Keşkül

Farsça "keşkül" (çanak) kelimesi ile, Arapça "fakir" (Fukara-yoksul) kelimelerinin birleşmesinden meydana gelir ve 'yoksul çanağı' demekmiş. Osmanlı Imparatorluğu eğer ismini tarihe altin harflerle yazdırdıysa bunun mutlaka önemli bir sebebi vardır... Osmanlılar dini, dili, irki ne olursa olsun halkını ayırmaz ve onların huzuruna öncelik verirdi, adil davranırdı! Her zaman garibin yanında, zalimin karşısında olurdu... Zaman zaman kadılar, devlet adamları fakir kılığına girip halkın arasına karışır, onlarla beraber dilenirlermiş ki böylece halkın ne durumda olduğunu, huzurlarının, yokluklarının ne olduğunu anlarlarmış. İşte dilenirken paralar bu “keşkül” denen ve Hint adalarında yetişen bir hindistan cevizi kabuğundan yapılan kaplarda birikirmiş... Toplanan bütün para imaretlerde birikip, fakir halka aş olarak dağıtılırmış!

Keşkülü Fukara Kanuni devrinde imaretlerde dağıtılan, çok doyurucu sütlü bir tatli idi... Ki günümüzde halen Türk-Osmanlı Mutfağı’nın en meşhur tatlılarından biri olarak yapılmaktadır... Şüphesiz benim gibi badem tadını sevenler için, çok sevilerek yenen bir tatlı. Yapması pratik, az masraflı ve besleyici bir tatlı... Çocuklar için çok uygun... İyice soğutunca serin serin sanki dondurma yer gibi!

Önümüz Ramazan, sıcak yaz ayları, kesinlikle iftar sofralarında bulunması gerekiyor! Ama şimdiden yapmaya başlayın, muhallebiciden almaya değmez, çünkü gerçekten çok kolay yapmak...

Şimdiden kolay gelsin...

 

Keşkül tarifi için tıklayın.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evlilik hazırlıkları - Söz ve nişan
  Evlilik hazırlıkları - Söz ve nişan

  Süresi : 23:19 İzlenme : 0

 • Evlilik hazırlıkları - Tanışma
  Evlilik hazırlıkları - Tanışma

  Süresi : 09:57 İzlenme : 0

 • Yumurta sarısını böyle ayırın!
  Yumurta sarısını böyle ayırın!

  Süresi : 01:46 İzlenme : 1084

 • 5 dakikada badem sütü yapımı!
  5 dakikada badem sütü yapımı!

  Süresi : 00:56 İzlenme : 2556

 • Akne neden olur ve tedavisi nedir?
  Akne neden olur ve tedavisi nedir?

  Süresi : 02:07 İzlenme : 1440

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön