Whatsapp grupları ve adab-ı muaşeret

Son zamanlarda teknolojiyle birlikte en hızlı gelişen hizmetlerin başında iletişim yolları geliyor. Konuşma, görüntülü konuşma, yazışma, kanalları her geçen gün daha da fazla artıyor. Gmail, Facebok, Tango, Skype, Whatsapp gibi uygulamalar, oturduğunuz yerden istediğiniz yerdeki kişiyle/kişilerle sınırsızca ve ücretsiz konuşmanızı-yazışmanızı sağlıyor. Yine bir çok uygulama bunları istediğiniz sayıda kişiyle yapmanıza olanak sağlıyor.

 

Sosyalleşmek için bir araya gelmeye vakit bulamayan eş, dost arkadaş, grup konuşmaları açarak oradan hasret gideriyor, hayatlarına dair son bilgilendirmeleri buradan yapıyor, bir konu çerçevesinde bir araya gelinip o konu çözülebiliyor, anne babalar, çocuklarının arkadaşlarının aileleri ve öğretmenleriyle gruplar oluşturup buralardan haberleşiyor, organizasyonlar, küçük sohbetler buralardan çözümleniyor.

 

Yeni yeni oluşan bir sistem bu, dolayısıyla bir “adab-ı muaşeret” listesi yok. Bu yüzden de olsa gerek, çoğu kez karşımızdaki kişiyi zor durumda bırakacak, istemediği bir duruma maruz bırakacak, hoşlanmayacağı durumlar içinde bırakabiliyoruz. Biz de bu yazımızda bu toplu mesajlaşmalarda dikkat etmemiz gereken kimi hassas noktaları yazdık.

 

-        Bizce hoş olmayan şeylerin başında, toplu mesajlaşmaya ekleyeceğimiz kişiye bunu sormamak geliyor. O an müsait mi, o grupta olmak istiyor mu, o gruptaki diğer insanlarla bir sıkıntısı var mı yok mu bilmeden insanları bir anda bir kalabalığın içine bırakmak nahoş durumlar yaratabiliyor.

 

-        İkinci olarak mail ortamlarında, karşılıklı konuşmak dışında toplu mesaj atıyorsanız, lütfen postayı gönderdiğiniz kişilerin mail adreslerini açık şekilde yazmayın. Bcc bölümüne adresleri yazın ki, mesajınız her birine ayrı ayrı gitsin ve mail adresleri bilmedikleri, istemedikleri kişilerce görünür olmuş olmasın.

 

-        Eğer somut bir sebepten bir konuşma grubu açtıysanız/açıldıysa, mesela bir arkadaşınızın doğum günü organizasyonu... Bu organizasyon için gereken şeyleri konuşun, konu dışında, gruptakilerin  bir kısmını ilgilendirmeyen konularda konuşmayın, organizasyon bittikten sonra grubu kapayın. O kişilerle sohbet etmek istiyorsanız, ayrıca bir grup açıp oradan devam edin.

 

-        Gruptaki insanların bildirim seslerinin açık mı kapalı mı olduğunu bilmiyorsanız, gecenin üçünde gruba yazmayın.

 

-        Herkes aynı boş vakte ya da söz konusu mevzuya aynı ilgiye sahip olmayabilir. Bunu dikkate alarak davranın.

 

-        Diyelim ki bir sebepten gruptan çıkacaksınız... Bir odada sohbet ederken, birden hiçbir şey demeden kalkıp kapıyı çarpıp çıkmak ne hissetttiriyorsa, hiçbir şey demeden grup sohbetlerden çıkmak da benzer şeyler hissettiriyor. Dolayısıyla, detay vermek istemeseniz bile, çıkmanız gerektiğini mutlaka söyleyerek ayrılın.

 

-        Bir insana artık, çok kolayca, çok yakından ulaşabiliyor olmamız, istediğimiz gibi bunu yapma hakkımız olduğunu göstermez. Nasıl ki insanların evine çat diye dalmıyorsak, diğer iletişim kanallarını da o şekilde kullanmamalıyız.

 

-        Diğer taraftan, insanlar her zaman sizin durumunuzu, o anki halinizi, hissiyatınızı bilemez. Eğer istemediğiniz bir gruba ya da istediğiniz ama o an uygun olmadığınız bir gruba dahil edildiyseniz, kibarca grubu açan arkadaşı uyarın, eğer çok yazmaya müsait olamayacaksanız bunu belirtin, çıkmanız gerekiyorsa bunu söyleyin ki karşınızdaki insanlar da, hiç konuşmayan, kenarda duran bir insanın önünde konuşmak da rahatsızlık vericidir.

 

-        Diyelim ki 5 kişilik bir gruptasınız. Çok yakın arkadaşlarsınız. Konuyla ilgisi var diye diğer 5 kişiyle çok da yakın olmayan bir kişiyi de görüş almak için gruba eklediniz... O konu kapandı ve başka konularda sohbet etmeye başladınız. 1- Başlamayın. Eklediğiniz arkadaşınıza teşekkür edin, gruptan çıkaracağınızı belirtin ve çıkartma işini tamamladıktan sonra devam edin. 2- Diyelim ki çıkarmadınız o arkadaşı... Siz tanıyorsunuz ve güveniyorsunuz diye rahat davranmayın. Diğer 5 kişinin özel hayatıyla ilgili bilgi, foto vs paylaşmayın.

 

 

Bir de bilmeyenler için hayat kolaylaştırıcı bir bilgi paylaşalım; WhatsApp gruplarında, SADECE istediğiniz grubun sesini kapatabiliyorsunuz.

 

Sizin var mı önerileriniz?

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön