Kadınsanız bu kitabı okuyun

Hani bazı kitaplar vardır okumanız gerektiğini bilirsiniz ama bir türlü nedense vakti gelmez, işte Kurtlarla Koşan Kadınlar da benim için de bu kitaplardan biriydi yakın zaman kadar. Bir kadın olarak özgürleşmenin el kitabı...

 

Eğer kadınsanız ve kendinizi bir türlü iyi hissetmiyorsanız. Sıkışık, halsiz, enerjisizseniz; üretemiyor, yaratamıyor solup gidiyorsanız bu kitabı okumanız gerekiyor. Eğer kadınsanız ve hele ki bir kız çocuğunuz varsa bu kitabı bir kaç kez okumanız gerekiyor.

 

İtiraf edeyim, kolay okunan bir kitap değil. Eline alıp ilk 10-15 sayfada bırakan gayet akıllı bilgili çok sayıda kadın tanıyorum. Ama sağlam durun bırakmayın, yavaş ilerleyen 530 sayfa sizi durdurmasın. Başucunuza koyun ve bir daha oradan kaldırmayın!  Belki her gün 1-2 sayfa okuyup bir yılda bitirin. Ama emin olun, geri dönüp dönüp altını çizdiğiniz yerleri tekrar tekrar okumak isteyeceksiniz.  

 

Kurtlarla Koşan Kadınlar’ın yazarı Dr. Clarissa Pinkola Estes, Jungcu bir psikanalist ve mitolog. Nasıl rüyalar bizim bilinçaltımızda gerçekten neler olup bittiğini bize anlatıyorsa, mitler ve onlar barındıran mitolojik hikayeler de toplumların rüyaları, bilinçaltları.

 

Estes, ömrünü mitolojik hikayelerin peşine düşmeye veriyor. Ve bu hikayeleri inceleyerek kadınlıkla ilgili bilinçaltını gözler önüne seriyor. Sadece sermekle kalmıyor, çok net çözüm önerileri ile de geliyor.

 

Kadınların tüm mutsuzluğunun kaynağının içlerindeki vahşi benliği kaybetmelerinden kaynaklandığını söylüyor. Ve yüzlerce yıldır anlatılan masallar hikayeler aracılığı ile bu vahşi benliği her bir kadının nasıl kaybettiğini ya da kaybettirildiğini anlatıp, nasıl tekrar içimizdeki vahşi kadını bulabileceğimiz konusunda yol gösteriyor. 

 

Estes, her kadının üreten, yaratan, gerektiğinde gereken şeyleri öldürmesini bilen, bilge, canlı ve tüm bu özellikleri nedeniyle de vahşi olduğunu söylüyor. Bir kadının tekrar yaratmasını ve yok etmesini bilmesi için tek yapması gereken sezgisel yaşamıyla bağ kurabilmesi.

 

Kitabı burada özetleyecek değilim. Ki zaten mümkün de değil. Ama hani çocuğunuza ölmeden miras bırakmak istediğiniz şeyler vardır ya... Ben de Ladin’e bir okuma listesi miras bırakmak istiyorum. İnşallah uzun uzun yaşarız liste daha çok güncellenir ama şu anda listenin başında Kurtlarla Koşan Kadınlar oturuyor.   

 

Estes kitabın bir yerinde kadınlara “kıçınızdaki boku düşünüp durmaktan vazgeçin, yıldızların eşliğinde seyahat edecek duruma yükselin” diyor.

 

O kadar haklı ki! Şimdi, şu anda dert ettiğiniz şeylerin büyük kısmı kıçınızdaki boktan başka bir şey değil. Kadınlar kendi uykudaki sezgisel hayatlarının vâdettiği zenginliği ve asıl neleri dert etmeleri gerektiğini unutup gitmiş durumdalar. Ve buna da hayat gailesi deniyor.

 

Hemen her kadının katili beslenmeyen ruhu. Sadece mutlu olmak için değil. Ölmemek için! Estes’in dediği gibi “ruhlarımızın doğal yollarında ve doğal derinliklerine doğru büyümesini sağlamaya gayret etmeliyiz”.

Facebook Yorumları
Yorumlar
3
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 5025

 • Ketojenik diyet nedir? Prof.Dr. Murat Baş yanıtlıyor
  Ketojenik diyet nedir? Prof.Dr. Murat Baş...

  Süresi : 18:58 İzlenme : 3093

 • Şiddete maruz kalan kadın ne yapmalı? Av. Aybike Şatır Oskay anlatıyor.
  Şiddete maruz kalan kadın ne yapmalı? Av....

  Süresi : 33:33 İzlenme : 831

 • Türkiye'de eğitim ve öğretmenlerin eğitimi
  Türkiye'de eğitim ve öğretmenlerin eğitimi

  Süresi : 35:31 İzlenme : 537

 • Anne Bebek Nefes Çalışması...
  Anne Bebek Nefes Çalışması...

  Süresi : 14:15 İzlenme : 2399

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön