Tüm yıl oruç!

“Intermittent Fasting”i duydunuz mu? 'Besin Zamanlaması Diyeti' de deniyor. Bildiğiniz oruç tutmak aslında. Oruç tutmanın sağlıklı bir şey olduğu söylenirdi ama hiç detay ya da bilimsel olarak desteklenmiş bilgi duymadığım için sağlıklı olduğuna dair bende bir kanaat oluşmamıştı. Oruç denince aklıma daha ziyade iftar saatine doğru akli dengesini yitiren ve şiddet saçmaya başlayan taksi şoförleri aklıma geliyor. Ya da küçükken fırın kuyruğuna girilip alınan ramazan pideleri.   

 

Besin zamanlaması ile benim ilk karşılaşmam 'Organik Zeka' eğitimim sırasında oldu. 'Somatik Deneyimleme' seansları aldığım OIX uzmanım Heath, bir seans sırasında kendisinin yılın her günü oruçlu olduğunu söylemişti. Heath, detox konusunda da uzman ve dünyanın çeşitli yerlerinde eğitimler veriyor.

 

Besin zamanlaması diyetinin geleneksel oruçtan en büyük farkı su içilebilmesi. Geleneksel diyetten en büyük farkı ise zayıflamak için değil sağlık için yapılması. Anladığım kadarıyla bir yan etki olarak iştah azalıyor ve zamanla zayıflıyorsun da ama asıl amaç bu değil.

 

Besin zamanlamasında kalori, porsiyon ya da ne yediğiniz de önemli değil. Asıl olan belirli bir süre aç kalmak. Bu beslenme düzenine geçen birçok arkadaşım öğleden sonra 2 ya da 4’te don yemeklerini yiyorlar ve ertesi gün sabah 8’e kadar yemek yemiyorlar. Sürekli bir şeyler yediğimizde sindirim sistemi sürekli çalışır halde oluyor, vücut detoks moduna giremiyor, toksinler atılamıyor.

 

Ancak 12 saatlik bir açlıktan sonra detoks başlıyor. 12 saatten sonra her aç kaldığını süreyi beden temizlik ve onarım işine ayırabiliyor.


Modern dünyada hiçbir zaman 12 saatten daha uzun süre aç kalmıyoruz. Sistem hiçbir zaman temizlenme moduna geçemiyor. Halbuki evrimsel olarak 16-18 aç kalmaya, yemek aramaya ve bulduğumuzda da tıka basa yemeğe programlı bir fizyolojimiz var. Yüz binlerce yıl bu şekilde yaşamışız.

 

İnsanlar artık açlıktan değil, fazla besin tüketmekten ölüyor. Şu gün herkes 16 saat aç kalacağı bir beslenmeye geçsin, dünya üzerindeki bir çok hastalık ortadan kalkar.Peki bu tarz bir beslenme herkes için uygun mu? Her şey de olduğu gibi bu da kişiye özel bir durum. Özel bir sağlık sorununuz varsa doktorunuza danışmanız mantıklı olacaktır. Sen yapıyor musun derseniz, hayır. Benim de kendi sistemim açısından nedenlerim var. Çok iyi bir fikir olduğunu düşünmeme rağmen yapmıyorum. Şahsıma özel ihtiyaçlarımın sesini dinliyorum. Hatta gündüz az, akşam çok yiyerek her türlü uzmanın görüşüne ters bir iş yapıyorum ve en ufak bir kilo sorunum yok. Hiçbir konuda prensip sahibi olmamak her konuda kendi fizyolojinizden gelen sinyalleri dinlemek her zaman en iyisi. Kendi yeme düzenimin kişisel nedenleri bir sonraki yazıda.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön