Haza Recep!

Anladık en komik kendisi, yani en azından kendisi öyle sanıyor.

 

Lakin, komiklikle hadsizliği birbirinden ayıramamak, de’leri da’ları ayıramamaktan daha vahim bir hal.

Sabırla koruk dahi helva olurmuş, yok korukluktan bir adım öteye gidemiyor. Anladık ağzımız tatlanmayacak.

Her sene, Recep’lerin seneyi devriyelerinde muhakkak yaş veya tecrübe tanımaksızın büyüklerine sataşıyor.

Özürleri gitgide kabahatlerinin boylarını aşıyor.

 

Yine bir Recep vakti, sinema eleştirmeni Atilla Dorsay fikrini beyan ettiğinde, ‘Onun ne düşündüğü umurumda değil, benim onu dikkate alıp almadığım daha önemli değil mi?’ diyen o.

 

Türk sinemasının yaşlı aktörleri, sektörden dert yanıp da ucundan kıyısından konuyu Receplere getirince -ani bir hipoglisemi atağıdır herhalde yaşadığı- zembereğinden boşalıp ‘Bu laflarım, kıçının kılları kadayıf olmuş ve tek ihtirasının yeni nesili b.klamak olan tüm oldfartlara (bunaklara) gitsin... Yaşlarına hürmeten…’ diyor.

 

Cümlelerini üç noktayla bitirmesinin sebebi şu; laf arasında ‘Beni daha da fazla konuşturmayın, açtırmayın bayramlık ağzımı’nın üç noktası. Receplerin badigardı, sataştığı aktörlerin, eleştirmenlerin yaşlarına hürmeten susuyor, susmasa küfür kıyamet kopacak.

 

Yine bir Recep vakti.

 

Bu kez usta tiyatrocu Haldun Dormen’e kızıyor, ‘Sakin ol ihtiyar!’ diye lafa girmesi hep Receplikten. Hazırcevap olmayı marifet sanıyor. Halbuki Haldun Dormen’in yaşı kadar içinden saysa etmeyecek o lafları, edemeyecek.

 

Ne de olsa insan yorulur da utanır, yutar içine atar her abesliği.

 

Anladık, demek ki burası kasaba, kasabanın en ağırı da o, had bildireni de, elinde bir hayatın keyfini çıkar kitapçığı, Haldun Dormen’e telkinde bulunuyor: ‘Ona buna sataşacağına hayatın tadını çıkar!’

 

Hayatın tadını çıkarmayı kardeşiyle bir örnek spor arabaya binmek, tekne kiralamak sanıyor. Kısmetsizliğimiz bu, hadsizlik bu topraklarda İslamın altıncı şartı, kutsal kitapta yerini almasa da hayatımızın baş köşesinde duruyor.

 

Yıllardır sesinin tonundan tek bir tane edebe aykırı ses işitmediğimiz Haldun Dormen, kalp kırdığını düşünmüş olacak ki, ‘Dördüncü filmi seyredeceğim’ deyince de, yine aile terbiyesinden bütünlemeye kalıyor.

Yanıtı: ‘Şimdi oldu. Problem yok. Usta kendine yakışanı yapmış’

 

Anladık. Receplerin ağbisi, hepimizi lafla, Recep stayla terbiye edecek. Lakin bir Macar lafıdır, el yumruğu yemeyen, kendi yumruğunu değirmen taşı zannedermiş. Hasılat rekorları kırsa da, gişeler yıkılsa da hamurunda yoksa yapacak bir şey yok, kimileri haza beyefendi kimileri haza Recep!  

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön