Güvenli bir merhaba...

Merhaba, biz Derya Divrikli ve İpek Süer, nam-ı diğer Teknolojik Anneler'iz. Aslında sözelci olmalarına rağmen çocukluklarından beri teknolojiyle ilgilenen, hamileliklerinde blog tutmaya başlamış iki anne olarak, bizimle aynı sorunları yaşayan annelerin hayatını kolaylaştırmak, teknolojinin aslında dışarıdan gözüktüğü gibi zor ve karmaşık olmadığını anlatabilmek için yola çıktık. Bundan sonra da HTHayat'ta sizler için teknolojik tüyolar, sosyal medyayı daha iyi kullanabilmeniz için yöntemler, zamanınızı kendinize daha çok ayırmanızı sağlayacak teknolojik öneriler anlatıyor, sorularınızı cevaplıyor olacağız.

 

İlk yazımızda güvenlik önlemlerine bir giriş yapmak istiyoruz. İnternet alemi eğlence, sosyalleşme, alışveriş, bilgilenme gibi bir çok konuda çok işimize yararken, eğer yeterli bilgiye, bilince sahip değilsek ciddi tehlikeler yaşayabiliriz.  Bilgisayarımıza virüs girebilir, dolandırılabiliriz, hesaplarımız, özel bilgilerimiz ele geçirilebilir... Bu yazımızda en temel önlemleri sizinle paylaşıp, sonraki yazılarda detaylandırmaya devam edeceğiz.

 

- Mutlaka evinizde, iş yerinizde kullandığınız modeminizi şifreleyin. Tanımadığınız insanların ortak ağ'ı kullanması, sizin bilgilerinize ulaşmalarını kolaylaştırabilir. Aynı şekilde alışveriş merkezleri, cafeler gibi halka açık alanlarda ortak internet kullandığınızda, mutlaka seçeneklerden “Bu bir ortak ağdır güvenme” seçeneğini işaretleyin.


- Mutlaka bilgisayarınıza güvenilir ve işlevli bir antivirüs programı yükleyin.

 

- Şifrelerinizi tahmin edilemeyecek, karmaşık harf ve sayılardan oluşturun. Şifrenizin içinde mutlaka hem harf hem sayı olsun. Doğum tarihi, doğum yeri, çocuklarınızın ismi/doğum tarihi gibi kelimelerden şifre seçmemenizi öneririz.

 

- Bütün hesaplarınızda aynı şifreyi kullanmayın. Olur da bir şekilde şifreniz ele geçirilirse tüm hesaplarınız ele geçirilir.

 

- Biliyoruz büyük kolaylık ama mümkünse bilgisayarınızda “şifremi hatırla” seçeneğini kullanmayın. Hadi kendi bilgisayarınızda kullandınız, sizin olmayan bilgisayarlarda, iş yerinizde, internet cafede, “şifremi hatırla” seçeneğini ASLA kullanmayın.

 

- İnternet sitelerinde herhangi bir şeyi kabul ederken mutlaka, o açılan pencerelerdeki küçük küçük yazıları okuyun. Çoğunlukla o yazılar okunmadan kabul ediniliyor, sonrasında o kabul ettiğiniz şeyler sayesinde sizin mesela twitter hesabınızdan, sizden habersiz tweetler atıldığında, virüs girdi sanılıyor ve panikleniliyor.


- Tanımadığınız kişilerden gelen belgeleri açmayın. Tanıdığınızda gelen ama dosya adı, mail konusu, facebook iletisi... size tuhaf gelen dosyaları sakın açmayın.


- Kişisel bilgilerinizi kamuya açık yerlerde paylaşmayın. Kişisel bilgi paylaşımı her zaman direkt olarak bilginizi vermek demek değildir. Foursquare'den “Evim” diye check-in yaptığınızda ve bunu Twitter-Facebook'ta paylaştığınızda herkese adresinizi bildirmiş oluyorsunuz. Ya da çocuğunuzun okul bahçesinde birlikte çektirdiğiniz fotoğrafı paylaştığınızda, arka planda bir görüntüden, çocukların formalarından, çocuklarınızın hangi okulda okuduğunu herkesle paylaşmış oluyorsunuz.


- Kullandığınız sosyal medya hesaplarında, tanıdığınız, güvendiğiniz birilerinden dahi olsa “Zor durumdayım, acil kontöre, paraya... ihtiyacım var. Şu hesaba, şu numaraya...” şeklinde gelen mesajlara itibar etmeyin. Mutlaka o tanıdığınızı arayıp bizzat doğrulayın. Bugüne kadar bu mesajların hiçbirinin gerçek kişi tarafından gönderildiğine denk gelinmedi.

 

Devam edeceğiz.

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0

 • Koruyucu psikolojik yaklaşım
  Koruyucu psikolojik yaklaşım

  Süresi : 29:24 İzlenme : 0

 • Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten kolay: Çocukluk çağı travması
  Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten...

  Süresi : 41:21 İzlenme : 0

 • Travmaya duyarlı okul
  Travmaya duyarlı okul

  Süresi : 08:03 İzlenme : 0

 • Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine nasıl yaklaşmalı?
  Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine...

  Süresi : 23:38 İzlenme : 0

 • Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli anlatıyor
  Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli...

  Süresi : 08:40 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön