Yeni yılda mutluluk dilemek ve toplu kandırmaca

Hepinize mutlu, sağlıklı, neşe dolu bir yıl diliyorum. 2018 bütün dileklerinizin  gerçekleştiği bir yıl olsun. Şaka, şaka... Ben size böyle şeyler dilemiyorum. Hatta bu sahtekarlık her yıl tüylerimi diken diken ediyor. Yeni yıl yaklaşıyor ve 31 Aralık günü sosyal medya hesaplarımız bu mesajlarla dolacak.

 

Yeni yıl mesajları ve iyi dilekleri toplu bir kandırmaca. Hepimizin isteyerek katıldığı bir halüsinasyon. Sağlık, neşe, mutluluk? Hepimize? Bütün dileklerimiz? Hepimizin? Eğer böyle bir şey olursa 2018 yıldır kuşkusuz bir ilk olacak.

 

Tahmin ediyorum ki bir kısmınız dileklerin gerçek dışı hatta yaşam dışı olduğunun farkındasınız. Tahmin ediyorum ki bir kısmınız değilsiniz takribi 30-40 senedir bütün dileklerinin gerçek olduğu, o  mutlu, sağlıklı, neşe dolu yılı bekliyorsunuz. Ama o altın yıl bir türlü gelmiyor. 1 Ocak sabahı kalkılıyor ve yaşam bütün döngüleriyle ve tüm duygularla gözünüzün içine bakıyor. Farkında olanlar herhalde adet yerini bulsun diye söyleyiveriyor bunları, insanların büyük bir kısmı ise sürüden ayrılmamak için ezberi tekrarlıyor. Bense tüylerim diken diken benden bekleneni yarım ağız yapıyorum. Tamamen toplum dışı bir varlık olmayı henüz göze alamadığımdan, yarı toplum dışı yaşamıma tutunmaya çalışıyor ve sayıyorum 10, 9, 8, 7... Mutlu seneler! Hoş geldin 2018! Üstelik bu duygularla yıllarca televizyonda yeni yıl programı sundum. Zor günlerdi. Yaşam milyonların önünde zoraki neşeden, yeni yıl mesajlarına kafa göz girmeye doğru evrildiği için kendisine müteşekkirim.

 

İlk kez bu yıl gönlüme göre bir yeni yıl mesajı aldım. Filozof, yazar Alain de Botton yeni yıl mesajı yayınlamış. Kurucusu olduğu School of Life’ın mesajı sosyal medyada dolaşıyor. Alain de Botton size mutlu, sağlıklı, neşe dolu bir yıl dilemiyor. Hatta bu yılında her yıl olduğu gibi, mutsuzluğu da, sağlık sorunlarını da, acıyı da içereceğini hatırlatıyor. Ama daha yaşamın doğasına uygun bir dilekte bulunuyor; neşeli bir umutsuzluk! Bütün o acıların, sorunların arasında karanlık izin verdi ölçüde kahkahaya, oyuna, saçmalamaya yer var diyor. Mesajı dinlemenizi tavsiye ederim. Pozitif düşün, bardağın yarısı dolu cinsinden bir mesaj değil bu. Yaşamın kendisini tarif eden, acıya, umutsuzluğa, hüznü kucaklayan bir mesaj.

 

Ben de yeni yıl mesajımı Alain de Botton’dan araklıyorum. Bu yıl başınıza/başıma bir sürü şey gelecek. Bir kısmı canımızı yakacak. İçimizi kederle dolduracak. Umarım 2018 hepimize iyi/kötü tüm bu duyguları hissedecek cesaret ile gelsin. Kalbimiz hepsini kucaklamak için yumuşayıp açılsın ki sağlık, mutluluk ve bir araba dilek peşinde koşup durmayalım.

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  28 Aralık 2017 Perşembe 23:57

  Bunu dile getirebilmek ne büyük cesaret tebrikler

  Cevapla

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön