Şükretmenin ruh sağlığı üzerindeki etkileri

Hep duyarız çevremizdekilerden “haline şükret” diye. Bu, genelde halimizden şikayetçi olduğumuzda söylenir. İnsan doğası genel olarak olumsuzu fark etmeye ve hatırlamaya daha yatkındır. Ancak, dünyaya olumsuzluk penceresinden baktığımızda, hayatın bize adil davranmadığını söyler, bütün bunların neden bizim başımıza geldiğini sorgularız. Yapabilecek hiçbir şeyin olmadığını düşünür ve güçsüz olduğumuzu hissederiz. Bu durumda da yapabileceğimiz en kolay şey karşılaştığımız zorluklar karşısında sızlanmak, şikayet etmek ve soruna odaklanmak olur. Soruna odaklandığımız zaman ise bizi mutlu edecek o küçük anları kaçırırız.

 

Şükretmek ise, hayatımızda eksik olan ya da başkalarının sahip olup da bizim sahip olamadığımız şeylere odaklanmak yerine, şu an sahip olduklarımızın değerini anlamak, sahip olduklarımızın farkında olmakla ilgili bir tutumdur. Araştırmalar şükretmenin mutluluk ve umut gibi olumlu duygularla bağlantılı olduğunu söylemektedir. Hayatta sahip olduklarına dikkatini vermek, onların değerini bilmek ve onlardan zevk almak, huzur ve refahın önemli bir belirleyicisi olarak görülmektedir.

 

Şükran duygusu tam olarak ne katıyor hayata?

 

 • Olumlu duyguları güçlendirir ve iyi hissetmemizi sağlar
 • İlişkilerde yakınlık duygusunu güçlendirir
 • Hayattan daha çok zevk almamıza yardım eder
 • Fiziksel sağlığımızı olumlu yönde etkiler
 • Zorluklarla daha kolay baş etmemize yardımcı olur
 • Stres seviyesini düşürüp daha sakin olmamızı sağlar
 • Daha iyi bir uyku uyumamıza yardım eder

 

 

Şükretmeyi, hayatımızı olumlu yönde etkileyecek bir alışkanlık haline getirmek için neler yapmamız gerekiyor?

 

Her sabah uyandığınızda veya gece uyumadan önce, şükrettiğiniz üç şeyi, o gün fark ettiğiniz ve şükrettiğiniz üç şeyi düşünerek başlayabilirsiniz pratik yapmaya. Mesela, sağlıklı oluşunuz için, altında uyuyabileceğiniz bir çatınız olduğu için, iş arkadaşınız size güler yüzle selam verdiği için, saksıdaki çiçeğiniz açtığı için, o çiçekteki renklerin güzelliğini takdir edebilecek bir ruha sahip olduğunuz için, vb.

 

Bu düşündüklerinizi, yatmadan önce 5 dakikanızı ayırıp bir günlüğe yazabilirsiniz. Buna şükran günlüğü deniyor ve şükran günlüğü tutmanın ruh sağlığı üzerindeki etkilerini araştıran bilimsel çalışmalar mevcut. Bunlardan bir tanesine değinecek olursak, bir üniversitenin psikoterapi merkezine depresyon ve kaygı bozukluğu şikayeti ile başvuran 293 yetişkin 3 gruba ayrılıyor. 1. gruptakilere sadece psikoterapi yapılıyor. 2. gruptakilere psikoterapi aldıkları süreçte düzenli olarak stresli yaşantılarıyla ilgili duygu ve düşüncelerini yazmaları görevi veriliyor. 3. gruptakilere ise psikoterapi aldıkları süreçte düzenli olarak şükrettikleri ya da minnettar oldukları şeyleri yazmaları isteniyor. Yazma etkinliğinin bitiminden 4 hafta sonra 3. gruptakiler, diğerlerine göre daha iyi ruh sağlığı bildirmişler; yazma etkinliklerinden 12 hafta sonra ise ruhsal sağlıktaki bu fark daha da büyümüştür. Bu çalışmadan, olumlu etkinin zamanla ortaya çıktığını anlıyoruz. Bu yüzden “bir-iki hafta yaptım, bir işe yaramıyor” demeyin. Sabırlı olun.

 

Bir başka çalışmada ise şükran günlüğünde birisiyle ilgili bir şeyler yazan (mesela iş arkadaşınız size güler yüzle selam verdi) ve yazdıktan sonra bunu gidip o kişiye de ifade eden katılımcılar, sadece şükran günlüğü tutup ifade etmeyenlerle kıyaslandığında olumsuz duygularındaki azalma miktarının daha fazla olduğu, daha az depresif ve duygusal olarak daha dengeli olduğu bulunmuştur. Bu çalışmadan, şükrü ya da teşekkürü içinde tutmayıp paylaşmanın daha da iyi geldiğini anlıyoruz.

 

Şükran günlüğü tutarak, hep orada olan ancak bilinçli bir şekilde onları fark etmeye çalışmadığınız için çok dikkatinizi çekmeyen bir sürü şeyi artık fark ettiğinizi ve bunun size gerçekten iyi geldiğini siz de gözlemleyebilirsiniz. Denemeye değer...

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  10 Haziran 2019 Pazartesi 19:46

  Yahu şükran günlüğüydü hatırlamak dı ne uğraşıyorsun günde beş vekit zamanında güzel birer abdest ezan okununca ihlas ile kılınan. Namaz. Bitişinde içinde olmadığın ve başına gelmemiş sıkıntılar ve güç takat.ytmez bela ve musibetlrden dolayı yaradana şükret senden huzurlu mutlu kimse olamaz vesselaa

  Cevapla

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön