Kilo kontrolünün psikolojik boyutu

 

İnsanoğlunun hayat tarzının değişmesi, hazır- sağlıksız yemek yeme alışkanlığı ve daha hareketsiz bir yaşam sürmesi, beraberinde kilo kontrol sorununu ve aşırı kiloya bağlı bir çok rahatsızlığı da getirdi. Bu durum bireylerin yaşamını hem biyolojik ve fiziksel sağlık açısından hem de psikolojik, duygusal ve sosyal açıdan etkiliyor. Aşırı kilo, tüm dünyada kitleleri etkileyen büyük bir sağlık sorunu duurmunda. Hal böyleyken zayıflama konusu bir pazar haline geldi. Zayıflamaya yönelik çeşitli ürünlerle, "şu kadar günde şu kadar kilo verin" sloganlarıyla ya da sadece neyi yiyip neyi yemeyeceğimizi söyleyen diyet paketleriyle sürekli karşılaşıyoruz. Pek çok kişi kilo vermek için çeşitli girişimlerde bulunup zayıflıyor. Lakin, bir süre sonra verilen kilolar geri alınıyor. Neden? Çünkü, kilo kontrolünde ihityacımız olan tek şey diyet değildir. Davranışsal, bilişsel ve duygusal bir takım değişiklerin de hayatımıza girmesi gerekir. Bu da psikolojinin konusudur.

 

Örneğin, yemek yemeyi bir başa çıkma mekanizması olarak kullanıyor musunuz? Üzgün, endişeli ya da stresli olmak, bizi daha çok yemek yemeye yönlendirebilir. Yemek yemeyi bir başa çıkma mekanizması, rahatlama yöntemi olarak kullanmak yerine, bu tür duyguları daha etkin ve sağlıklı yöntemlerle ele almak (psikolojik destek almak, gevşeme egzersizleri, meditasyon, bir hobi ile uğraşmak, yürüyüş, spor, ibadet… sizi rahatlatan ne varsa) uzun vadede karşılaşacağımız sıkıntıları önlememizi sağlar. Bir şeyler atıştırdığımızda duygusal olarak ne olup bittiğini fark etmeye çalışalım. Gerçekten aç mıyız, Yoksa doyurmaya çalıştığınız şey duygularımız mı?

 

Yemek yemeyle ilgili davranışlarınmızı gözlemlemek, günlük olarak ne yediğimizi, ne zaman ve nerede yediğimizi, o esnada ne yapıyor olduğumuzu, o anki  düşüncelerimizi ve duygularımızı kaydetmemiz, yeme davranışınmızla ilgili örüntüyü anlamamıza yardımcı olur ve nerelerde değişiklik yapmamız gerektiği konusunda bize ipucu verir.

 

Bazı etkinliklerimizi yemeyle ilişkilendiriyoruz. Örnek verecek olursak, film izlemeyle kola-mısır ikilisi. Her film izlediğimde kola-mısır yersem, beynim film izleme ve kola-mısır arasında güçlü bir bağ kurar ve film izlerken kola-mısır almaya yönelik güçlü bir istek duymama neden olur. Bu döngüyü kırmak pekala mümkün. Önemli olan, döngünün farkına varabilmek ve değiştirme yönünde bilinçli bir çaba sarf etmek.

 

Ayrıca başka bir şeyle ilgilenirken yemek yediğimizde, ne kadar yediğimizin farkında olmuyoruz. Bir bakmışız tabak bitmiş ama zihnimizde yediğimiz yemekle ilgili pek bir şey yok. Yerken aldığımız o zevk, damağımızda hissettiğimiz o lezzet… Hiç birinden eser yok. Bu da bizi "dur bi kepçe daha alayım" a götürüyor.

 

Yeme problemi olan insanların, yemek yerken gerçekten aç olup olmadıklarını dikkate almadıkları da bilinmektedir. Bu noktada “mindful” yeme davranışı geliştirmek faydalı olacaktır. Açlık seviyemizle ilgili farkındalığımızı artırmak, yemek yerken ne zaman doyduğumuzu farketmek, doyduğumuzu farkedince yemeye devam etmemek, kısacası, acıkmadan sofraya oturmamak, doyduğumuzu fark edince sofradan kalkmak, sağlıklı bir yeme davranışı geliştirmemiz için büyük bir adımdır.

 

Kilo kontrolünü ya da kilo vermeyi, sadece diyette olma/olmama durumu olarak değil sağlıklı davranışları geliştirme olarak ele almanız; eski yeme alışkanlıklarınızdan vazgeçmeyi bir ceza olarak görmemeniz, kilo kontrolüyle ilgili hedeflerinize ulaşmanız için önemlidir.

 

Duygularımızın, düşüncelerimizin ve inançlarımızın davranışlarımızı etkilediği karmaşık varlıklar olarak bizler, sağlığımızı olumlu yönde etkileyebileceğimize inanmazsak, sağlıklı beslenme davranışını bir alışkanlık haline getiremeyiz. Daha sağlıklı ve mutlu olmayı hakettiğimize inanmazsak, sağlığımızı ve mutluluğumuzu destekleyen adımlar atma ihtimalimiz düşük olur.

 

İşin içinde bu kadar psikolojik faktör varken, tüm bu süreçlerde psikolojik destek almak da bu yüzden önemlidir.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön