Jüpiter Başak’ta - Bir Kum Tanesinde Dünyayı Görmek

11 Ağustos günü, her burçta ortalama 1 sene kalan Jüpiter, Aslan burcundaki transitini sonlandırarak, astrolojik olarak “zararlı” değerlendirildiği Başak burcuna ilerleyecek. Aslan’ın şaşaalı varoluşundan, Başak burcunun sadeliğine bürünecek olan Jüpiter’e bakarak önümüzdeki seneyi nasıl değerlendirmemiz gerektiği hakkında fikir sahibi olabiliriz.

Kaos ve düzen


Kargaşanın önünü açan, çatışmaları tetikleyen Yay’daki Satürn ve Balık'taki Neptün’le sert açılar yaparak, 2016 Ocak ayından itibaren 5 ay boyunca Retro döneminde seyredecek olan Jüpiter bize, risk alarak genişlemek ve büyümek yerine, elimizde var olan koşullar ve seçeneklerle yaşamımızı daha iyi hale getirmeyi denememiz gerektiğini gösteriyor. Önümüzdeki sene boyunca, yapılan evlilik ve ortaklıklar beklendiği kadar verimli olmayacağı gibi, maddi yatırımlar konusunda cazip görünen tuzaklardan sakınmamızda, ayrıntılarıyla değerlendirmeden hiçbir işe başlamamamızda fayda var.  


“Gelecekle” nasıl yüzleşeceğimizi temsil eden Jüpiter, Başak burcundayken, sadeliğin zarafetini keşfederek, minimalist yaşamak, “çoklukta” değil, “azlıkta” aradığımızı bulmamız anlamına gelir. İç ve dış dünyamızdaki karmaşalardan kurtulmamızın yolu ise, yapıcı yönde edineceğimiz bireysel ve toplumsal alışkanlıklarla, hayatımıza yeni düzenler inşa etmektir.


Başak Jüpiter’i doğayla yeniden iletişime geçmemize vesile olabilir. Ancak ve ancak, kötü davranışlarımızdan arındığımız zaman, dünyayı iyileştirebiliriz. Doğanın düzeninin bir parçası olduğumuzu fark ederek, yaygınlaşan bir sorumluluk bilinci geliştirebiliriz. Ruhumuzun yüklerini atarak, katışıksız bir varoluş haline varmamızdan önce ise, yeryüzünün ve insanların ne kadar kirlendiğini kaçınılmaz olarak idrak edeceğimiz bir duraktayız.


Bu evrede organik gıda üretimi ve tüketimi artabilir. Yenilenebilir enerji kaynakları ve araçları rağbet görecektir. İnsan ve hayvan sağlığını ilgilendiren yeni kontrol kriterleri ve uygulamalar gündemi meşgul edebilir. Araştırmalarına büyük oranda maddi kaynak ayrılan hastalıklardan birine çözüm bulunabilir. Yazıyla ilgili projelere başlamak ya da tamamlamak, zihnen ve fiziken daha sağlıklı olmak, alternatif yöntemler denemek için uygun bir evredir. Başak Jüpiter’i bilhassa eğitimle ilgili adımlar atmak ve çalışmalar yapmak için mükemmel.


Para ve konfor temelli değil de, zihinsel üretkenlik anlamında gelişmeye odaklanmamız gereken bir aşamadayız. Dolayısıyla hemen harekete geçmek yerine, geleceğimizi ayrıntılı biçimde planlamamız için kendimize zaman tanımamız doğru olur. Görünüşte önemsemediğimiz, gündelik hayata dair küçük şeyler, göz ardı ettiğimiz eylemler Jüpiter Başak’la birlikte gelecek vizyonlarımızı oluşturmak için ilham aldığımız başlangıç noktaları haline gelebilirler.


Başak burcu, Bakire Meryem, İştar, İsis, Demeter, İnnana, Afrodit gibi farklı arketiplerdeki dişi prensiple ilgilidir. Jüpiter Başak evresinde, ayrımcı yasaların karşısında durarak, insanları etkileyecek, topluma öncülük ve hizmet edecek bir kadının gündeme gelmesi ihtimalinden de bahsedilebilir.
Başak burcu fiziksel güç kullanarak değil, gerçekleri öne sürerek mücadele etmektir. Jüpiter ve Plüton arasında oluşacak üçgen açı, gerçeklerle yüzleşmemizden doğacak “birleştirici” güce işaret ettiği kadar, kaosa son vermek için kalıcı alışkanlıklar edinmemiz olasılığını da destekliyor.

 

Son olarak…

 

Küçük şeylerin kıymetini bilin. Unutmayın ki detaylara anlam ve iyilik katmayı başarabildiğiniz sürece, yaşamın bütünselliğinden haz alabilir, böylece bireyselliğinizle bütüne güzellik katabilirsiniz.

 

Tıpkı William Blake’in başardığı gibi:
“Bir Kum Tanesi'nde Dünya'yı Görmek
Ve Bir Yaban Çiçeği'nde Cenneti
Sonsuzluğu Avuç İçine Sığdırmak
Ve Bir Saat'e Ebediyeti…”


Cesaret ve umutla…

Facebook Yorumları
Yorumlar
4
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  13 Ağustos 2015 Perşembe 00:32

  evet, burclara etkilerini yazacak misiniz?

  Cevapla
 •  
  07 Ağustos 2015 Cuma 15:13

  Azı bilmeyen çoğu da hiç bulamaz atasözündeki gibi bişey mi jüpiter başak

  Cevapla
 •  
  07 Ağustos 2015 Cuma 14:52

  burçlara etkisindende bahsedermisiniz lütfen....

  Cevapla
 •  
  07 Ağustos 2015 Cuma 13:27

  Muhteşem kaleminize yureginize sağlık.

  Cevapla

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön