Adaçayıyla enerji temizliği

Her Reiki seansı öncesi uyguladığım bir  arınma yöntemden bahsetmek istiyorum bugün. Adaçayının dumanıyla tütsülenmek yoluyla enerji alanımızı temizleme yöntemi bu.   Tarihte Şamanizm’de yaygın bir şekilde kullanılmış. Hatta Kızılderililer ve Toltekler de adaçayına bolca yer verirlermiş ritüellerinde. Günümüzde birçok spritüel merkezde ve enerji çalışmalarında sıklıkla kullanılıyor.

 

Ben adaçayını demleyip içenlerdendim eskiden. Dumanıyla tanışmam Florida’nın Tampa şehrindeki bir spritüel merkezde olmuştu. Meditasyon ve Reiki için düzenli olarak gitmeye niyet ettiğim bu merkeze ilk adım atışımda çok yoğun bir tütsü kokusu gelmişti burnuma ama anlam verememiştim ne olduğuna. Meditasyon öncesi herkes sandalyelerine yerleşir yerleşmez birdenbire birkaç görevli kişi ellerinde adaçaylarıyla belirivermiş ve herkesi duman altında bırakarak “temizliğe” koyulmuştu.  Teker teker herkesin önünde durup baştan aşağı tütsülediler. Ne zamanki herkes arındı, meditasyona başladık. Konu hakkında bilgilenmem o gün o dumanı solumamın ardından olmuştu.

 

Tütsüyü 60’lı yıllar Amerika’sında Hippiler sayesinde tanımıştır çok kişi. Ama zaten onların hararetle savunduğu şeyler de dünya barışı, sevgi ve birlik değil miydi? Bütün bu yüksek duygulara erişebilmek için de ciddi bir arınma gerekiyor kuşkusuz. Evrensel barışın önce bireylerde başladığı bir gerçek. Bireylerin kendi enerjilerini  arındırarak topluma karıştığı bir yerde yaşamak ne huzurlu ve farklı olurdu kim bilir? Öyle ya, “temizlik” için emek gerek... Çarşıda trafiği yoğun bir sokak düşünün, sokağın temiz kalabilmesi için dükkan sahipleri kapılarının önünü süpürür ya her sabah, bu da ondan pek farklı bir şey değil aslında. Herkes kendinden, kendi enerjisinden sorumlu olsa keşke. Lafı uzatmayayım,  arınma zamanı geldi de geçiyor. Alerjiniz veya astımınız yoksa tabii.

 

Nasıl mı yapacaksınız? Çok kolay: İçinde adaçayı vb şeyler yakmak için özel olarak yapılmış koca bir istiridye kabuğum var benim, onu kullanıyorum. Eğer imkanınız varsa,yurt dışında  spritüel  şeyler satan her dükkanda kolaylıkla bulabilirsiniz. Benimkini seneler önce 25 dolara almıştım, bir fikriniz olsun diye söylüyorum. Amerika’da bu tip şeylerin fiyatı pek de değişmiyor. Bir kabuğa bu kadar para verilmez diyebilirsiniz belki ama hakikaten “evladiyelik” türden bir şey. Kabuğun kenarlarında koca koca delikleri var ve yaktığınız adaçayının dumanı o deliklerden rahatça etrafa yayılıyor. Alternatif olarak toprak bir kap kullanabilirsiniz. Güveç kaplarınızdan birini bu iş için feda edebilir ya da teflon tavanızı kullanabilirsiniz. Bu arada ateşle oynadığınızı unutmayın ve dikkatli olun lütfen. Bu yazıyı çoluk çocuk okumuyordur nasılsa diye bu konuda endişelenmiyorum ama umarım yanılmıyorumdur.

 

Tütsüleme aslında çok basit bir işlem ama yine de detaylı anlatayım ki bir şey kaçırdığınızı düşünüp tedirgin olmayın.  

 

Yapılışı:

Ufak bir tutam adaçayını kabınızın içinde yakın ve bırakın iyice yansın sonuna kadar. Alevi sönüp külleşme başlayınca çıkmaya başlayan dumanları beklemeniz gerekiyor işe koyulmak için. Kendinizi ve karşınızdakini “temizledikten” sonra eğer hala dumanı tütüyorsa (ki bu büyük ölçüde adaçayının ne kadar kuru olduğuna bağlı, nemli ortamlarda bırakmamaya çalışın o yüzden) tütsüyle bulunduğunuz ortamı, odaları da temizleyin birer birer. Tütsülemek için bir elinizde içinde adaçayı yanan kabuğu tutup diğer elinizi “mangal yeller” şekilde kullanarak dumanı karşınızdaki kişinin etrafına iyice yayıyorsunuz.  İlk olarak ayak bölgesine ve son olarak başının üstüne olacak şekilde yavaşça aşağıdan yukarı doğru giderek dumanı tüm enerji alanına yayıyorsunuz.   Ön cephesi bitince hemen arka cephesini tütsüleyeceksiniz.  Bu arada bu kişiye ayakta dururken kollarını iki yana açmasını ve bacaklarını da hafifçe aralamasını söyleyin ki duman en büyük alana yayılsın. Ayaklarının altını da çabucak tütsülemeyi unutmayın.

 

Bu işlemi kendinize aynı şekilde uygulamanız mümkün değil tabii. Size yardımcı olacak biri yoksa  bunu kendinize uygulamanızın en kolay yolu kabınızı etrafınızda daireler çizdirmek suretiyle bir elinizden diğerine seri olarak geçirmeniz.  Yani ayak bölgenizden başlayarak yukarı doğru çıkarken elinizdeki  kabuğu etrafınızda oluşturacağınız dumandan çemberler için kullanacaksınız. Son olarak başınızın üstünü tütsüleyip bitireceksiniz.

 

Böyle anlatınca biraz gözünüzde büyümüş olabilir ama çok basit ve son derece etkili bir yöntem. Özellikle mekan temizliklerinde Feng Shui uzmanlarınca da sıkça öneriliyor.  Evinizi düzenli olarak tütsülemenizi öneririm. Hele hele kavga gürültü yaşanan günlerde o ortamı ilk fırsatta muhakkak tütsüleyin.

Ruhunuz da evinizde huzurla dolsun.

 

Sevgiyle kalın.

Facebook Yorumları
Yorumlar
10
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  19 Eylül 2018 Çarşamba 09:35

  Çoluk çocuk okumuyordur diyorsun ama kb gardaşım ben okudum ve yapicam şimdi şöslsløşø8öïsbqsjpslj

  Cevapla
 •  
  30 Mart 2018 Cuma 10:59

  Yaptım çok faydasını gördüm

  Cevapla
 •  
  27 Kasım 2017 Pazartesi 22:39

  Boş biri var o da sensin bence !!!

  Cevapla
 •  
  20 Ağustos 2017 Pazar 13:51

  Bos isler bunlar.turkiyede yasiyorsun yazar hanim bilmem farkindamisin...

  Cevapla
 •  
  29 Ocak 2018 Pazartesi 20:16

  sensi̇n boşşşşşşşş

 •  
  20 Ağustos 2017 Pazar 13:51

  Bos isler bunlar.turkiyede yasiyorsun yazar hanim bilmem farkindamisin...

  Cevapla
 •  
  20 Ağustos 2017 Pazar 13:51

  Bos isler bunlar.turkiyede yasiyorsun yazar hanim bilmem farkindamisin...

  Cevapla
 •  
  29 Ocak 2018 Pazartesi 20:16

  sensi̇n boşşş

 •  
  12 Kasım 2015 Perşembe 01:37

  gūnū ve ya saati varmıdır tūtsūnūn ,istedigimiz gūn ve ya saatte yakabilirmiyiz slmlar ...tskr ederim

  Cevapla

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön