Astrolojide Ay Düğümleri ne anlatır?

Astrolojide, Ay Düğümleri, en az gezegenler kadar önemli ve gizemli noktalardır. Bu birbirine karşıt iki nokta, tutulmalardan esinlenen Hindu mitolojisindeki, Ejderha sembolizmiyle özdeşleşmiştir. Kuzey Ay Düğümü ejderhanın başını, Güney Ay Düğümü ise kuyruk kısmını temsil eder. Haritamızdaki Ay Düğümlerinin yerleştiği burçları, evleri ve diğer gezegenlerle açılarını doğru şekilde analiz ettiğimiz takdirde, yazgımıza yön veren misyonumuz hakkında bilgi sahibi olabilir, ruhani bir düzlemde “nereden gelmekte” ve “nereye gitmekte” olduğumuzu fark edebiliriz.


Geçmişten bugüne taşıdığımız bilinçdışı korkularımız, alışkanlıklarımız, çocukluğumuz, bu hayata getirdiğimiz karmamız ve gölge taraflarımızla ilgili olan Güney Ay Düğümü, aynı zamanda reenkarnasyona inananlar için “geçmiş yaşama” dair bilgiler de verebilir. Kuzey Ay Düğümü ise, yaşamımızın amacı, karanlığımızı aydınlatmanın arayışı, ilerlememiz gereken istikamettir. Hint kültüründe Ay Düğümlerinin “yaşamın yegâne gerçeğini” sembolize ettiğine inanılır.


Güney Ay Düğümü, bizi sürekli geriye çeken, ev gibi tanıdık, konfor alanımızdır. Güney Düğüm'ün temsil ettiği konularda kim olduğumuzu bilir, ne istediğimizden emin davranırız. Ancak bize yabancı olan Kuzey Düğüm'ün anlamlarına yelken açmadığımız yani “evrilmediğimiz” sürece, aslında göbek bağımızı da bir türlü koparamamış oluruz.


Alışkanlıklarımıza ve güvenli bulduğumuz şeylere sıkı sıkıya tutunsak bile, Kuzey Ay Düğümü sıklıkla gördüğümüz çılgın düşler gibi hayatımızın akışını sekteye uğratır.  Kuzey Düğüm'ün işaret ettiklerini görmezden gelmeyi ne kadar denersek deneyelim, geleceğin çağrısını susturamayız. Örneğin, Kova burcunda 3. evinde Kuzey Ay Düğümü olan kişi yeni şeyler keşfetmek, kelimelerle insanlara ulaşmak ve böylece dünyayı değiştirmek için doğduğunu hissedebilir. Ancak öğrenilmiş şeyleri tekrarlamaya odaklanarak, kendini güvende hissettiği alandan taşamıyorsa, insanlara yukarıdan bakıyor ve insanlarla iletişim kurmaktan kaçınıyorsa, bu kişi hayatı boyunca daima bir şeylerin eksik kaldığını, potansiyellerini ortaya koyamadığını hissedecektir. Kişi ne yaparsa yapsın, yine kaçındığı konularla sınanmaya, zekâsıyla tarihte iz bırakan biri olduğunu sadece düşlerinde görmeye devam eder.


Güney Ay Düğümü Terazi'de 8. evde ve Kuzey Ay Düğümü Koç'ta 2. evde olan kişi ise, ebeveyn ailesinde maddi zorluklar yaşadığı için “para kazanmaya” aşırı odaklı davranabilir. Hayatındaki önemli girişimleri başkalarından aldığı borçlarla gerçekleştirmesi beklenebilir. Ancak kişinin, örneğin rahat bir yaşam sürmek için varlıklı biriyle evlenmesi çözüm değildir ve zaten böyle bir kararın sonucu da iyi olmaz. Zira kişinin parayı kimseden destek almadan kazanmayı ve kendi değerlerini inşa etmeyi öğrenmesi gerekir. Kişi bu şekilde kendini gerçekleştirir, gölgede kalan taraflarıyla barışabilir ve hayatında iyi yönde bir akıcılık sağlar.
7. evinde Koç burcunda Güney Ay Düğümü bulunan kişinin hayatında bir partnere duyduğu ihtiyaç yoğundur ve aynı zamanda kişi bağımsız da olmak ister. Başkalarını çok güzel ağırlayan, yaptığı jestlerle insanlara kendilerini çok özel hissettiren bu kişi, ilişkilerinin genelinde ve insanlarla iletişim kurduğunda ise sorunlar yaşamaya başlayacaktır. Çünkü biriyle konuşmaya başladığı anda her konuyu kendisine bağlamaya ve sadece kendisinden bahsetmeye eğilim gösterebileceği için, kişi insanları yıldırabilir. Söz konusu kişinin “ben” ve “sen” yani ilişkileri konusunda bir denge kurmayı başararak kendini tanıması gerekir.


Kuzey Ay Düğümü hazzı, tamamlanmayı ve mutluluğu aradığımız somut dünya, Güney Ay Düğümü ise iyisi ve kötüsüyle manevi potansiyellerimizin saklı olduğu iç âlemimizdir. Güney Düğümden beslenerek ve kötü alışkanlıklarımızdan kurtularak Kuzey Düğümün anlamına varır, maddi ve manevi olan arasında bir denge sağlamaya çalışırız.


Ay Düğümleriyle açısı olan gezegenlerde de pek çok ipucu saklıdır. Örneğin 3. evde ya da İkizler burcunda bulunan Güney Ay Düğümü ile birleşen Satürn, nefessiz kalma, boğulma ve kapalı yer korkusu anlamına gelebilir. Kişinin bir önceki yaşamı bu şekilde sonlanmış olabilir ve korkularını bu hayatına da taşımıştır. Güney Ay Düğümü ile yakın derecelerde birleşen ya da sert açılar yapan Satürn, Mars ve Plüton gibi gezegenler karmanın ağırlığını gösterirken, Kuzey Ay Düğümüne olumlu açılar yapan Güneş, Venüs ve Ay gibi gezegenler ise iyi bir sağlığın ve yazgının işareti olabilmektedir.


Kuzey Düğüm, gelecekte yönelmemizi gösteren en güçlü noktayken, Güney Düğüm sığındığımız bir kimlik olarak en zayıf noktadır. Kuzey Düğüm'ün ifade ettiği konular yönünde çaba göstermemiz hayatımızı mucizevi biçimde değiştirebilir ve geleceğin çağrısına yanıt vererek kendimizi gerçekleştirmek, aldığımız her riske değer.


Cesaret ve umutla...

Facebook Yorumları
Yorumlar
4
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  19 Haziran 2015 Cuma 02:07

  sayenizde sonunda bu konuda anlaşılır ve tutarlı bir yazı okuyabildim

  Cevapla
 •  
  18 Haziran 2015 Perşembe 23:17

  bu kuzey ve güney düğümleri yeni bir olgumu? ben 12.2.1958 ardahan doğumluyum kuzey düğümüne göre hangi burcum evimin özelliğini rica etsem sevgiler

  Cevapla
 •  
  18 Haziran 2015 Perşembe 20:18

  yine süper bir kristin demirci yazısı :)

  Cevapla
 •  
  18 Haziran 2015 Perşembe 19:34

  kuzey ay düğümü oğlak 4.evde ve güney ay düğümü yengeç 10.evde ise ne olur

  Cevapla

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön