Bazı çocuklar neden daha başarılı olur?

Sizi oyalamadan yanıtını vereyim: Ocak, Şubat yahut Mart ayında doğdukları için. Bu bir astroloji olayı değil bilimsel gerçeklere araştırmalara dayanıyor. Konuyu açıklığa kavuşturacağım ama önce bu yazının nasıl doğduğuna kısaca değineyim.

 

Ladin’in okulundan aradılar, bişiy bişiy taraması yapmışlar. Çocukların okula hazır olup olmadığını anlamak için. Sonuçları paylaşmak için beni okula davet ettiler. Ben de “yok sağ olun, ben gelmeyeceğim bizim çocuk hazır” dedim. Karşımdaki rehber öğretmen hafif afalladı. Ben de ayıp oldu diye “telefonda paylaşsanız” diye kendi çapımda durumu toparladım.  Sonuçlar benimle telefonda paylaşıldı. Takribi 3 dakika sürdü. Ladin’in her parametrede ortalamanın üzerinde olduğu söylendi ve okula hazır dendi. Rehber öğretmen bir gelişim alanı vermek istedi ama onu da veremedi. Verememekten biraz huzursuz olup telefonu kapattı.

 

Bunu size çocuk ortalamanın üzerinde diye sevinç içinde olduğumdan yazmıyorum. Açıkçası sonuçlara duyduğum ilgisizlikten da anlaşılacağı gibi bu tür taramalar benim çok umurumda değildir. Ben zaten Ladin’in hazır olduğunu annesi olarak biliyordum, taranmasına gerek yoktu. Bence hazır olmasa da fark ederdim. Bana okullarda yapılan taramadır, sunumdur yüzde 90’ı gereksiz, hatta zararlı geliyor. Ama yapacak bir şey yok, sistem böyle, biz de sistemin içindeyiz.

 

Bana göre çocuğumdan güzeli akıllısı zaten yok! Hatta kakasında inci taneleri falan var! Anneyseniz hissiyatımı anlamışsınızdır.

Gene de objektif bir yerlerden bakmaya çalışınca Ladin’in ortalamanın üzerinde olmasının muhtemelen sadece kendisinden kaynaklanmıyor. Ladin Şubat doğumlu.

 

Duydunuz mu bilmiyorum. Outliers diye ünlü bir kitap vardır. Çizginin dışına çıkmış kendi alanında başarı sağlamış insanların neden başarılı olduğunu anlatır. Uzun süren araştırma ve incelemelere dayanır. Kitaptaki araştırma sonuçları yılın ilk üç ayında doğanların hayat boyu başarılı olma şansının daha yüksek olduğunu ortaya koyuyor.

 

Durum şöyle: Ladin’in sınıfı 2010’lulardan oluşuyor ama genelde Aralık 2010’lu da Ocak 2010’lu da aynı sınıfta oluyor ve aralarında bir yaş olan bu çocuklardan aynı akademik ve sportif performans bekleniyor. Çocuklardan biri sürekli zorlanıp kendini yetersiz hissederken diğeri kendini yetenekli becerikli ve başarılı hissediyor. Halbuki aralarındaki tek fark birinin diğerinden büyük olması.  Küçük yaştaki çocuklarda 6 ay bile çok fark ediyor. Ladin 6 ay içinde inanılmaz büyüdü serpildi.

 

Araştırmaya göre yukarıda bahsettiğim etki ilkokulla sınırlı kalmıyor. Çünkü çocular her şeyden önce o yıllar boyunca hissettiklerini beraberlerinde taşıyorlar. Üstelik ilk 3 ayda doğanlar en baştan imtiyazlı bir muamele görmeye başladıkları için giderek daha da serpilip daha da avantajlı hale geliyorlar.

 

Peki bunun çaresi var mı? Elbette var. Çocuğunuz özellikle yılın son 3-4 ayında doğduysa çocuğunuzu okula bir yıl geç vermek.

  

Facebook Yorumları
Yorumlar
22
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  01 Ağustos 2016 Pazartesi 14:33

  benım kızım şubat doğumlu ortaokula kadar takdır alırdı son sınıfta bıraktı takdırı teşekkur bıle alamadı oğretmenler gerçekten çok ovguyle bahsederdı oğlumda ocak doğumlu şimdilik oda çok ıyı ama sonrası korkutuyo ablası gıbı olursa dıye

  Cevapla
 •  
  26 Nisan 2016 Salı 00:20

  yazıya aldanıp çocuklarınızın bir senesini yemeyin sakın.cok sasma bir yazı

  Cevapla
 •  
  12 Nisan 2016 Salı 18:35

  ne sacma bir yazi olmus cocugunuz kasim aralik dogumlu olsa herhalde en akilli basarili cocuklar bunlar olacakti :)

  Cevapla
 •  
  08 Nisan 2016 Cuma 15:30

  Kendi çocuğunuzdan örnek vermek yerine biraz zaman ve kaynak ayırıp araştırma yapsanız? Ama nasıl olsa millet her okuduğuna inanıyor sonra da unutuyor.

  Cevapla
 •  
  08 Nisan 2016 Cuma 02:20

  Gelişim farkı mutlaka vardır. Bunu sadece anne olarak değil bir eğitimci olarak da söylüyorum.fakat bu başarıyı çok etkilemez biraz zamanı kaydırır o kadar. Kalıtsal faktörler çok daha önemli

  Cevapla
 •  
  08 Nisan 2016 Cuma 02:05

  Oglum ekim sonu doğumlu. ..burslu okuyor ...okul birincisi...ortaokulda...ikizlerim temmuz doğumlu;kapasiteleri çok iyi masallah hepsine..ama azim süper değil, oyun ve spor delisi ikisi.Tamsmen karakter meselesi..sınıflarda bakıyorum çocuk büyük tık yok..ne yazıkki durum budur gerçekbudur.ogretmenimgorebiliyorum

  Cevapla
 •  
  07 Nisan 2016 Perşembe 21:38

  Kesinlikle katılmıyorum tamamen kapasite meselesi

  Cevapla
 •  
  07 Nisan 2016 Perşembe 18:21

  kesinlikle katılmıyorum. ben de şubat doğumluyum ama başarısız bir öğrencilik hayatım oldu. ayrıca kendime de güvensizdim. biraz yüzeysel bir yazı olmuş nacizane. belki biraz daha altı doldurulabilir mesela neden 6 aylık bir süre bile çocuğu etkiler? gibi... sevgiler...

  Cevapla
 •  
  07 Nisan 2016 Perşembe 14:23

  bir anne olarak çocugunuzu objektif degerlendirmeniz mümküm degil bu bir. bilimsel gerçekler dediginiz seyler cok tartısmalı. az doktor candan eder bu iki. sunumdur taramadır dediginiz seyleri yapan insanların niteliksizligi bu tür işlerin gereksiz oldugunu göstermez bu üç.

  Cevapla
 •  
  07 Nisan 2016 Perşembe 14:09

  Ben bir ogretmen olarak sunu belirtmek isterim yaşıarı soyut doneme gecerken 10 yaşinda dersler o yonde anlatıliyor fakat halen 9 yaşindaki somut donemde olan cocuk kavrayamıyor .Anasınifı performansına aldanarak cocuklariniza ilerki donem icin yazık etmeyin .Hayırlı gunler.

  Cevapla

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön