Fotoğraflarınızı dijitalde saklamanın yolları

Kendimize ait çocukluk fotoğraflarımız kaç tanedir? Herhalde 3 rakamlı sayıları geçmez... Oysa bugün her gün neredeyse onlarca fotoğraf çekiyoruz. Şüphesiz ki, her an elimizin altında duran akıllı telefonların pratikliği ve çekim kalitesinin her geçen gün iyileşmesinin bunda payı büyük!

 

Fotoğrafları Nasıl Dosyalayalım?

 

Öncelikle gerçekten yapmanız gereken çok fazla biriktirmeden aktarma yapmak. İnanın aktarma işini göz ardı ederseniz, bir süre sonra iş içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Fotoğraflarınızı belirli aralıklarla dizüstü veya masaüstü bilgisayara aktarın. Zaten eğer akıllı telefon ile çekiyorsanız, fotoğraf adet çokluğu, cihazınızda yavaşlama da yapar.

 

 • Dosyalarken, fotoğrafları önce aktarın ve o yıla ait bir dosya yapın.
 • Yıla ait dosyanın içine yeni dosyalar oluşturun; bunu ister ay ay yapın, ister olaylara göre oluşturun. Örneğin; Ocak, Şubat, Mart gibi veya “Yılbaşı”, “Doğumgünü”, “Yaz Tatili” gibi.
 • Ay ay dosyalayacaksanız, bilin ki alfabetik sıralandığında liste karışacak. Öte yandan örneğin 2015 dosyasında tıkladığınızda alt alta aylara ait 12 dosya görmek çok pratik ve şık olacak.
 • Dosyalara sayı olarak isim vermeyi tercih ederseniz yıl, ay, gün diye gidin. 2015-01 diyebilirsiniz, veya spesifik bir güne ait çok fazla foto varsa 2015-01-dogumgunu veya 2015-01-24 diye kaydedebilirsiniz. Tüm dosyalar alt alta listelendiğinde aylar kronolojik olur böylelikle.

 

Fotoğrafları Nerede Saklayalım?

 

1- Varsa, bilgisayarınızda saklayabilirsiniz. Dediğimiz gibi bir 'Fotoğraf' dosyası, içinde '2013' '2014' gibi yıl dosyaları ve onların içinde 01,02,03 gibi aylar olabilir. Bu çok basit dosyalama işi inanın size çok vakit kazandıracak.

 

2- Cd veya Dvd'ye aktarmak. Bu yöntem size pratik geliyorsa, dvd tercih edin. Kaliteli, markası güvenilir dvd'lerden alın. Dosyaları dvd'ye aktarırken en büyük dosyayı aktarın her zaman. Yani yukarıdaki örnekten gidersek, 'Fotoğraflar' yazan dosyayı tek hareketle aktaracaksınız. Dvd'ye kaydetmek için; dosyayı sağ tıklıyor ve 'gönder'in üzerine geliyorsunuz, açılan sekmede de dvd'yi seçiyorsunuz.   

 

 

3- Harici disk, yani external hard disc. Taşınabilir hard diskler büyük kolaylıktır, adeta sizin bilgi kasanız gibi ekstra yer yaratırlar. Sadece fotoğraflarınızı değil, bilgisayarınızda, telefonunuzda belge, müzik, video ne varsa bunları kaliteli bir depolama ürününde saklayabilirsiniz. Fiyatları markalarına ve depolama alanlarına göre değişir; bir tekno markete gittiğinizde yardım ister ve saklayacağınız içeriği söylerseniz, size en uygun ebat için yardımcı olurlar. Bu küçük aletlerin yaptıkları iş, çocuğumuzun doğum fotoğrafları gibi bizim için çok önemli verileri saklamak olacağından, başta pahalı gelebilecek fiyatlara aslında çok takılmamak gerekli. Ancak belirtelim; bu aletler hassastır, ısı, nem ve darbe gibi dış etkenlerden etkilenebilirler. Çocukların erişemeyeceği güvenli bir yerde koruyun.

 

4-Bulutta depolama / Cloud Storage. Bulut bilişim, yani 'verileri internet ortamında saklamak' diye özetlersek, aklımıza onlarca soru ve olası problem gelebilir. Bu yöntemde, nasıl bir e-posta hesabınız varsa, aynı şekilde tercih edeceğiniz firmadan internet üzerinde depo alıyor ve o depoyu istediğiniz gibi kullanıyorsunuz. Küçük depolama alanları ücretsizken, alan büyüdükçe cüzi ücretler karşılığı hizmet alabiliyorsunuz. Bu özellik büyük dosya paylaşımlarında çok kolaylık sağlıyor. Paylaşıma izin verdiğiniz kişiler dosyalarınızı görebiliyor. Aslında veriye her yerden ve istediğiniz anda ulaşabilmek müthiş bir hizmetken, güvenlikle ilgili çekinceler akılları kurcalamıyor değil.

 

Alternatif bol, fotoğraf çok, seçim sizin! Kolay gelsin :)

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön