Çocuğuna annelik yaptırmak

Aile Dizimi’nden hiç bir şey öğrenmediysem şunu öğrendim: Küçükler küçüktür, büyükler büyük... Ve bu küçükler sadece çocukken böyle değildir. Ölene kadar bizler annelerimizin babalarımızın çocukları, ablalarımız ve abilerimizin kardeşleriyiz. İnsan ilişkilerinde birçok dolaşma bu roller karışmaya başladığında çıkıyor. Özellikle çocuklar yetişkin olunca kafalar karışıyor. Birçok insan kendisini annesine annelik yaparken, ablasına ablalık yaparken buluyor.

 

Bu rol değişikliği çoğu zaman kanıksansa da hiç doğal değil. Ve muhakkak ki her iki tarafa da her zaman zarar verip yaralıyor. Bir çocuk hiçbir zaman annesine annelik yapmamalı. Annesi hasta olunca bakmamalı, elden ayaktan düşerse ilgilenmemeli demiyorum. Annelik yapmak o role soyunmak ya da soyundurulmak başka bir şey. Çok yaşlansa ve çocuklarının desteğine ihtiyaç duysa da bir anne hala anne rolünü koruyabilir.  Sonuçta anne olmak her şeyden önce ruhsal bir durumdur.

 

Üstelik bu ne yazık ki sadece çocuklar yetişkin olduğunda da görülmüyor. Birçok anne baba çocuğuna daha çocukken anne babalık yaptırmaya başlıyorlar. Üstelik hiç de farkına varmadan, çocuklarına manen dayanmaya, duygusal eksikliklerini onlardan beslenerek gideremeye başlıyorlar. Üstelik bunların hepsi de sevgi ile yapılıyor.

 

Etrafınızda duymuşsunuzdur; “benim en büyük dayanağım oğlum”, “ah kızım olmasa ben bu dünyada ne yaparım”, “çok düşüncelidir geçen gün üzüntüden perişan oldum, bana kızım baktı”, “iyi ki doğurmuşum beni hiçbir zaman yalnız bırakmaz”.  Böyle övgü ve sevgi ile bahsedilenler henüz çocuk yaştadırlar. Anne babalarının yaralarını sarmaya, yüklerini almaya çabalayan küçük elleri kalpleri vardır.  Bir anne baba çocuğundan ne zaman minnet  ve övgü ile bahsetse, çoğu zaman çocuğun anne baba rolünde olduğu bir hikaye duyarım. Yerildikleri her hikayede çocuklar genellikle çocuktur. 

 

Peki bu neden olur?

 

Çok basit; hepimizin annelik babalık eksiği var. Büyüyüp yetişkin olsak da annelik babalık eksikliklerimizi tamamlamak isteyen taraflarımız hala aç. Bakılıp büyütülmeyi bekliyor. Her insanın anne babalık görme eksikliğini tamamlama arzusu çok doğal ve yerinde. Bakılıp büyütülmek istemekte sorun yok. Ama bu rolü çocuklarımıza, kardeşlerimize bizden küçük olan herhangi birine yüklemek son derece yanlış. Kendimize bizi büyütecek ruhsal anne babalar bulalım. Onlardan beslenip serpilelim.  Öğretmenler, mentorlar, arkadaşlar, psikologlar... Bunların hepsi bunun için varlar. Kızlarımız hayattaki en büyük dayanağımız, oğullarımız evimizin direği olmasınlar. O koca adam ve kadınların da son nefeslerine kadar anne baba ocağında çocuk olmaya, bakılıp beslenmeye ihtiyaçları var.

Facebook Yorumları
Yorumlar
4
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  16 Mart 2017 Perşembe 00:24
 •  
  15 Mart 2017 Çarşamba 23:14

  Harika bir yazi.. kalbime isledi..

  Cevapla
 •  
  14 Mart 2017 Salı 15:51

  Sağol bu bilgileri bu kadar rahat aktardığın için. Farkında olmak hep seçenek veriyor. Ben de kimi zaman bu dinamik içinde olduğumu görüyorum. Ancak farkındalık var ve dolayısıyla gündelik hayat seçimlerden oluşuyor ya- o küçük seçimlerim farklı olabiliyor. Asırların geleneğine tutsak olmuyorum.

  Cevapla
 •  
  13 Mart 2017 Pazartesi 12:08

  Çok doğru Esracım

  Cevapla

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön