Yengeç burcunda Dolunay: Şu mendili uzatır mısın?

Geçen yirmi gün boyunca Retro Merkür etkisiyle elektrik, su kesintilerine, korkunç haberlere, aksayan, ertelenen işlere, huzursuz düşüncelere maruz kaldık. Merkür üç gün önce ileri gitmeye başlarken son vurgusunu yaptı ve yıllardır görülmemiş yoğunluktaki kar yağışıyla hepimiz evlere kapandık. 12 Ocak saat 14.34’te ise son 2 hafta yaşanan gelişmelerin neticesi olan Yengeç burcundaki dolunaya tanık olacağız.

 

Sert zırhının altındaki yumuşacık varoluşuyla anlaşılması zor olan Yengeç burcu, su elementinin sürükleyen, engellerin etrafından dolanan ya da engelleri aşındıran etkisini de simgeler. Bu “duygu ustası” burçla ilgili daima gizli, gizemli insanların akışına kapıldığı bir şeyler vardır. Bu yüzdendir ki eski zamanlarda Yengeç burcu için “insanlara açılan kapı” tabiri kullanılmıştır.

 

Haritada Yengeç burcunun düştüğü ev gizleme,  gizlenme arzusu ve koruma ihtiyacı hissettiğimiz şeyleri açıklar. Ait hissettiğimiz, evim dediğimiz, köklendiğimiz yer ve aile ile ilgili yorumlar da bu ev incelenerek yapılır. Örneğin 9. Evde Yengeç burcu ya da Ay bulunan kişi evini doğduğu ülkeden başka bir yerde arayabilir. 2. Evdeyse kişi maddi kazancıyla ilgili olarak mahremiyetine önem verir. Yengeç’teki dolunay isegardımızın düşeceği, güvende hissettiğimiz konfor alanlarımızdan koparak yola koyulmamız gereken aşamadır.

 

Doğduğumuz andan itibaren anne ve babalarımızdan edindiğimiz izlenimler ve duygusal beklentiler bir gölge gibi bizi takip ederler. Yengeç burcu aile mitolojisinin bir uzantısı olmaktan bir şekilde hoşnuttur ve geçmişten beslenmeye gereksinim duyar. Oysa kişinin kendini gerçekleştirebilmesi için göbek bağını koparıp, kabuğunu kırarak dışarı çıkması gerekir. Yengeç’teki dolunay bir cesaret eşiğini temsil ediyor; Potansiyelimizi baltalayan ve bizi sınırlı alanlarda var olmaya zorlayan bağlarımızdan kurtularak olgunlaşma yürekliliğini gösterdiğimiz oranda gelişme ve büyüme sağlayabiliriz.

 

Elbette bizi kabuğumuzdan çıkmaya zorlayan aşamalardan geçerken aile, arkadaş ve toplumsal ilişkilerimizde hassas, güvensiz, korunaksız, terkedilmiş ve savunmasız hissetmemiz de normal. Dolayısıyla önümüzdeki birkaç gün boyunca tufan şeklinde ağlama – ki ağlamak güzeldir – krizlerine karşı hazırlıklı olmanızı ve en azından “şu mendili uzatır mısın?” diyebileceğiniz dostlarınızdan küstüm çiçeği gibi saklanmamanızı öneririm.

 

Yengeç içsel olarak desteklendiğimizi hissetme dürtüsüyle de ilgilidir. Fakat dolunayda başkaları tarafından doyurulmayı beklemektense, kendini beslemenin –yemek dışında – farklı yollarını bulmak gerekir.

 

Engellere alçakgönüllülükle boyun eğen, saldırganlıkla değil teslimiyetle fetheden su gibi olun. Ne de olsa denize yönelmiş bir nehri hiçbir güç yolundan alıkoyamaz.

 

Cesaret ve umutla...

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  14 Ocak 2017 Cumartesi 20:04

  Size nasıl ulasabilirim

  Cevapla

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön