40 dakika ders 5 dakika teneffüs olur mu?

Ladin bu sene ilkokula başlıyor. Daha önce de çok sayıda okul seçme kriterleri ile ilgili yazılar yazmış olsam da şimdi sürecin tamamlanıp gerçeklerle yüzleşildiği noktada, bazı kriterleri atladığımı anlıyorum. Bu yazı ilkokul seçimi üzerine bir yazıdır ve yolun sonunu görmüş bir ‘şimdiki aklım olsaydı’ bilgeliğinden hareketle yazılmıştır.

 

Şimdiki aklım olsaydı okul görüşmelerinde yöneticilerden isteyeceğim ilk şey; ilkokulun her bir sınıfının ders programı olurdu. Seçim yaparken, bunu sormak hiç aklıma gelmemişti. Okulun felsefesi üzerine size anlatılan hemen her şey günün sonunda laf salatası olarak kalıyor. Ama ders programları yalan söylemiyor! Öğretmenin, yöneticinin ne dediği önemli değil, okulun felsefesi önemli değil, öğretmenin tecrübesi önemli değil... Ders programı önemli! Çünkü okulun nasıl bir okul olduğunu ders programı ayan beyan anlatıyor.

 

Bundan ne kastettiğimi anlatmaya çalışayım. Bence veli-okul eşleşmesi son derece kişiye özel. Yani iyi okul yok, size uyan - uymayan okul var. Dolayısıyla çocuğunuzu sınavlara hazırlamak ve okul kazandırmak istiyorsanız yazının devamı sizin için bir anlam ifade etmeyecektir.

 

Ama benim gibi sınavla işi olmayan, çocuk çocukluğunu yaşasın mutlu olsun, öğrenmekten soğumasın diyen veliler de ne yazık ki bugünlerde gafil avlanır oldular. Çünkü yukarıda saydığım argümanlar popüler olmaya, geçer akçe haline gelmeye başladı. Öyle olunca okullar şık görünen bu argümanları felsefelerine monte ediveriyorlar. Ama sonra tabii ki ne yardan ne serden vazgeçemedikleri için, ortaya broşürde farklı - uygulamada farklı okullar çıkıyor.    

 

Broşüre değil ders programına bakarsanız daha gerçekçi bir bilgi edinmiş olursunuz. Çocuğun mutluluğunu önemseyen, yaratıcılığının, öğrenme hevesinin  üstüne titreyen okulun ders programında 5 dakikalık teneffüs olmaz. 6 yaşındaki çocuk 40 dakika Türkçe dersi görüp, 5 dakika teneffüs yapıp, ardından 40 dakikalık İngilizce dersine girmez.

 

Bu programın içine ne koyarsanız koyun, o çocuk öğrenmeden soğur. O 40 dakikada ağzınızla kuş tutsanız bana göre hiçbir yararı yoktur. Dünya üzerinde en tutkulu olduğunuz konu hakkında size 40+5+40 diye bir program yapsalar, kısa bir süre içinde ayaklarınız geri geri gitmeye başlar.

 

Kuşkusuz arada 15 dakikalık uzun teneffüsler de koyuyorlar. Bana göre çok çok yetersiz. Bizim de ilkokulda böyleydi, 33 yıl geçmiş, hala aynı anlayış devam ediyor üstüne bir de 30-40 bin lira bayılmak gerekiyor.

 

Benim durduğum yerden bu durumu anlamak mümkün değil. Bu çocuklar günde 8 ders değil 6 ders yapsa serbest oyun zamanları 1.5 saat artsa, adım gibi eminim, bir yılın sonunda çok daha fazla şey öğrenmiş olurlar.

 

Ama her nedense okulla oyun bu ülkede bir türlü bir araya gelemiyor. En güzide okullarda bile çocukları serbest bırakmak zaman kaybı sayılıyor. İsteyenin dinlendiği, isteyenin tırmandığı bir serbest alan bir türlü açılamıyor.

 

Sonra bakıyorsunuz broşürlerde bir takım profesör isimleri. Alengirli felsefeler...

 

Şu andan itibaren bana anlatılan hiçbir eğitim felsefesini akademik zart zurtu dinlemem. Tek bir sorum var: Teneffüsler kaç dakika arkadaş? 5 mi? O zaman çekilebilirsin.    

Facebook Yorumları
Yorumlar
10
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  23 Eylül 2019 Pazartesi 22:11

  olmaz

  Cevapla
 •  
  24 Eylül 2016 Cumartesi 00:43

  Seneye oğlum okula başkıcak ve bende sizin gibi endileler içindeyim.bizlerin istediği eğitim sistemi yıllardır Fİllandiyada uygulanıyor ve başarı oranı üst seviyede.çünkü çocuklar özgür bırakılıyor ve sadece 3-4 saat eğitim alıyorlar diğer zamanlar el becerisi oyun alanları ve inanılmax aktiviteler.

  Cevapla
 •  
  24 Eylül 2016 Cumartesi 00:38

  5.5 yaşında oğlum var seneye ikloku1 e l

  Cevapla
 •  
  23 Eylül 2016 Cuma 21:52

  Ben meksikada yaşıyorum. Burda size yetersiz gelen o 5 dakika bile yok :) oğlum 2. Sınıfta . Özel okula gidiyor.Sabah 7 de ders başlıyor ve 9:30 a kadar hiç ara verilmiyor. 9:30 -10:00 arası yemek ve oyun molası. 10 da tekrar ders başlıyor taki 13:40 a kadar . 13:45 de gidip okuldan alıyorum

  Cevapla
 •  
  23 Eylül 2016 Cuma 18:34

  Çok doğru bir tespit yapmışsınız, Üstün Dökmen hocamızın anlattığı gibi çocukları akademik başarısından çok hayat başarısını önemsemeliyiz. Keşke Ankara da açılsaydı çocuğumu göndereceğim okul , çocuklara oyunla eğitim veren Yönder okulları olurdu..

  Cevapla
 •  
  22 Eylül 2016 Perşembe 16:15

  Bu kadar

  Cevapla
 •  
  21 Eylül 2016 Çarşamba 11:31

  merhaba eski sistemeler ilkel kalıyor yeni nesil çocuklar için. eskiden çocukların yaşam standartları her anlamda çok zordu ve baskıya ve saçma kurallara uymakta teslimiyetçilerdei. şimdiki nesil düşünüyor, yorumluyor, fikrini söylemek istiyor, saygı görmek istiyor. teslimiyetçi bir nesil yok.

  Cevapla
 •  
  21 Eylül 2016 Çarşamba 07:49

  esra hanım size aynen katılıyorum

  Cevapla
 •  
  21 Eylül 2016 Çarşamba 04:10

  ıyi ornekler var halbuki, yurtdisina baksalar farkli modeller var. mesela ben ogrenci olarak deneyimlemistim. yurtdisinda okudugum okulumda dersler 90 dakika tenefusler 30 dakikaydi. gunde dort ders periyodu vardi ama biri mutlaka bostu. yani aslinda gunde uc ders vardi 90ar dakikadan, iki yarim saat ve de bir ders periyodunu kapsayan iki saat bos zamanimiz oluyordu. o bos zamanda ister klube gider, ister bos bos takilir ister kutuphaneye gider odev proje vs yapardik. okulun spor tesislerini kullanip spor da yapabilirdik.

  Cevapla
 •  
  20 Eylül 2016 Salı 09:56

  Çok doğru bir noktaya zeki misinz. 1990 da okula başlamış biri olarak yarım saatlik teneffüs hatırlıyorum. Günde 5 saat ders vardı ve okul e kadardı. Şu an ilkokuldan günlük 6 saat ders görüyor olmalı. 8 i görünce şaşırdım.

  Cevapla

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön