Yedek al ve arkana rahat yaslan!

Her gün her hafta bir farkındalık haftası olarak karşımıza çıkarken, belki ‘teknolojik anneler’ olmanın getirdiği seçicilikle ilginç günler gözümüze çarpıyor. Örneğin 31Mart, Dünya Yedekleme Günü’ymüş. Kulağa ilk başta komik geliyor değil mi?Sloganı da “1Nisan’da kötü bir şaka yaşamayın!” Durup bir an düşündüğümüzde, 1Nisan’da değil elbette ama biz ikimiz de geçmişte ‘yedek almama’ hatasına düşmüş birer blogger olarak bu konuya yer vermenin tam sırası olduğunu düşündük.Yedekleme, yani bir nevi ‘garantiye alma’. Kopyasını çıkarma, ayrı bir mecrada daha saklama olarak düşünün. Bugün piyasanın devi şirketler, bir maille giren virüs karşısında inanılmaz maddi zararlara uğruyorlar; devletler siber saldırılarla bilgilerini nasıl koruyacaklarını ‘neredeyse’ şaşırmış durumdalar.Hal böyleyken biz ne yapıyoruz? Eşimiz güzel bir fotoğraf yolluyor, biz o fotoğrafı alıp kaydetmek yerine, maili ya da mesajı silmiyoruz. Tam yeni bir fotoğraf çekecekken ‘Telefonunuzun hafızası dolu’ mesajını almayan anne var mıdır, sanmıyoruz :) Fotoğraf ve videoları yedeklemeyi, tüm olası seçenekleri BU YAZIDA   anlatmıştık. Çocuğumuzun ilk gülücüklerini attığı o videoları hiç birimiz kaybetmek istemiyoruz.. Peki ya blog yazıları?Eğer bugüne kadar yapmadıysanız bugün derhal blogunuzu, sitenizi yedekleyin. Oldu ya, gözünüzden kaçtı ve sitenizin hosting yenilemesini kaçırdınız, ne mi olur? Siteniz silinir! Evet hepsi, yazılar, fotoğraflar geri gelmeyecek şekilde uçaaar gider. Emeklerinizi kaybetmek bu kadar ucuz olmasın, yedek alın. Bunu yapmasını işi bilen birinden rica edebilirsiniz (şimdiki gençler zehir gibi) Çevremde kimse yok diyorsanız direk hosting şirketinizden yedekleme isteyin. Bunu istediğinizde yapmak durumundalar.Aslında yedekleme almak zor değil. Blogunuz için basit eklentiler yardımıyla kendiniz de yapabilirsiniz. Korkmayın, inanın işlem sadece bir kaç dakika sürüyor. WordPress temalarının bazılarında yedekleme seçeneği zaten olabiliyor. Ayarlardan bakın. Bunu ‘içe aktar-dışa aktar’ özelliği ile de yapabilirsiniz ancak o zaman sadece yazılarınız kaydolur; yani tema içi yerleşim, ve görseller taşınmaz. Yine de ‘dışa aktar’ı ara sıra kullanmanız, hiç yoktan iyidir, seçim yaparken ‘tüm içerik’ı tıklamayı unutmayın.Yedeklemenin İngilizce karşılığı ‘backup’tır, eklentilerde backup eklentilerini aratın. En çok tercih edilenlerden bir kaçı; BackUpWpFree, BackUpManager gibi uygulamalar. Her eklentide yapmanız gerektiği gibi kullanıcı yorumları okuyun, kaç kişinin bu eklentiyi indirmiş olduğu çok önemli bir göstergedir. Seçiminizi yapın, eklenti sizi zaten yönlendirecek ve kolayca halledeceksiniz. Siz de zor görünen bu işi kendi kendinize başarmış olmanın keyfini sürün!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön