Ruhsal fitlik

Eğitim almak ve vermek  kadar beni tatmin eden iki şey yok. Başkalarını beslemek ve başkalarından beslenmek kadar güzeli yok. Fizyoterapist ve kinezioloji (hareket bilim) uzmanı Görkem Dizdar’dan kinezioloji, postür ve sensory (duyum) eğitimi almaya başladım. Eğitimin kinezioloji ile başlasa ve çok çok ilginç bulsam da ne yalan söyleyeyim sensory (duyum) kısmını dört gözle bekliyorum. Gerçi duyumu hareketten ayırmak bir hayli güç.

 

Şimdiye kadar öğrendiklerim arasında en çok SensoryHumunclus’u ve duyum açlığı kavramı ilgimi çekti.

 

Uyarılara maruz kalmak ve bu uyarıların sonucunda oluşan duyumlar insanlar fizyolojik en önemli ihtiyaçları arasında. Yaptığımız birçok şeyi bize hiç fark etmeden bu ihtiyaç yaptırıyor. SensoryHumunclus denilen şey; beynimizin sensorycortexinin bizi algılama sekli. Sensorycortexiniz için siz kocaman elleri, ağzı, dili ve ayakları olan bir canlısınız. Beyninizin o bölümü sizi aynada gördüğü gibi görmüyor. Onun aynasında farklı bir canlısınız.

 

 

Tahmin edebileceğiniz gibi ağız, dil, eller ve ayaklar en çok duyum oluşan yerler. Merkezi sinir sistemi dengelenebilmek için duyumlara muhtaç. Duyumsuz kalmak, yani az uyarılmak insanı kolayca delirtebilir. Çok uyarılmayla fizyolojiniz bir süre sonra baş etme yöntemleri bulabiliyor. Mesela bir yerinizi düzenli olarak sivri bir obje ile dürtülse, bir süre sonra o bölge daha az acımaya başlıyor. Uyarılmamak, duyumlardan yoksun bırakılmakla fizyolojimiz baş edemiyor. Bu nedendir ki en etkili işkence yöntemleri yoksun bırakma üzerine. Hareketten yoksun bırakma yine buna bağlı olarak çok büyük bir işkence. Hareket etmemek sinir sistemini yerle bir ediyor. 

 

Günlük hayat içinde giderek daha az ve tekdüze hareket eder hale gelmek demek daha az duyum ve daha az beden farkındalığı demek. Daha çok hareket etmek ve dikkati daha kaliteli bir şekilde bedendeki duyumlara vermek insan yaşamında çok büyük değişimlere neden olabiliyor. Çünkü duyum açlığınız tatmin edildikçe sinir sisteminiz dengelenmeye başlıyor. Duyum yoksunluğunun ise aklımızın hayalimizin almayacağı sonuçları olabiliyor.

 

Bu Humunclus’a bakınca elbette sayısız ve kompleks nedenleri olabilecek obezite aklıma geldi. Bu konuda uzman değilim ama obezitenin nedenlerinden birinin az uyarılma ve duyum açlığı olabileceği bence çok açık. Şu kocaman ağıza ve dile bir bakın. Kuşkusuz yemek yerken tat duyusu aracılığı ile duyum ihtiyacımız çok tatmin oluyor. Ama hayatın diğer alanlarında çok az uyarılıyor ve çok az duyum alıyorsak, belki de oralardaki duyum açığını daha çok daha çok yemek yiyerek tatmin etmeye çalışıyoruz. Bunu sadece anlamayı kolaylaştırmak için  bir örnek olarak verdim.  Bu mekanizma, yani az uyarılma az duyum buna benzer bir mekanizma ile kim bilir bize neler yaptırıyor.

 

Kendinizi yorgun hissediyorsanız, mutsuzsanız, sinirliyseniz, yaşamdan zevk almak zorsa, stres altındaysanız, sürekli hastalanıyorsanız; benim tavsiyem hareket etmeyi deneyin.  Eskiden hareket etmenin kasları ve kemiklerimizi güçlendirip bizi fit yaptığını sanıyorduk. Ruhsal fitlik için hareket etmenin bu kadar elzem olduğunu dünya yeni yeni anlıyor.  Her türlü hareket olur. Yeter ki hareket edin. Ama ruhsal fitlik için en güzeli somatik duyumlara yönelik hareket biçimleridir. Yani dikkati bedendeki duyumlara çeviren yoga ve benzeri hareket etme şekilleri sinir sisteminizdeki duyum açlığını öyle güzel beslerler, sizi öyle güzel doyururlar ki, duyum açlığınız için olmayacak işler peşine düşmenize gerek kalmaz.

 

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  30 Ocak 2017 Pazartesi 15:00

  Hareketsiz yapılan somatik meditasyonda da duyumlari farkederiz.

  Cevapla

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön