30 Ağustos Zafer Bayramı kutlu olsun

Yarın 30 Ağustos. Topraklarımızı düşmandan tamamen temizlediğimiz günün yıl dönümü. Tam 94 yıl olmuş. Kutlanır mı? Evet, kutlanır. Peki biz ne yapıyoruz? Çeşitli bahanelerle, çeşitli illerde kutlamaları yasaklıyoruz. Ankara’da da kutlama yapılmayacak. Açıklama bizzat Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’tan geldi.

 

“Yapılmayacak, bu yıl tören yok. Türkiye olağanüstü bir süreci yaşıyor, bir darbe girişimini hep beraber yaşadık. Şimdi halkın içerisinde bu korku varken, hâlâ bu travma geçmemişken ‘Yok efendim geçit töreni yapacağız’ gibi şeyler bana göre gerekli değil.” Halkın içindeki korku, üniforma korkusu olsa gerek. 94 yıl önce Büyük Taarruz’la düşmanı topraklarımızdan temizleyen ordu, bugün travmayla, darbe korkusuyla anılıyor. Geçit töreni de yapılmayacak. Çünkü mezuniyet törenlerini 30 Ağustos’ta yapan Harp Okulları’nda FETÖ bağlantısı olmayan neredeyse tek bir öğrenci yok. Işık’ın yaptığı açıklamaya göre oran yüzde 95’in üzerinde. Aynı ordu, daha içindeki sorunları çözememişken fiili olarak savaşa giriyor. Savaştaki müttefikimiz ise Özgür Suriye Ordusu (ÖSO). 2013 yılında öldürdüğü Suriye askerinin kalbini çıkarıp yiyen askeri barındıran bir yapıdan bahsediyoruz. Bu yapıyla işbirliği içinde Ortadoğu’da savaşıyoruz. Umarım orduda bu savaşın bize maliyetini hesaplayacak birkaç vatansever komutan kalmıştır.

 

Milli bayramlarda köprü açılışlarında ve mitinglerde sergilenen coşkunun yarısı bile yok devlet katında. Ama yaşadığımız kötü günleri ikinci Kurtuluş Savaşı diye nitelemekte bir sakınca görülmüyor. İnandırıcılık sorunu, hepimizin içine işlemiş. Kutlamaları “ülkede meydana gelen terör olayları ile şehitlerin manevi değerlerine duyulan derin saygı” gerekçesiyle iptal edenler, köprü açılışlarında aynı hassasiyeti göstermiyor. Konfetiler patlatılır, balonlar uçurulurken kimsenin aklına terör falan gelmiyor.

 

30 Ağustos’u her zamankinden daha büyük bir coşkuyla kutlamamız gereken bir dönem yaşamıyor muyuz şu günlerde? İçerde PKK, IŞİD, FETÖ; dışarıda Suriye sorunu. Türkiye varoluş mücadelesinin içinde ve çıkışın ipuçları kendi geçmişinde. Birincisini hakkıyla anlamamış ve kutlamayan bir toplumun ikinci Kurtuluş Savaşı’nı idrak etmesine ihtimal var mı?

 

30 Ağustos Zafer Bayramın kutlu olsun Türkiye. Cumhuriyet Türkiye’sinin kuruluşunu kutlarken sana özgürlüğünü armağan eden o büyük komutanları da coşkuyla anmayı unutma.

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Makarna kızartması!
  Makarna kızartması!

  Süresi : 00:52 İzlenme : 11275

 • Doğuma giderken neler yaptınız?
  Doğuma giderken neler yaptınız?

  Süresi : 01:59 İzlenme : 2395

 • Gizem Onay'la kadınlık organları ve döngüleri üzerine
  Gizem Onay'la kadınlık organları ve...

  Süresi : 34:57 İzlenme : 261

 • Kadınlar ve organlarıyla olan ilişkileri
  Kadınlar ve organlarıyla olan ilişkileri

  Süresi : 02:46 İzlenme : 455

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön