Bakıcısız hayata geçiş

Ne seninle ne de sensiz...  Çamaşır katlıyorum fonda Bono “With or with out you” diye içli içli haykırıyor. Bir kesim insandan küfür yemek pahasına itiraf edeyim. Çamaşır katlamayalı uzun zaman olmuş. “Ne seninle ne de sensiz” diye ben de aynı içlilikte eşlik ediyorum. Duygularım kesinlikle karşılıksız farkındayım. Bir bakıcının daha sonuna gelmişim. Üstelik bu sefer ayrılık kesin. Yenisini aramıyorum. Altı yıllık bir debelenmenin sonunda bakıcısız hayata intikal ediyorum. 

 

Çalışan çalışmayan bütün annelerin en büyük derdi, doğru düzgün yardım alamamak. Çok şükür düşe kalka bu alemde altı yılı devirdik. Ladin sabahtan akşam kadar okulda. Servis geliş saatinde evde olmuyorum ama onu da bir şekilde çözdük. Bakıcısız hayatın avantaj ve dezavantajlarının doyasıya yaşandığı günlerden size sesleniyorum. Şöyle ki;

 

Elbette operasyonel olarak hayat çok daha zor. Öncenden birçok konuda daha spontane ve plansız davranabilirken, böyle bir şansınız kalmıyor. Bütün haftayı sanki uzaya roket fırlatacakmışçasına planlamanız gerekiyor. Ama planlarsanız, sistem saat gibi tıkır tıkır işliyor.

 

Çocuk uyudu bir yürüyüşe çıkayımlar, koş bir film yakalayalımlar bitiyor. En zoru bu. Akşamları o uyuyor siz de evde hapissiniz. Ne kadar çıkıyordun dersen o da başka bir konu. Ben aniden dışarı çıkmanın ihtimalini seviyordum azizim. Planlarsanız hepsi oluyor.

 

Evde bir yabancının yaşaması, çocuğun bakımını onun yapması, ev işlerinin başkası tarafından yapılması çocuklara kesinlikle iyi gelmiyor.  Ladin bir haftada inanılmaz gelişti. Evin içinde bambaşka bir çocuk oldu. Odasını gık demeden toplamaya, giyinip soyunurken çok daha az yardım almaya ve anası gibi çamaşır katlamaya başladı. Önceden ayak dirediği evle ilgili sorumluluklar şimdi eğlenceli ve doğal hale geldi. Sabahları uyanıp evden çıkması neredeyse bir saati buluyor ve çok nazlanıyordu. Bu süre bile yarım saate indi.

 

Özetle biz şimdilik bakıcısız hayattan pek memnunuz. Cebime kalan yüklü miktarda paradan bahsetmiyorum bile.  Arada gerektiğinde belki akşamları bir kaç saat destek almak için iyi bir oyun ablası bulmak gibi bir niyetim var. Keşke mahalledeki gençlerin oyun ablalığı yaptığı sistem bizde de otursa diye de geçiyor içimden. Henüz oralarda değiliz ama böyle destekler veren üniversite öğrencileri var. Bu yollara da başvurulabilir.

 

İnşallah birkaç aya “Bakıcılı hayata geri dönüş” yazısı ile karşınızda olmamayı umarak çamaşır katlamaya geri dönüyorum.

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  29 Eylül 2015 Salı 14:39

  Esra Hanım, Birebir aynı durumdayız. Bizde 8 yıl sonra iki çocukla bakıcısız hayata geçtik. Operasyon zor oluyor; özgürlük kısıtlı ama çocuklara inanılmaz iyi geldi. Aynen böyle devam diyor; bu cesur kararınızdan dolayı tebrik ediyorum..

  Cevapla

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön