duruş bu noktayı çalıştırma amaçlı. Timüsle ne kadar önce tanışsak o kadar iyi, yoksa yaşla birlikte geriliyor ve fazla stresli durumlara maruz kalındığında görevini yapamaz hale gelebiliyor, bu da bünyenin çökmesi demek.

 

Göğsün ortasına yapılacak küçük vuruşlar sıklıkla düzenli olarak yapıldığı takdirde sağlıklı ve uzun bir yaşam sağlıyor. Yarattığı anlık etkiye gelince; sıkıntıyı gideriyor ve enerji seviyesini büyük ölçüde arttırıyor.

 

Goriller bunu hepimizden önce bilmiş, uygulamış. Tabii bir de Tarzan var anılması gereken. Hepsine selam olsun :)

 

Sevgiyle kalın.

Facebook Yorumları
Yorumlar
3
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?

 • Bahçeci Tüp Bebek Cevaplıyor: Kısırlık Nedenleri Nelerdir?
  Bahçeci Tüp Bebek Cevaplıyor: Kısırlık...

  Süresi : 03:31 İzlenme : 662

 • Amerikan keratini her saça uygulanır mı?
  Amerikan keratini her saça uygulanır mı?

  Süresi : 01:33 İzlenme : 2984

 • Smear testi nedir?
  Smear testi nedir?

  Süresi : 01:56 İzlenme : 2514

 • Güle güle plastik
  Güle güle plastik

  Süresi : 00:36 İzlenme : 1547

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 4932

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön