İlişkiler, kopuşlar

“İnsanlar ilişkilerde birbirlerini bir bulur, bir kaybeder.”

 

Çiftlerle nöropsikoloji bakış açısı ile çalışan Dr. Stan Tatkin’in hayat kurtaran sözleri. Her türlü ilişkide anne/çocuk, sevgili, arkadaş, kardeş... ”Tarafların birbirinden uzaklaştığı, hatta birbirlerini kaybettiği günler/dönemler kaçınılmaz” demişti Stan. “Bir ilişkiyi devam ettiren, tarafların birbirini hiç kaybetmemesi değil, birbirlerini bulma isteğinin devam etmesidir” sözleri hala kulaklarımda çınlar. Özellikle kızımla ilişkimde bir anlık kopmalar, uyumun kaybolması, birbirimizi kaybetme her baş gösterdiğinde bu sözler beni hep çok rahatlatır. Sabah servise binerken çıkan kriz aksam eve geldiğinde çözülür, birbirimizi tekrar bulduğumuz anda ilişki daha da sağlamlaşır. 

 

İlişkide uyum dendiğinde de gerçekçi olmayan beklentilere giriyoruz. Uyum da birçok başka şey gibi sanki ya var ya yok. Stan’in anlattıklarına ek olarak, Organic Intelligence eğitiminde öğrendiğim uyumlanma ile ilgili bilgiler beni çok rahatlatmıştı. Bir ilişkide %70 uyum varsa o ilişki çok uyumlu bir ilişki kabul ediliyor. Yani uyumlu olmak için baya bir uyumsuzluk hakkımız var. Üstelik ilişkide uyumun bozulması da uyumlanmaya dahil. Nasıl mı? 

 

Bir ilişkiyi güçlendiren şey, genel inanışın aksine, uyumun sürekliliği değil. Tam tersine uyumun bozulup tekrar tesis edilmesi ilişkiyi çok daha güçlendiriyor.

 

Kızım büyüyor, ben değişiyorum, hayat çalkalanıyor. Bugünler de normal uyum oranımızın altında seyrediyoruz. Ne o alışık bu duruma ne ben alışığım. Bunun ikimizi de eskisi kadar sarsmadığını görüyorum. İlişkimiz kaybettiği uyumlanmayı tekrar bulmayı öğrenmiş. İlişkimiz kendine güveniyor. Ufak tefek uyumsuzlukları, dönemleri dert etmiyor.

 

İlişki denen şeyin dinamiğini anladıkça kendime ve karşı tarafa toleransım çok arttı. Kopmalar, kaybetmeler için kendime daha az dayak atar oldum. “Şimdi kaybettik birbirimizi ama birazdan buluruz” fikri özellikle anne olarak içime sular serper oldu. Siz de bilin istedim. Belki bir gün o kaybetme/kopma anında, sizin de bu fikir içinize su serper, sevdiğinizi bulmanızı kolaylaştırır.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön