Çocukları hastalıktan korumanın yolu

Ladin bu hafta hastalandı. Annelerle yazışınca anladım ki sınıftaki 20 çocuktan 13’ü hasta. Sınıfta 7 kişi kalmış. Ladin bu kış ilk kez hasta oldu. Orada burada “kış bitti çocuk daha hasta olmadı” diye konuşarak nazar değdirdiğimi itiraf etmek zorundayım.

 

Ladin 6 yaşında. Hastalıkla iki yaşına doğru yuvaya gitmeye başlayınca tanıştık. Her anne bilir. Çocuğun yuvaya başlaması demek, hastalık demektir. Çocuklar yuvadaki ilk yıllında hasta olmaktan neredeyse doğru  düzgün yuvaya gidemez.

 

Nedeni tahmin etmek için kâhin olmaya gerek yok. 20 çocuğu 15 metrekare odaya koyarsanız o 20 çocuk bütün kış sırayla beşer kere hasta olur. Okullar bir türlü bu duruma ayamadılar. Havalar soğuduğunda çocukların burnunu kapıdan dışarı çıkarmamak bir Türk geleneği. Parklar bahçeler bütün kış bomboş. Neden? Çocuklar üşür Allah muhafaza.  Türk annesine de okuluna da hastalıkların kapalı ortamlarda çocuktan çocuğa bulaştığını anlatmak çok zor.

 

Çocukların hele ki okul öncesi çağda içeride geçirdikleri vakit kadar dışarıda da vakit geçirmesi gerekiyor. Palto var, bere var, eldiven var... Hava koşuluna uygun giyinen çocuk üşümez. Şuraya yazıyorum: Okullar okul öncesinde dışarıda geçirilen vakti kış aylarında da  3-4  saate çıkarsın, memlekette hasta çocuk sayısı yarıya iner.

 

Kış aylarında çocuklar dışarı çıkmadıkça ve ev/okul ortamı gereğinden sıcak tutulunca üst solunum yolları ile ilgili tüm sorunlar artıyor. Bunu ben demiyorum başta Ladin’in doktoru Barbaros Ilıkkan olmak üzere bir çok doktor söylüyor.

 

Barboros Bey’i “çocuk öksürüyor, burnu tıkalı” diye ararsın. Battaniyeye sar balkona çıkar der. Evler okullar deli gibi ısıtılıyor. Çocukların üst solunum yolu sıcaktan davul gibi şişip kapanıyor.  Sonra geçmeyen öksürükler, burun tıkanıklıkları.

 

Çocuğun sadece dışarı çıkması yetmiyor, geri geldiğinde evlerin okulların gereğinden fazla ısıtılmaması gerekiyor. Türk evi okulu  kış aylarında 24-25 derece. Barbaros Ilıkkan, bize hiç söylemediyse yüz kere söylemiştir. Kış aylarında ev gündüz 20-21 derece olacak,  gece 16-18 derece. İlk başta üşünüyor ama biz alıştık.  Ladin’in odasının kaloriferi her zaman kapalıdır. 

 

Okul çağında bahsettiğim gibi bir okul bulmak çok zor. Ama ben olsam en azından okul öncesinde yuva bakarken günde kaç saat dışarıda oynandığını muhakkak sorardım.

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön