Yakın Geleceğin Top 5 Teknoloji Trendi

3D Printer'lar

Teknolojiye bir parça meraklı iseniz onlara bir kaç kez rastlamış olmalısınız. 3d printerlar, yani 3 boyutlu baskı makinaları ile tasarladığınız herhangi bir 3 boyutlu nesneyi sanal ortamdan kurtarıp, elinizle tutabileceğiniz boyuta taşıyabileceksiniz. Aslında 80'lerden beri kullanılan bu teknoloji, bilimin her alanında olduğu gibi taşınabilir ve alınabilir hale geldiği için konuşur olduk. 3d printerların maliyeti düştü (daha da ucuzlayacak!) ve evlerimize sokabileceğimiz tasarımlar artık kapıda. Ve bizler de ister kendi kek kalıbımızı, ister vazomuzu, ister çocuğumuzla bir tokayı, bir oyuncağı yapabiliyor olacağız. Evde!

 

Nesnelerin İnterneti

'Internet of things' ve ya 'Connected things' yani her an her yerden ulaşılabilir nesneler artık gündelik hayatımızın birer parçası olacak. Akıllı eşyalar, birbirleriyle ilişki içersindeki cihazlar hayatımıza tamamen entegre olmaya ve her alanına yayılmaya başlıyor. Eve gelmeden önce yolda telefonunuzla müdahale ederek başlattığınız kombiden, nabzınızın çok hızlı attığı uyarısını veren kol saatinize kadar geniş bir yelpaze bu. Çocuğunuzu 7/24 takip edebileceğiniz bir bileklik ve ya qr kod'lu kolye sizi rahatlatmaz mı? Gözünüze taktığınız gözlük benzeri aksesuara(!) 'En yakın hastane?' diye sorduğunzda önünüze seçenekleri çıkarması nasıl bir kolaylıktır?

 

 

Akıllı Evler

Nesnelerin internetini bir boyut yukarı taşıyın ve tüm eve uyarlayın. 'Ütünün fişini çektim mi?' 'Ocağı kapatmış mıydım?' soruları tarih oluyor. Eve kimin ne zaman girip çıktığından, odaların saatlik ısı ayarına, buzdolabınızda hangi ürün azaldığından, pişireceğiniz yemeğin tarifini veren fırına kadar geniş bir yelpaze düşünün. Kulağa ne kadar ütopik gelse de aslında ufak ufak bu teknolojileri kullanıyoruz ve her yeni gün hiç farkında olmadan bir yenisini hayatımıza ekliyoruz. Tıpkı elimizde tuttuğumuz telefonu 5 yıl önce sadece konuşmak için kullanıyor olduğumuz ve bunu gayet yeterli bulduğumuz gibi; usul usul gelen tüm yeniliklere adapte oluyor ve çoğu kez değişimin büyüklüğünün farkına bile varmıyoruz. Akıllı evlerde elektrikle çalışan neredeyse tüm cihazlar sisteme dahil edilebilir ve eviniz tamamen sizin kontrolünüzde ama siz sürekli kontrol etmek zorunda kalmadan tıkır tıkır işleyebilir. Bakalım daha neler göreceğiz.

 

Kameralar Her Yerde

Kameralar zaten hayatımızdalar, evet. En basitinden bebek kameralarımız var, apartmanlarımızda güvenlik kameraları var, mobese kameraları var, vs. Kameradan değil kamera çılgınlığından bahsediyoruz; ilginç ürünlere her gün bir yenisi ekleniyor; evcil hayvanların boynuna asılan ya da kafasına bağlanan kamerlar, arabaların önüne yerleştirilen tüm sürüş anını kaydeden kamerlar, çocuklarınızı sınıflarında izlemenize imkan tanıyan web-cam sistemleri, evde değilken evinizi görebilmenizi sağlayan sistemler... Kısacası aklınıza gelebilecek her boyda her amaçta kamera çok daha fazla hayatımıza girecek.

 

Feminen Tasarımlar

Sonunda oldu, yıllardır infogarfikleri görmezden geldiler ama bu kadar dayanabildiler. Teknoloji ve kadın kelimelerini düne kadar bağdaştıramayan, alım kararını büyük ölçüde evde annenin verdiğini, teknolojik alışverişi en çok kadının sevdiğini görmezden gelen neredeyse tüm tekno markalarda -buna en büyük dünya markaları dahil- ürün gamına kadınsı renklerde ve kadınların hoşuna gidecek şekilde tasarlanmış ürünler eklendi, ekleniyor. Sadece ürünlerin renk skalalarından bahsetmiyoruz o da var elbet ama; ar-ge aşamalarında kadınların dahil edilmesi, fikir gelişiminden ürün kullanımına tüketici deneyimlerine hatırı sayılır önem verildiği bir dönemdeyiz. Yakında 'Bunun siyahı ya da grisi yok mu?" diye soruyor olacak bazıları, bizden söylemesi!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön