Samimi bir özür dileme

Bu hayatta hepimiz özür dilememizi gerektiren şeyler yapıyoruz. Çünkü insanız ve insan hata yapar. Özür dilemek ise hatalarımızı telafi etmemiz için güzel bir yoldur. Bazı insanlar var ki kaç yıllık evlilikleri boyunca eşlerinin, kendilerinden hiç özür dilemediği konusunda şikayetçi. Evet, hiç özür dilemeyen insanlar da var ve bu insanlar özür dilemeyi güçsüzlüğün bir göstergesi olarak algılıyorlar. Özür dilemenin kendilerini tamamen haksız duruma düşüreceğini ve savunmasız kalacaklarını düşünüyorlar.

 

Peki, özür dilemek illa haksız olduğumuz anlamına mı gelir, yoksa incindiğini düşündüğümüz insanı önemsediğimiz anlamına mı?

 

Çok hoşuma giden bir söz var: “Özür dilemek, her zaman sizin haksız olduğunuz ve diğerinin haklı olduğu anlamına gelmez. Özür dilemek, ilişkinize, egonuzdan daha çok değer verdiğiniz anlamına gelir”. Özür dilemek için haksız olmamız gerekmiyor. Kasıtlı olarak yapmadığımız şeyler yüzünden de sevdiklerimiz incinebilir, rahatsız olabilir. Burada önemli olan, o kişinin incinmiş olmasından duyduğumuz üzüntüyü dile getirebiliyor olmamızdır. “... yaptığım için özür dilerim. Bundan rahatsız olduğunu bilmiyordum. Bir dahaki sefer daha dikkatli olmaya çalışacağım” gibi bir cümle kimseyi haksız duruma düşürmez. Aksine, karşı tarafın duygularına önem verdiğimizi, onu rahatsız hissettiren davranışımızla ilgili sorumluluğu üstlendiğimizi gösterir ki bunlar bir ilişkide güven duygusunu güçlendiren faktörlerdir.

 

Bilerek ya da bilmeyerek, yapmamamız gereken bir şey yaptık, söylemememiz gereken bir şey söyledik ve bir insanın duygularının incinmesine neden olduk. Neden özür dilemeliyiz? Çünkü özür dilemek, ilişkinin kaldığı yerden sağlıklı bir şekilde devam etmesi için ilk adımdır. Yapılan davranışın yanlış olduğunu kabul etmek, karşı tarafın bize olan güvenini yeniden inşa etmesine yardımcı olur. Davranışlarımızın sorumluluğunu üstlenmek, yani “... şeklinde davranarak, senin üzülmene neden oldum” demek, o kişiyi kıran şeyin ne olduğunu tam olarak anladığımızı ifade eder ve bu durum karşı tarafa anlaşılmışlık hissi verir. Anlaşılmış hissetmek önemli bir duygudur. Anlaşılmadığınızı düşündüğünüzde neler hissettiğinizi hatırlarsanız, ne demek istediğimi daha iyi anlayabilirsiniz.

 

Özür dilerken...

Bir insanın bizim gerçekten, samimi bir şekilde özür dilediğimizi hissetmesi için bu özür dileme eyleminin bir takım öğeleri içermesi gerekiyor:

 

1) Sorumluluğu üstlenme: “Yaptığım hatanın farkındayım ve bu davranışın sorumlusu benim” mesajı, davranışımızın sorumluluğunu üstlendiğimiz anlamına gelir. Bazen özür dileriz fakat hemen peşinden “... ama sen de ...” ile başlayan bir cümle kurarız ki bu “Evet, hata yaptım ama bunun sorumlusu sensin, beni buna zorladın” anlamına gelir ve dilediğimiz özrü silip götürür. Bu yüzden özür dilerken “ama” demiyoruz.

 

2) Pişmanlığı ifade etme: “Bundan dolayı gerçekten üzgünüm. Keşke geri dönüp düzeltme imkanım olsa” gibi bir cümle gerçekten pişman olduğumuzu gösterir. Bizim o kişiyi incitmekten dolayı üzgün olduğumuzu ve bunu yapmamış olmayı dilediğimizi, yani samimiyetimizi, durumu önemsediğimizi ifade eder.

 

3) Telafi girişimi: “Bunu telafi etmek için yapabileceğim bir şey varsa lütfen söyle.” Geçmişi geri almamız mümkün değil ama verdiğimiz hasarı tamir etmek, yarattığı negatif duyguları ortadan kaldırmak için bir şeyler yapabiliriz. Tabii, bunu yaparken tutamayacağımız sözler vermekten kaçınmamız da önemli.

 

 

Özür dilemek zayıflık değil, aksine güçlü olduğumuzun, insan olduğumuzun ve bir şeyleri önemsediğimizin göstergesidir. Zor geldiğini biliyorum ancak özür dileyip davranışımızın sorumluluğunu üstlendiğimizde, suçluluk duygusu enerjimizi tüketmeyecek, kendimize olan saygımız artacak, sevdiklerimizle aramızdaki duygusal bağ güçlü kalacaktır. Hatamızı kabul etmek, kibri bir tarafa bırakıp daha alçak gönüllü olmamıza da yardımcı olacaktır.

Facebook Yorumları
Yorumlar
8
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  27 Şubat 2019 Çarşamba 18:49

  Çok istifade ettim, teşekkürler...

  Cevapla
 •  
  24 Şubat 2019 Pazar 00:41

  Yazinizi begenerek okudum insanın yaptigi seylerin bir uzman tarafindan onaylanmasi mutluluk verici birsey tesekkurler deniz atıl

  Cevapla
 •  
  16 Şubat 2019 Cumartesi 15:00

  Gayet akıcı ve sade bir dil ile önemli bir konuya açıklık kazandırmışsınız. Tebrikler

  Cevapla
 •  
  14 Şubat 2019 Perşembe 23:47

  Bu konudaki farkındalığımızı artırdığınız için teşekkürler. Yeni yazılarınızı bekliyoruz.

  Cevapla
 •  
  14 Şubat 2019 Perşembe 16:51

  Çok gerekli bir konuyu, herkesin anlayabileceği günlük hayatına aktarabileceği şekilde anlatmışsınız, yazılarınızın devamını bekliyoruz elif hanım başarılar ????

  Cevapla
 •  
  14 Şubat 2019 Perşembe 16:42

  Kalemine sağlık ???????? Başarıların daimi olsun????

  Cevapla
 •  
  14 Şubat 2019 Perşembe 16:31

  Çok büyük bir eksikliğimiz özür dileme. Halbuki bütün dinlerde de bolca yer verilen bir şeydir. Yazınızı çok faydalı buldum, kendim deneyeceğim bundan sonra.

  Cevapla
 •  
  14 Şubat 2019 Perşembe 12:48

  "Ben "özür dileme" konusunu ilahiyat perspektifinden açıklayan Prof. Dr. Bayraktar Bayraklı hocamızın aşağıdaki yazısını paylaşmayı uygun gördüm.Gerçekten toplumumuz bu konuda oldukça duyarsız, umarım ileride konunun uzmanlarının da çalışmalarıyla daha diğergam insanlar oluruz." Özür dilemek bir erdemdir Suçunu anlayıp özür dilemek, insanın özelliğidir. Şeytan, Allah'ın bir emrini yerine getirmeyerek günah işledi; buna karşılık Hz. Âdem bir yasağı çiğneyerek günaha girdi. Şeytan, hatasından dolayı sorgulandı ama suçunu itiraf edip özür dilemedi. Âdem ise suçunu itiraf...

  Cevapla

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön