“Kurumsal bir şirket gerçek mi yoksa bir hayal mi?"

Şimdilerde herkesin ağzında bir “kurumsallık” kelimesi... Ben her bana bu kelimeyi söyleyene “Kurumsallıktan kastınız tam olarak nedir?”diye soruyorum. Ve iyi ki de soruyorum, çünkü inanın herkesin kurumsal kelimesinden anladığı farklı..

 

“Uzun süredir iş arıyorum. Tek istediğim kurumsal bir şirkette çalışmaya başlamak. Kurumsal olmayan bir şirkette çalışmayı kesinlikle istemiyorum. Fakat görüşme yaptığım ve dışardan son derece kurumsal görünen birçok firmada bana hiç de kurumsal gelmeyen uygulamalar ile karşılaşıyorum..”Rumuz: Çok mutsuzum çok.

 

“... Sözde son derece kurumsal bir şirkette çalışıyorum. Ama yöneticimin yönetim tarzı bana sorarsanz hiç de kurumsal değil. En son bunu performans değerlendirme sürecinde çok net yaşadım..” Rumuz: Yönetici mağduru.

 

Kurumsal bir şirket dendiği zaman benim aklıma; işe alım, işten ayrılma, ücretlendirme, performans yönetimi ve kariyer planlama süreçleri ve prosedürleri olan ve en önemlisi de sadece olmakla kalmayıp bu süreçlerin her çalışan için aynı işlediği bir şirket gelir. Oysa, birçoğumuz kurumsal şirket derken yabancı menşeli ve global firmaları kastederiz. Ya da sadece maaşların ayın son günü yatırılması bizim için o şirketin kurumsal olması demektir.

 

Peki bizim kafamız bu kadar karışıkken, şirketler bu konuda net mi sizce? Kendini kurumsal olarak niteleyen birçok şirket de maalesef bu yanılgının içinde. Yukarıda saydığım prosedürleri ve süreçleri olan her şirket “biz kurumsalız” diyor. Ama içine bir bakıyorsunuz bu prosedürler ve süreçler var ama, bir çalışan için işlerken diğeri için işlemiyor. Aslına bakarsanız, bu çelişki hiç garip bir çelişki değil. Neden mi? Çünkü, her ne kadar şirketlerin süreçlerini ve prosedürlerini belirleyen ekipler olsa da, bunları uygulayanlar yöneticilerdir. Ve her yönetici kurumsal bir yönetici olmayabilir. Yani aslında, önemli olan şirketin değil yöneticinin kurumsal olmasıdır.

 

İşte bu sebeple, kurumsal bir şirketin yanı sıra kurumsal bir yönetici de aramamız gerekir. Peki bir yöneticinin kurumsal olup olmadığını nasıl anlarız? Varolan veya potansiyel insan kaynağını şirkette varolan diğer kaynaklar ile mümkün olan en tarafsız ve en adil şekilde yöneten bir yönetici ise, insan kaynakları politikalarını her daim yanına alarak hareket ediyorsa, şirketteki süreçleri her çalışanı için aynı şekilde işletiyorsa ve aksi uygulamalara sessiz kalmayıp şirketi bu anlamda sürekli geliştirmeye çalışıyorsa işte o yönetici kurumsal bir yöneticidir. Tabii, iş sadece sizin yöneticinizle de bitmez. Şirketteki tüm yöneticilerin kurumsal olması gerekir ki, o şirkette gerçek bir kurumsallıktan bahsedebilelim.

 

Şimdi siz söyleyin kurumsal bir şirket gerçek mi yoksa sadece bir hayal mi? Yazdıklarım sonrasında sanki biraz hayal gibi geldi değil mi? Evetdoğru ama inanın gerçek olması imkansız da değil. Şimdi size bir ipucu vereyim. Eğer çalışmayı düşündüğünüz veya çalıştığınız şirketteki İnsan Kaynakları süreçlerine güven duyduysanız ve insan kaynakları yöneticisi ya da yetkilisi size güçlü, insiyatif sahibi, empati kurabilen, samimi, gözlem yeteneği güçlü biri gibi geldiyse, o şirketin kurumsal olma veya bu yolda ilerleme potansiyeli çok yüksektir. Ama unutmayın, İnsan Kaynakları'nın elinde hiçbir zaman sihirli bir değnek yoktur ve her zaman her yerde olamaz. Onun bulunamadığı yerde gözü ve kulağı siz olacaksınız ki, o size kurumsal bir ortam sağlamaya çalışsın. Yani, aslında çalıştığınız veya çalışmak istediğiniz şirketin kurumsal olması biraz da sizin elinizde. İş ki siz, taşın altına elinizi koymayı isteyin ve bundan korkmayın..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön