Bilgi ile ilişki kurmak

 

Hemen her kitapta bir ya da iki tane iyi fikir vardır. Ama yazarlar o iki iyi fikri iki sayfada anlatıp bize iyi günler dilemezler. Bize 200-300 sayfa o iyi fikirle vakit geçirecek bir alan açarlar. Biz de bu durumdan çok hoşlanırız çünkü o iyi fikirlerle vakit geçirmek, ilişki kurmak isteriz. Bu nedenledir ki şimdilerde çok rağbet gören kitap özetleri bir işe yaramaz. Kitaptaki fikirleri şöyle bir duyup geçmek faydasızdır. Derin öğrenme, beraber vakit geçirme ve ilişki kurmayı gerektirir. Vakit geçirdiğiniz fikirler/konseptler sadece kulaklarınıza doğru değil, ruhsallığınızın farklı katmanlarına doğru konuşmaya başlar. Sanki bir sis perdesi aralanır ve gizli anlamlar kendini belli etmeye başlar. 

 

“Kitap, okurun zihninde tamamlanır” diye çok klasik bir söz vardır. Bu gizli anlamların kendisini göstermesi için kitabın/bilginin okurun ruhunda tamamlanması gerekir. Bu süreç, belirli bir kavramı “anlamaktan” farklıdır. 

 

Sadece bilişsel olarak kavramak, sürecin ilk adımıdır. Eğer çok sayıda bilgiyi/kavram/fikri hızlıca tüketirsek, tüm o cevherlere yazık olur. 

 

Hepsi sokakta rastlarsak selamlaştığımız komşulara, hatta selam bile vermediğimiz “bir yerden tanıyorum ama nerden”lere dönüşürler. Halbuki biz sıkı dostlar peşindeyiz. Ruhsallığımız yakın ilişki ile ilmek ilmek örüldüğü için (anne çocuk ilişkisi) onun kendini ortaya koyma arenası da yakınlıktır. Ancak yakınlık içindeyken ruhsallığımızın nüvesine dokunmak, bilgiyi ruha taşımak mümkün olur. 

 

Benim için öğrenme işte böyle bir süreç. İleriye doğru değil, derine doğru. Niceliksel değil, niteliksel. Bir öğrencim “Hepimiz Kurtlarla Koşan Kadınlar’ı okuduk ve çok etkilendik. Sen niye kadının peşine düşüp Amerika’ya eğitimine gittin?” diye sormuştu. 

 

Öncelikle yukarıda anlattığım nedenlerden; Kurtlarla Koşan Kadınlar, okuduktan sonra benim hayatım olmuştu.  Uzun süre onunla yatıp onunla kalktım. Sonunda ilişkimiz öyle bir noktaya geldi ki daha yakın bir temas kaçınılmaz oldu. Güzel arkadaşım Damla Çeliktaban’ın vesile olmasıyla kendimi Estes’in kollarında buldum. 

 

Estes’in kalbi ile ilişkim yıl boyu verdiğim eğitimlerle devam etti. Şimdi tekrar ABD’de buluşuyoruz. Döndüğümde aldıklarımla vakit geçirmek için sabırsızlanıyorum. 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön