Kerteriz almak mı? Bu da ne demek şimdi...

Denizciler yada deniz ile az da olsa teşriki mesaisi olanlar bu terimi gayet iyi bilirler. Çünkü kerteriz almak; özellikle denizcilikte çok sık kullanılan bir terimdir. Yön tayini yapabilmek için belirgin bir noktayı referans almaya kerteriz almak denir. Aslında hepimiz hayatta kerteriz alırız, tabii bunu bazen bilerek, bazen de bilmeyerek yaparız. Yani aslında kerteriz almak için illa ki denizci olmak gerekmez. Peki; iş hayatında kerteriz almak ne demektir? Ve sadece kerteriz almak yeterli midir?

 

“Beş yıldır aynı şirkette çalışıyorum. İşimde de gayet başarılı ve mutluyum. Ama altı ay kadar önce yöneticimiz değişti. Aslında gayet iyi bir insan. Bir de şu emirleri olmasa! Her yönetim toplantısından çıktığında anlayamadığımız bir şekilde Bunu böyle yapın, şunu şöyle yapın, bana şu raporu hazırlayın vs. emirler yağdırmaya başlıyor. Hem de bu durum sadece yönetim toplantısı öncesi ve sonrasında yaşanmıyor.. Neden böyle bir ruh haline giriyor anlamıyorum ve sebebini bilmediğim için de verdiği bu işleri yapmak bana inanılmaz zor geliyor. Sizce bunu kendisi ile paylaşmalı mıyım? Ne yapmamı önerirsiniz?Rumuz: Finansçı.

 

İster denizde, ister karada; yönümüzü bulmak ve bu yöne doğru ilerlemek için mutlaka kerteriz almamız gerekir. Aksi takdirde kendimizi bir anda daireler çizerken bile bulabiliriz. Üstelik denizleri aştığımızı sanıp, bir arpa boyu bile yola alamadan.. Bunun iş hayatındaki yansıması da; bir hedefe doğru ilerlemek için alt hedefler belirlemektir. Özellikle uzun vadeli hedefler için bu olmazsa olmazdır. En nihayetinde varmak istediğiniz hedefe ulaşabilmek için, bu alt hedefler sizin yönünüzü bulmanıza yardım eder. Ama maalesef sadece hedef belirlemek ve bu hedefin alt hedeflerini belirleyip bunlara ulaşmak yetmez. Bunu aynı gemide olduğumuz takım arkadaşlarımızın herbirinin bilmesi de bir o kadar önemlidir. Neden mi?

 

Yapılan görev her ne olursa olsun, hangi amaca hitap etttiğini bilen bir çalışanın çıkarttığı iş ile bundan bir haber olan bir çalışanın yaptığı iş arasında dağlar kadar fark vardır. Her iş; anlamlı olduğunda güzel ve yapılası bir iştir. Çünkü, anlamını ve amacını bildiğimiz oranda, işi yaparken ki motivasyonumuz artar ve bunun doğal bir sonucu olarak da iş sonuçları etkilenir.

 

Şimdi bir gemide olduğunuzu varsayın.. Uçsuz bucaksız bir denizde ilerliyorsunuz.. Geminin hangi yöne gittiğini sormaz mısınız? Hatta sormakla kalmaz öğrenmek için elinizden geleni yapmaz mısınız? Şöyle bir gerçek var ki; bir gemi nereye giderse onun içindeki herkes de oraya gider. O yüzden geminin yönü ve kaptanın belirlediği kerterizler gemideki herkesi ilgilendirir.. Çünkü varacağımız yer hepimizin birlikte varacağı yerdir..

 

***

 

İşinizde mutlu değil misiniz? İş hayatı ile ilgili öğrenmek istedikleriniz mi var? Ya da sadece fikirlerinizi paylaşmak mı istiyorsunuz? Öyleyse e-postalarınızı aşağıdaki adreslerden birine mutlaka bekliyorum.

 

isimlemutluyum@mujdeozenen.com

diyelim@isimlemutluyum.com

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?

 • Koruyucu psikolojik yaklaşım
  Koruyucu psikolojik yaklaşım

  Süresi : 29:24 İzlenme : 0

 • Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten kolay: Çocukluk çağı travması
  Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten...

  Süresi : 41:21 İzlenme : 0

 • Travmaya duyarlı okul
  Travmaya duyarlı okul

  Süresi : 08:03 İzlenme : 0

 • Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine nasıl yaklaşmalı?
  Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine...

  Süresi : 23:38 İzlenme : 0

 • Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli anlatıyor
  Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli...

  Süresi : 08:40 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön