Başak burcu ve sembolizmi: Masumiyetin gücü

Zodyak çemberi içersinde yer alan her burcun mitolojik bir hikâyeyi simgeleyen özel bir sembolü ve glifi vardır.

 

Burçları astrolojik yönüyle analiz etmek ve anlamak bize, arketip enerjilerin yaşantımızda ve psikolojimizde nasıl yer edindiklerine dair önemli ipuçları verebilir.

 

Gece gökyüzünde beliren her yıldız kümesi uzun zaman önceden beri -şu anda yok olmuş medeniyetlerin bile gözlerinin gördüğü şekillere benzetilmiştir. Gökyüzündeki bu şekillerin bugün bile değişmeden kaldığı düşüncesi büyüleyicidir.

 

 

 

Başak burcu Glifi

M harfine anımsatan Başak burcu glifi Akrep burcu glifine benzer. Fakat Akrep glifindeki M’nin kuyruğunun ok gibi dışarı ve yukarı dönük olmasının aksine, cinsel organları temsil eden bu bölüm Başak burcunda içe dönük, kapalıdır.

 

Yazın sonuna işaret eden Başak burcu (virgo) buğday demeti taşıyan bakire (Virgin) sembolüyle bilinir. Buğday yeryüzünün bereketini temsil eder.

 

Bakireliğin cinsel saflıkla ilgisi olması gerekmez. Başak burcuyla ilgili saflık daha çok niyetinde arzusunda ve amacında temiz olmak anlamı taşır.

 

Başak burcu değişken nitelikte değişime açık bir burçtur ve fakat değişirken nüvesinde bozulmadan kalmaya gayret eder. Yardıma ihtiyacı olan birine destek olmak konusunda özenli ve ilgili davranır. Zira işe yarar olmak, üretken kalmak, başkaları ve kendisi için faydalı biri olarak yaşamak önceliğidir.

 

Dikkatli ve analitik bir bakış açıları vardır. Aslında kimsenin önemsemediği bir detayı atladıklarında tamiri imkânsız bir hata yaptıklarını düşünerek sürekli ve gereksiz yere endişelenebilirler. Çok duygusal olmalarına rağmen önemli kararlar verirken kalplerini değil kafalarını kullanırlar.  

 

Her şeyi ilk defa tecrübe ediyormuş gibi bir duyguyla doğmuşlardır. İlk tecrübelerini ilk aşklarını ilk işlerini asla unutmazlar. Zira ilklerin saflığına bağlılık gösterirler. 

 

Başak burcu insanda iyiliğe ve adalete ulaşmayı da görev gibi benimser. Fakat bunu başaramadığında yaşadığı hayal kırıklığıyla devamlı eleştiren şikâyet eden yargılayan ve kendine karşı acımasız olan birine dönüşebilir.

 

Mitolojide başak burcu

Yunan mitolojisinde Başak burcunun karşılığı Zeus’la Themis’in kızı olduğu rivayet edilen adalet ilham ve fazilet tanrıçası Astraia’dır. Dünyanın altın çağlar yaşadığı dönemde insanlara iyilik saflık ve doğruluk yolunda rehberlik etmiş ancak ahlaksızlık ve aç gözlülük yeryüzünü sarınca Astraia Zeus’tan kız kardeşi Pudicitia (Utanç̧) ile birlikte kendisini gökyüzünde bir yıldız kümesine dönüştürmesini istemiştir.

 

Başak burcu söz konusu olduğunda bakire kavramı “kendine özgü” ve özgür olan, kendine yeten bir bütünselliğe sahip olan demektir. Bakire burcu insan ve insan yasaları tarafından dokunulmamışlığı anlatır. Bu yüzden Başak burcu gibi Artemis Athena Hestia gibi bakire tanrıçalar da bize kendi egemenliğimizin gücünü hatırlatırlar.

 

Hafif ama taşıması ağır saf ve bu yüzden az bulunur şeyler vardır; masumiyet gibi samimiyet gibi. Kendinden menkul taklidi olmayan, hesaba vurulmayan balçıkla sıvanmayan şeyler…  Masumiyet gerçek bilgeliktir çünkü masumiyet kötülüğü bildiği halde iyiliğe kapılmaktır. Bu yüzden Başak burcunun öğrenmesi gereken ders masumiyetin kaybedilecek değil, kazanılacak bir şey olduğudur.

 

Cesaret ve umutla

Facebook Yorumları
Yorumlar
8
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  09 Eylül 2019 Pazartesi 21:26

  Çok beğendim

  Cevapla
 •  
  01 Eylül 2019 Pazar 15:40

  Yorumlar harikaydı

  Cevapla
 •  
  01 Eylül 2019 Pazar 01:35

  Terazi Burcu içinde yorumunuz bekliyorum

  Cevapla
 •  
  26 Ağustos 2019 Pazartesi 09:14

  Kristindemirci yorumu güzel

  Cevapla
 •  
  24 Ağustos 2019 Cumartesi 12:12

  Bana da yardım edin lütfen♥

  Cevapla
 •  
  23 Ağustos 2019 Cuma 19:27

  Şoktayım bukadarinada pes harikasin canm benim

  Cevapla
 •  
  23 Ağustos 2019 Cuma 17:19

  Beni anlatmışsınızda eylül ayını merak ediyorum

  Cevapla
 •  
  22 Ağustos 2019 Perşembe 21:03

  Merhaba , benim kızımı o kadar güzel tarif etmişsinizki , o güzel yorumlarınız için teşekkür ediyorum. Sayfanızı takip etmeye yeni başladım , yazdıklarınızı takdirle ve severek okuyorum . Emeğinize sağlık. Kızım , 26 .8 .1989 frankfurt doğumlu. İlave bir yorumunuz olurmu acaba. Sağlıklı günler diler

  Cevapla

 • Doğum korkusu nasıl yenilir?
  Doğum korkusu nasıl yenilir?

  Süresi : 02:20 İzlenme : 9829

 • 4 cilt tipine uygun kil maskesi tarifi
  4 cilt tipine uygun kil maskesi tarifi

  Süresi : 00:57 İzlenme : 4108

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 2806

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön