Kariyerim, söyle neyleyeyim

Sevgili kadınlar,

 

Meğer yıllardır yok yere çabalayıp duruyormuşsunuz. Aradığınız kariyer aslında hemen yanı başınızdaymış: Annelik.


Bugüne kadar boşuna çile çekmişsiniz. Erkeklerin dünyasında çifte çabayla var olmaya çalışmalar, haksız rekabet, tacizler, baskılar, yaftalamalar falan. Bunlar hep boşunaymış. Hani tabiri caizse, kırıp kıçınızı otursaymışsınız, tabii ki durmadan çocuk imal etmek kaydıyla, zaten kariyeriniz ayaklarınızın altına serilecekmiş. Siz onu bulmadan o sizi bulacakmış. Değer mi yani şimdi onca çabaya!

 

Bakın ne dedi yeni yılın ilk dakikalarında Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu:

 

“Anneler dünyada, bir başkasının sahip olamayacağı annelik kariyerine sahip oluyorlar.”

 

Bir başkası derken kasıt erkekler herhalde. Gördünüz mü, annelik kariyeri konusunda aslında erkeklerden ne kadar da avantajlısınız. Özgeçmişinize “kadın” ibaresini koydunuz mu, hooop bir basamak yukarıdan başlıyorsunuz işinize. Ha işinize göz koyan, etine butuna bakmadan sizinle rekabet etmeye kalkışan Thomas Beatie gibi erkekler de yok değil. Ama onların daha baştan kaybedeceği belli. Zaten o da üç çocuk yaptıktan sonra son vereceğini açıkladı kariyerine. Yani demem o ki, önünüz açık.

 

“Annelerin annelik kariyerinin dışında bir başka kariyeri merkeze almamaları gerekir.”

 

Yani diyor ki sayın bakan, gül gibi kariyeriniz var, ne gerek var şimdi doktordu, mühendisti, mimardı, öğretmendi, kuafördü, overlokçuydu, manavdı, taksi şoförüydü, gazeteciydi vs. olmaya. Onları yapayım derken asıl kariyerinizi riske atıyorsunuz. Hem bilmez misiniz ki eskilerin “Bir kariyer merkezine iki karpuz sığmaz” dediğini. Oturun evinizde. Birdi, ikiydi, üçtü, beşti derken bir bakmışsınız kariyerinizin doruklarındasınız. Yattığınız yerden kariyer. Daha ne istiyorsunuz.

 

Ha bakın, bir de tüyo veriyor sayın bakan. “Her annenin doğal yapısı, normal doğum üzerine yaratılmış. Normal doğumu merkeze almak lâzım.”

 

Doğal yapısı sezaryen üzerine yaratılan anneler var mı, Müezzinoğlu kadar bilgili değilim ama, siz gene de sakın sezaryenle falan doğum yapmayın. Maazallah, özgeçmişinizde bir görüldü mü kariyeriniz tepetaklak olur. Hem doktorunuz sağlık bakanından daha mı iyi bilecek. Ne de olsa Müezzinoğlu’nun kariyeri ortada.

 

Bir de erkeklerin durumu var tabii ki. Sayın bakan üşenmemiş, onlara da bu zorlu yolda yardımcı olmaya çalışmış:

 

“Erkekler için en büyük kariyer babalıktır.”

 

Şimdi kabul etmek lâzım. Erkekler baba olma konusunda sizden çok daha avantajlı. O yüzden herkes kendi kariyerine odaklansın. Gül gibi yaşayın gidin. Ha bir şeyi daha kabul etmek lâzım. Maalesef erkekler kariyer basamaklarını sizden daha çabuk çıkabilecek şekilde yaratılmışlar. Yani siz hamileyken de mesai yapmak ellerinde. O yüzden lütfen, diğer kadınlar da eşleri olmak kaydıyla(!), eşinizin kariyerinin önüne geçmeyin. Böylece diğer kadınların da kariyer yapmasına yardımcı olmuş olursunuz ki, kadınlı erkekli kariyer yapan Türkiye hedefimiz de tez zamanda gerçekleşmiş olur.

 

Biliyorsunuz, “Bu ülkede yıllarca bir doğum kontrolü ihaneti yaptılar ve neslimizi kurutma yoluna gittiler.” Kariyerinizin önüne prezervatiften dağlar, doğum kontrol haplarından vadiler diktiler. Tüplerinizi bağlayıp üreme kanallarınızı tıkadılar. Ama artık boş verin bunları. Hayat, siz kariyer yaparken başınızdan geçenlerdir. Kariyerinize odaklanın. Bol bol çocuk yapın.

 

Sayın bakan onların eğitim, sağlık, beslenme, giyinme, barınma gibi bütün ihtiyaçları için de veciz bir söz düşünmüştür elbet.

 

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Makarna kızartması!
  Makarna kızartması!

  Süresi : 00:52 İzlenme : 11275

 • Doğuma giderken neler yaptınız?
  Doğuma giderken neler yaptınız?

  Süresi : 01:59 İzlenme : 2395

 • Gizem Onay'la kadınlık organları ve döngüleri üzerine
  Gizem Onay'la kadınlık organları ve...

  Süresi : 34:57 İzlenme : 261

 • Kadınlar ve organlarıyla olan ilişkileri
  Kadınlar ve organlarıyla olan ilişkileri

  Süresi : 02:46 İzlenme : 455

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön